Hydroizolacja fundamentów domu

Hydroizolacja fundamentów domu

Poprawne zaizolowanie fundamentów i ścian fundamentowych przed oddziaływaniem wilgoci, zawartej w gruncie oraz wody opadowej ma ogromne znaczenie dla trwałości domu i jego energooszczędności. Czytaj dalej

 

Warunki gruntowe są bardzo istotne dla posadowienia budynku i jego późniejszego uszczelnienia (a co za tym idzie trwałości), dlatego przed budową powinniśmy wykonać badanie gruntu. Jest to podstawa do doboru optymalnego rozwiązania hydroizolacji fundamentów.


Hydroizolacja fundamentów domu


Pierwszą warstwą chroniącą dom przed wilgocią z gruntu jest pozioma izolacja przeciwwodna. Wykonuje się ją na fundamentach, przed postawieniem na nich ścian fundamentowych.

 

Izolacja pozioma

Chroni mur przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli zasysaniem w górę wody przez mur. To zjawisko można zaobserwować w starych domach, w których izolacji poziomej nie zrobiono - na ścianach elewacyjnych i wewnętrznych widoczne są mokre plamy, a z czasem mury kolonizują trudne do wytępienia grzyby i pleśnie. Aby temu zapobiec, na styku fundamentów i ścian fundamentowych oraz między fundamentem a ścianami zewnętrznymi układa się poziomą warstwę odcinającą wilgoć. Można ją wykonać z gotowych mineralnych zapraw uszczelniających (np. weber.tec 824), które nakłada się na fundamenty cienkimi warstwami (nie powinny być grubsze niż 1 mm każda, aplikuje się minimum dwie warstwy).

 

Izolacja pionowa

Dotyczy ścian fundamentowych i powinna być dostosowana do warunków wodnych panujących na działce. Przy przepuszczalnych gruntach i niskim poziomie wód gruntowych wystarczy lekka izolacja z dyspersyjnej masy bitumicznej.

  • Do wykonania izolacji typu lekkiego  można zastosować dyspersyjne masy bitumiczne, np. webertec bitumal. Należy pamiętać, aby grubość warstwy po wyschnięciu wynosiła minimum 1 mm.

  • Na cięższych glebach i przy większej wilgotności gruntu stosuje się np. bitumiczne masy uszczelniające, jak weber.tec Superflex 10. W przypadku hydroizolacji typu średniego minimalna grubość warstwy po wyschnięciu to 3 mm. Izolacja typu ciężkiego po wyschnięciu musi mieć grubość warstwy minimum 4 mm.

 

Czytaj również: Hydroizolacja dachu, podłoża i fundamentów masą bitumiczną - dom zabezpieczony przed wilgocią

 

Hydroizolacja fundamentów domu

 

Masy bitumiczne tworzą bezspoinowe warstwy odcinające fundamenty od wilgoci pochodzącej z gruntu oraz wody opadowej. Nakłada się je za pomocą pędzla, pacy, wałka lub natryskowo w przynajmniej dwóch warstwach. Ważne jest zachowanie odpowiedniej przerwy między aplikacjami kolejnych warstw, by nałożony już preparat zdążył wyschnąć.

Przed nałożeniem preparatów bitumicznych, ściany trzeba zagruntować środkiem zalecanym przez producenta masy hydroizolacyjnej (np. weber.tec 901 lub rozcieńczony wodą weber.tec bitumal).

O skuteczności wykonanej hydroizolacji w dużym stopniu decyduje grubość naniesionej warstwy. Dlatego trzeba dokładnie kontrolować grubość aplikowanej warstwy. Ułatwieniem mogą być specjalne narzędzia, jak paca z dystansami lub wtopienie w pierwszą warstwę siatki zbrojącej.

 

Czytaj również: Jak izolować fundamenty i piwnice, aby skutecznie zabezpieczyć je przed wilgocią?


https://www.pl.weber/fundamenty

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie powinny być narzędzia ręczne? Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Do wykonywania prac budowlanych oraz remontowych bardzo ważny jest również odpowiedni dobór dobrej jakości narzędzi i elektronarzędzi które pozwolą nam ze wszys...
  • Malowanie Liczba postów: 32 Grupa: Moja budowa Ja nie znam żadnej firmy, ponieważ zawsze zajmowałem się malowaniem sam
  • Czas na remont Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... W trakcie remontu niekiedy trzeba też kupić trochę osprzętu elektrycznego... Jeśli nie lubicie przepłacać to zobaczcie ofertę https://sklep.elus.pl/ Mają bardzo...
  • Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa piwnic Liczba postów: 35 Grupa: Budowa i re... Co do piwnic to jeśli jest tam wilgoć od dłuższego czasu to tylko czekać aż masowo będzie grzyb, a to na takiej powierzchni będzie po pierwsze śmierdziało na ca...
  • Nowoczesne narzędzia Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Szeroki wybór narzędzi, osprzętu oraz chemii technicznej znajdziesz w ofercie firmy www.mbtechnika.pl . Gwarantują atrakcyjne ceny, wysokiej jakości produkty or...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17875 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >