Grzejnik elektryczny do łazienki – co warto wiedzieć przed zakupem?

Grzejnik elektryczny do łazienki – co warto wiedzieć przed zakupem?

Ciepła łazienka o każdej porze roku, nawet chłodnym latem? Po to mamy grzejniki łazienkowe, które dziś, nie tylko dają nam ciepło, ale i podnoszą walory estetyczne tego pomieszczenia. Sprawiają, że nawet tak praktyczny element, jak grzejnik, pasuje do stworzonej aranżacji. Do wyboru mamy jednak różne rodzaje grzejników. Odmienny jest sposób ich działania, oferowana moc, zasilanie, możliwości, a nie tylko kolor czy kształt. Co warto wiedzieć, nim dokonamy ostatecznego wyboru? Czytaj dalej

 

Rodzaje grzejników łazienkowych

Na początek warto zadecydować, czy grzejnik w łazience będzie miał za zadanie jedynie ogrzewać pomieszczenie, czy też przyda się jako podręczna suszarka do ręczników, bielizny, niewielkich i lekkich elementów garderoby. Nie można zapominać również o tym, że sposób ogrzewania wpłynie na to, czy ciepło będzie w łazience tylko w sezonie, czy uda się nieco zagrzać pomieszczenie w chłodniejsze, wiosenne lub letnie dni.


Biorąc pod uwagę metody zasilania, można wymienić suszarkę elektryczną, grzejnik łazienkowy elektryczny, grzejnik wodny i grzejnik wodno-elektryczny. Jako podstawowy sposób ogrzewania, ale i ten dodatkowy, sprawdza się grzejnik elektryczny łazienkowy. Od klasycznego grzejnika różni go to, że jest podłączany do sieci elektrycznej za pomocą puszki instalacyjnej albo bezpośrednio, poprzez wtyczkę wkładaną do kontaktu. Tego typu rozwiązanie pozwala ogrzewać łazienkę w sposób ekonomiczny.

 

Grzejnik elektryczny do łazienki – co warto wiedzieć przed zakupem?

 

Czytaj również: Praktyczne rozwiązanie - grzejnik łazienkowy z lustrem

 

Łazienkowy grzejnik elektryczny równocześnie odpowiada funkcji suszarki elektrycznej. Wiosną czy latem, gdy dni są chłodniejsze, podłączony do prądu daje ciepło. Ponadto łatwo o wysuszenie wilgotnych ręczników, a nawet bielizny. Jest to jeden ze sposobów na tanie ogrzewanie. Econovli.pl udowadnia, że w parze z atrakcyjną ceną i pożądanym ciepłem, idzie również estetyczny wygląd, a to aspekt, który jest dla nas równie ważny w urządzaniu łazienki.


Dostępność opisanych grzejników w różnych kształtach czy kolorach, stwarza spore możliwości aranżowania łazienkowego wnętrza. Mamy zatem połączenie jakości z estetyką, a do tego odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne i powłoki wykończeniowe.

 

Co z innymi sposobami zasilania? Grzejniki wodne zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania. Elektryczne zaś, grzałką elektryczną. Połączenie funkcjonalności jednych i drugich, znajduje swoje odzwierciedlenie w grzejnikach wodno-elektrycznych. Ten typ w sezonie oferuje ciepło, ze względu na zasilanie z instalacji c.o. Po sezonie korzysta się z grzałki elektrycznej, by dogrzać łazienkę lub móc coś wysuszyć. 

 

Ile ciepła potrzebuje moja łazienka?

Grzejniki oferują moc od 50W nawet do 1000 W. Wybór nie może być jakikolwiek, bo zbyt duża moc wcale nie znajdzie odzwierciedlenia w cieplejszej łazience. Wielkość grzejnika i jego moc, muszą być uzależnione od oczekiwanej temperatury wnętrza, średniej temperatury zewnętrznej oraz izolacyjności przegród budowlanych, jak i szczelności okien i drzwi. Nie można zapominać o tym, czy wybierany grzejnik będzie podstawowym i jedynym sposobem ogrzewania, czy też posłuży jako dodatkowe źródło ciepła.

 

Zapotrzebowanie na ciepło w łazience określa się średnio na poziomie 70-100 W/m2. Jeśli konstrukcja grzejnika będzie wybierana w taki sposób, by posłużył on również do suszenia ręczników, warto dodać do tej wartości zapas mocy, czyli wybrać grzejnik odpowiadający zapotrzebowaniu na ciepło, wynoszącemu 90-120 W/m2. Jest to związane z ograniczeniem emisji ciepła, spowodowanym suszeniem ręczników.

 

Wyposażenie w regulację mocy i termostat, wskaźnik pracy, wspomagający wentylator czy przystosowanie do pracy z programatorem, to krok w stronę podwyższonej funkcjonalności. Nie tylko gwarancji uzyskania ciepła na pożądanym poziomie, ale i zachowania precyzji w regulowaniu ilości ciepła, które powinno odpowiadać powstałemu zapotrzebowaniu.

Każda łazienka jest inna. Jedna większa, druga mniejsza. Niekiedy potrzebne jest tylko typowe ogrzanie pomieszczenia, bo do dyspozycji jest już wygospodarowana suszarnia. Innym razem, w łazience nie tylko wykonujemy czynności pielęgnacyjne, ale i suszymy ręczniki, a także ubrania, więc zapotrzebowanie na ciepło jest większe. Uwzględnienie tych kwestii, a nie jedynie estetyki, pozwala na właściwy dobór grzejnika łazienkowego.

 

Czytaj również: Grzejniki najnowszej generacji są podświetlane i sterowane smartfonem

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety