Jak rozplanować okna w domu?

Jak rozplanować okna w domu?

Przy budowie domu musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które wpłyną na nasz późniejszy komfort mieszkania. Na początku trzeba wybrać odpowiednią działkę, projekt i materiały budowlane. Bardzo wiele zależy także od odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń i okien. Ale jak to zrobić? Czytaj dalej

 

Dom budujemy na długie lata. Dobrze rozmieszczone okna pozwolą nam w pełni wykorzystać jego funkcje i czuć się wygodnie. Planując układ przeszkleń, warto poświęcić trochę czasu temu zajęciu. Jest to bowiem decyzja, którą trudno będzie później zmienić. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników - między innymi kąt padania światła zależny od strony świata, funkcje poszczególnych pomieszczeń i nasz tryb życia. Może wydać się to dość skomplikowane, jednak dzięki kilku prostym
i sprawdzonym zasadom osiągniemy pożądany efekt.

 



Okna zgodne z funkcją pomieszczenia

"Na początku warto zaplanować rozkład pomieszczeń w domu, tak aby efektywnie wykorzystać naturalne światło docierające do wnętrza. Dobrze jest przy tym kierować się stronami świata, gdyż każda z nich różni się ilością światła i natężeniem promieni słonecznych. W większości projektów sypialnia umieszczana jest od wschodu. Dzięki temu delikatne, poranne promienie słoneczne łagodnie nas obudzą i dodadzą energii na cały dzień. Jeśli okna naszej sypialni wychodzą na ogród, możemy pokusić się o zastosowanie dużych przeszkleń. W sypialni, która służy przede wszystkim do odpoczynku, nie potrzebujemy intensywnego, jasnego światła. Duża ilość promieni słonecznych doskonale sprawdzi się natomiast w salonie czy gabinecie, dlatego warto te pomieszczenia usytuować od strony południowej. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrze doświetlone wnętrza przez większą część dnia. W salonie możemy ponadto zamontować przesuwne drzwi tarasowe o dużej powierzchni, dzięki którym będziemy mogli podziwiać malownicze widoki" – mówi Jacek Kowalczyk, Manager  ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST.  

 

Fot. Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST

 

"Od północy lub wschodu można umieścić kuchnię, w której okna powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów. Dlatego też sugeruję zamontowanie okien niezbyt wysokich, ale o odpowiedniej szerokości. Północ to również odpowiednia strona na przedsionek i pomieszczenia gospodarcze. Przeszklenia w tej części domu nie muszą być zbyt duże, wystarczą tu już niewielkie okna o regularnej formie" – dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 



Słoneczna aranżacja

Rodzaj światła we wnętrzu w dużej mierze zależy od strony świata, na którą wychodzą okna. Światło północne jest chłodne, równomierne i nie powoduje kontrastów. Sprawia to, że wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Pomieszczenia z oknami od południa będą natomiast w ciągu dnia nagrzewane najdłużej. Słońce, które je oświetla jest dość silne, dlatego pokoje od tej strony będą jasne, ciepłe i przytulne. Wschodnie światło wpada do wnętrz pod małym kątem i jest bardzo delikatne. Warto jednak pamiętać, że operuje ono przez bardzo krótki czas. Najbardziej głębokie i intensywne jest natomiast światło zachodnie, które po południu silnie ogrzeje pomieszczenia.



"Odpowiednio wykorzystując właściwości naturalnego światła, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenia, a nawet podzielić je na część do pracy czy odpoczynku. Właściwe rozmieszczenie okien pozwoli dostosować światło do naszych indywidualnych potrzeb. Montując przeszklenia na dwóch ścianach, otrzymamy równomierne, neutralne oświetlenie" – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST. Wstawiając okna tylko w jednej, krótszej ścianie uzyskamy efekt kontrastu. Wprowadzimy w ten sposób do wnętrza dwie, różne strefy – jaśniejszą przy oknie, która może posłużyć jako jadalnia czy gabinet i ciemniejszą naprzeciw, gdzie obejrzymy film i zrelaksujemy się po długim dniu.

 



Wysoko czy nisko?

Okna w domu montowane są zwykle na wysokości 85-90 cm, co pozwala na swobodne ustawienie pod nimi stołu czy kanapy i zapewnia odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Czasem jednak warto zdecydować się na umieszczenie przeszkleń nieco wyżej lub niżej. Profile wstawione wysoko optycznie podwyższą pomieszczenie, niskie natomiast spowodują odwrotne wrażenie. Bardzo ciekawe efekty daje połączenie drzwi balkonowych z wysokimi oknami. W takim przypadku parapet montuje się zazwyczaj na wysokości 50 cm, co pozwala zamienić go w wygodne miejsce do siedzenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że duże przeszklenia nieco ograniczą powierzchnię do ustawienia mebli – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.



"Okna na wyższym poziomie bardzo dobrze sprawdzą się w pralni czy spiżarni, pod nimi będziemy mogli bowiem swobodnie wstawić regał, czy pralkę. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie światło i pozwoli nam w pełni wykorzystać cenną w tego typu pomieszczeniach powierzchnię.  Przy planowaniu, na jakiej wysokości znajdą się okna, warto również wziąć pod uwagę ich kształt. Profile wysokie i wąskie – portfenetry wpuszczą do wnętrz jasne światło, jednak boczne ściany pozostaną zacienione. Okna narożne pozwolą nam uzyskać światło równomierne, wpadające pod różnymi kątami, zatem w pokoju będzie jasno przez większość dnia. Panoramiczne - szerokie i niskie przeszklenia natomiast silnie oświetlą przestrzeń pod nimi, jednak dalsze zakątki pomieszczenia będą ciemniejsze" – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >