Gotowy dom czy może jednak działka pod budowę?

Gotowy dom czy może jednak działka pod budowę?

Istnieje powszechnie znane powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna musi zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. Jednak zastanówmy się czy budowa domu faktycznie będzie świadczyć o dobrze podjętej decyzji? Przekonajmy się. Czytaj dalej

 

 Pojedynek: gotowy dom vs budowa domu

  

Budowa wymarzonego domu z początku wydaje się być doskonałym pomysłem. Przecież wystarczy wykonać kilka czynności: zakupić działkę, zatrudnić architekta, a następnie ekipę budowlaną i za parę miesięcy piękny dom ukaże się naszym oczom!

Jednak, gdy zaczynamy realizować ten jakże genialny pomysł, okazuje się, że nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

 

Aby zbudować dom należy wykonać szereg czynności, m.in. dokonać odpowiedniego wyboru w kwestii zakupu działki, na której to powstanie nasza posiadłość, uzyskać wiele pozwoleń dotyczących budowy, stworzyć projekty, załatwić sprawy związane z przyłączeniem mediów, przygotować plac pod budowę… a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wymienione czynności są jedynie punktami głównymi, od których odchodzić będą kolejne rozgałęzienia.

Ostatnim etapem jest zorganizowanie przeprowadzki i w końcu zamieszkanie w naszym ciepłym gniazdku. To z pewnością najlepsza część całego procesu tworzenia, która daje poczucie satysfakcji oraz szczęścia.

 

Ogromnymi zaletami posiadania domu, który został wybudowany „naszymi własnymi rękami” jest oczywiście poczucie spełnienia i satysfakcji, że to nasze dzieło. Podczas całego procesu to my decydujemy jak będzie wyglądała nasza posiadłość, z jakich materiałów zostanie zbudowana, jaki będzie rozkład pomieszczeń etc. Możemy wdrażać swoje pomysły w projekty i kreować swoją wizję domu idealnego. Generalnie możemy zadbać o każdy szczegół będący częścią całości.

 

Osoba, która podejmuje się budowy domu powinna wyróżniać się: odpornością fizyczną jak i psychiczną, realnym spojrzeniem na rzeczywistość, posiadaniem sporej sumy pieniędzy na koncie, silną motywacja i zaangażowaniem, chęcią walki z przeciwnościami losu.

 

Jak się okazało, budowa domu, to proces wieloetapowy, który wiąże się z wieloma trudnościami i wyrzeczeniami. Pochłania ogromną część naszego cennego czasu, sił fizycznych i psychicznych. Mówi się, że budowa domu skraca życie. Stres i pełna gama wyrzeczeń powoduje, że cierpi na tym również nasze zdrowie, dlatego warto zastanowić się czy chcemy poświęcić aż tak wiele na rzecz naszego przyszłego „gniazdka”?

 

 

Czytaj również: Wymarzona cisza, dzięki dźwiękochłonnym ścianom

 

Czytaj również: Nowoczesny system okienny MB-104 Passive, z certyfikatem Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstandt.

 

Gotowy dom- opcja alternatywna

 

Istnieje również inne rozwiązanie, a mianowicie zakup gotowego domu. Oczywiście nie będzie on w każdym calu taki jaki sobie wymarzyliśmy, jednak zastanówmy się czy wszystkie nasze wizje i marzenia zostają spełnione podczas budowy domu?

 

Kupno gotowego domu jest na pewno lepszą opcją dla osób, które dysponują mniejszą ilością czasu, który mogliby przeznaczyć na budowę, nie czują potrzeby bycia narażonym na ciągły stres związany z całym procesem załatwiania formalności, budowy domu, zakupu materiałów, wyboru ekipy etc. Niestety podczas wyboru takiej opcji musimy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się „ukrytych wad”: nieszczelny dach, zardzewiałe rury, czy wilgoć pod tapetą.

Podczas podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości należy dokładnie przyjrzeć się raportom budowlanym, zastanowić się czy proponowana cena jest adekwatna do oferowanego obiektu- niech nas nie zmyli zbyt niska kwota, gdyż może świadczyć o wadliwym stanie technicznym budynku. Warto również korzystać z usług agencji nieruchomości podczas zakupu domu, gdyż zajmują się one również sprawdzaniem stanu budynku. Te i wiele innych aspektów powinno się poruszyć podczas wyboru przyszłego domu- podpowiada Katarzyna Wojewódzka z Emmerson Realny.

 

Ostateczna odpowiedź, którą opcję lepiej wybrać nie istnieje. To czy postawimy nowy dom, czy zakupimy już gotowy zależy od preferencji osoby zainteresowanej. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, poradzić się osób, które dokonały wyboru jednej z opcji, poczytać opinie i komentarze znajdują się w Internecie.  

Źródło: emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Promocja firmy budowlanej Liczba postów: 78 Grupa: Firmy budow... Byłem niedawno na promocji firmy budowlanej i udało mi się zdobyć namiar na agencję modelek individual.pl/ która wynajmuje hostessy na różne eventy. Pomyślałe...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 386 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 79 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Chciałbym Wam polecić stronę - [url]https://dabrowent.pl/produkt/przeno sny-jonizator-jonair-mars hal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >