Jak prawidłowo ocieplać strop?

Jak prawidłowo ocieplać strop?

Aby zapobiec dużym stratom energii cieplnej, coraz więcej świadomych inwestorów decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji stropów, oddzielających garaże od przestrzeni ogrzewanej. Czytaj dalej

 

Podczas remontu warto stosować rozwiązania systemowe bazujące na wzajemnie dopasowanych komponentach, co gwarantuje pewny i szybki rezultat. Na przykładzie kompletnego systemu ociepleń stropów i sufitów Tytan® EOS STROP oraz płyt lamelowych pokażemy, jak stworzyć solidną warstwę ocieplenia metodą „kilku kroków”, bez stosowania siatki oraz łączników mechanicznych do mocowania wełny mineralnej.

 

 

Przystąpienie do prac

System ociepleń Tytan® EOS STROP to zestaw markowych produktów dedykowanych do tworzenia warstwy ociepleniowej metodą mokrą bezsiatkową. W jego skład wchodzą: Tytan® Zaprawa klejowo-szpachlowa O, płyty z wełny lamelowej, Tytan® Grunt do systemów OS, Tytan® Tynk cienkowarstwowy OS mineralny „baranek” oraz ewentualnie elementy uzupełniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym ocieplenia. Chcąc zapewnić prawidłowe związanie wyprawy klejowej oraz tynkarskiej, prace powinny być przeprowadzane w temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C. Przed aplikacją systemu należy oczyścić podłoże z substancji obniżających jego przyczepność – zwłaszcza z kurzu, brudu, wosku, tłuszczów, a także ze starych powłok malarskich. Wszelkie nierówności należy uzupełnić Tytan® Zaprawą wyrównującą TEO124 i przeszlifować. Podłoża szczególnie chłonne należy zagruntować podkładem gruntującym.

 

Czytaj również: Izolacja kluczem do ciepłego domu

 

Nakładanie zaprawy na wełnę lamelową Fot. Selena SA

 

Przyklejanie płyt z wełny mineralnej

Przed montażem warstwy izolacji należy koniecznie sprawdzić przyczepność podłoża. Mocowanie płyt lamelowych metodą bezkołkową może się odbywać wyłącznie na podłożach równych i gładkich, takich jak betonowe czy belkowo-pustakowe, o wytrzymałości nie mniejszej niż 0,08 MPa. Jeśli te warunki są spełnione, można przystąpić do klejenia izolacji bezpośrednio do stropu. W tym celu należy najpierw przeszpachlować powierzchnię płyty lamelowej cienką warstwą wcześniej przygotowanej zaprawy Tytan® Zaprawa klejowo-szpachlowa O i równomiernie rozprowadzić ją na całej powierzchni wełny lamelowej za pomocą pacy zębatej 8-12 mm (nie mniej niż 8x8x8mm) tak, aby po przyklejeniu tworzyła warstwę o grubości 2-7 mm. Następnie bezzwłocznie należy przykleić wełnę do stropu mocno dociskając, aż do „zassania” zaprawy. Płyty należy rozmieszczać w układzie mijankowym.

 

Przyklejanie płyt lamelowych „na mijankę” Fot. Selena SA

 

Gruntowanie powierzchni

Kolejnym etapem jest zwiększenie przyczepności podłoża z wełny mineralnej jeszcze przed nałożeniem tynku za pomocą podkładu gruntującego Tytan® Grunt do systemów OS. Produkt nakładamy metodą natrysku  hydrodynamicznego uważając, by rozprowadzić go równomiernie na całej powierzchni płyt. Stworzona w ten sposób  warstwa gruntująca wyreguluje chłonność podłoża i zapobiegnie przenikaniu zanieczyszczeń z podłoża do warstwy tynku i powstawaniu plam. Tytan® Grunt do systemów OS nie zmniejsza przy tym paroprzepuszczalności podłoża, ułatwia nakładanie i zwiększa wydajność masy tynkarskiej.

 

Czytaj również: Jaki kupić styropian, żeby być pewnym oszczędności na ogrzewaniu


Nakładanie gruntu na powierzchnię z płyt lamelowych Fot. Selena SA

 

Tynkowanie…i gotowe!

Tytan® Tynk cienkowarstwowy OS mineralny „baranek” należy przygotować wsypując zawartość worka (25 kg) do dokładnie odmierzonej ilości (6,5 l) chłodnej i czystej wody. Następnie należy wymieszać zaprawę ręcznie lub za pomocą wolnoobrotowej wiertarki aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Tynk jest gotowy do użycia po upływie 5 minut i ponownym wymieszaniu. Ostatnim krokiem w montażu systemu Tytan® EOS STROP jest nanoszenie Tytan® Tynku cienkowarstwowego OS na płyty lamelowe również metodą natrysku  hydrodynamicznego. Produkt na bazie wypełniaczy mineralnych i kruszywa o grubości 1,5 mm tworzy paroprzepuszczalną i odporną na obciążenia mechaniczne warstwę tynkarską.

 

Nakładanie tynku strukturalnego metodą natryskową Fot. Selena SA

 

Źródło: Selena / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >