Jak dobrać integrator?

Jak dobrać integrator?

Każdego dnia w naszej kotłowni produkowane są nadwyżki energii. Czytaj dalej

 

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo bylibyśmy  w stanie zaoszczędzić, montując integrator - urządzenie pozwalające na wykorzystywanie kilku źródeł ciepła jednocześnie, zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania każdej instalacji grzewczej. Co konkretnie możemy zyskać oraz jaki rodzaj integratora wybrać? Rynek oferuje idealne rozwiązanie dla nowoczesnych systemów grzewczych – Inteligentny System Zarządzania Energią czyli integrator. Jest to urządzenie umożliwiające harmonizację oraz optymalizację wszystkich źródeł ciepła. Dodatkowo, nie zmniejsza przy tym ich początkowej sprawności - zachowujemy więc możliwość oddzielnej regulacji. Decydując się na jego montaż zyskujemy  realne korzyści funkcjonalne i finansowe. 

 

Oszczędności

Według kalkulacji oszczędności bezpośrednich, przeprowadzonych przez firmę Makroterm, która wprowadziła integrator na rynek, urządzenie pozwala zaoszczędzić na samej instalacji nawet 2500 złotych w porównaniu z montażem tradycyjnego systemu zintegrowanego ogrzewania. Przykładowo, nie potrzebujemy zaworu odcinającego elektromagnetycznego (1 szt. 270zł.), filtrów (2 szt. 24zł) ani  trójników (6 szt. 72zł.). Także sam krótki czas montażu zmniejsza koszty robocizny o ok. 800 zł.  Integrator pozwala na mniejsze zużycie prądu elektrycznego, gdyż zwykła pompa została zastąpiona zaworem trójnożowym przekierowującym strumienie na  ciepłą wodę. Integrator to także oszczędność przestrzenna - zajmuje bardzo mało miejsca, co w przypadku niewielkich kotłowni  jest niewątpliwą zaletą.

 

Czytaj również: Nowoczesne sytemy ogrzewania HVAC

 

- Integrator w połączeniu z zasobnikiem i kominkiem powoduje, że nadmiar energii jest przekazywany do płaszcza wodnego kominka. Dzięki integratorowi mamy również możliwość dogrzewania budynku przy pomocy kolektorów. Nadwyżka ciepła zgromadzona w zasobniku odprowadzana jest poprzez integrator do kominka, który przekazuje je do instalacji CO lub z powrotem do zbiornika ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie zapobiega również przegrzewom instalacji solarnej. - tłumaczy Agnieszka Golik z firmy Makroterm.

 

Montaż

Integrator chroni przed możliwością popełnienia błędów związanych z budową  tradycyjnego, bardzo skomplikowanego systemu zintegrowanego, którego montaż, w celu zmniejszenia kosztów,  często przebiega niezgodnie ze schematem sugerowanym przez producenta. W każdym momencie istnieje możliwość podłączenia kolejnych aparatów  grzewczych lub demontażu już działających. W razie awarii któregoś ze zintegrowanych urządzeń, można natychmiastowo odseparować poszczególne z nich, co zwiększa bezpieczeństwo działania całego systemu. 

 

Czytaj również: Inwestycja w gruntową pompę ciepła – część 2


Jak dobrać odpowiedni rodzaj integratora?

Aby zagwarantować sobie pełną sprawność zakupionego urządzenia,  koniecznie  powinniśmy zwrócić uwagę na typ posiadanego  kotła. Inny rodzaj integratora zamontujemy bowiem w przypadku kotła z wbudowanym zaworem trójdrogowym, inny bez zaworu trójdrogowego, a zupełnie odmienny polecany jest do instalacji z układem solarnym. Inwestycja w integrator jest doskonałym pomysłem na usprawnienie nowoczesnego systemu grzewczego. Pozwoli  maksymalnie wykorzystać wszystkie źródła ciepła - kominka  z wbudowanym wymiennikiem, kotła grzewczego oraz odbiorników ciepła: ciepłej wody, obiegów ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. W prosty sposób oszczędzamy czas i pieniądze.

 

Źródło: Benhauer / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >