Jak zadbać o okna na wiosnę?

Jak zadbać o okna na wiosnę?

Idzie wiosna, przed nami zatem porządki. Na liście pilnych zadań niewątpliwie powinno znaleźć się obowiązkowe mycie okien. Zadbajmy o okna nie tylko ze względu na estetykę. Czytaj dalej

 

Mylą się ci, którzy sądzą, że mycie okien na wiosnę to zabobon lub efekt nadgorliwości. Odpowiednia pielęgnacja pozwala ochronić okna przed uszkodzeniami. Regularne mycie pozwala również oszczędzić pracę – mniej brudne okna to mniej wysiłku i szybszy efekt.

 

Czytaj również: Rola szkła w certyfikacji LEED

 

Okno a okoliczności przyrody

– Okna w dużych miastach czy przy trasach szybkiego ruchu są bardziej podatne na zabrudzenia – mówi doradca klienta firmy Internorm, Dariusz Olszewski. – Spaliny, kurz i inne substancje, obecne w aglomeracjach, osiadają na oknach. W ramach wykonanych z PCV, nieczyszczonych lub czyszczonych żrącymi środkami, mogą pojawić się mikrouszkodzenia. Stają się wówczas bardziej podatne na brud, który ciężko usunąć. Warto więc włożyć nieco wysiłku w regularne dbanie o ramy okienne. Regularność jest bardzo istotna także w przypadku okien drewnianych, ze względu na konieczność zabezpieczania i kontrolowania stanu lakieru.

 

 

Kiedy myć okna?

– Unikajmy słonecznej pogody. Kiedy świeci słońce woda wysycha szybciej, pozostawiając trudne do usunięcia smugi na szybach – podkreśla Dariusz Olszewski. Mróz także nie ułatwia pielęgnacji okien – może uszkodzić szyby. – Sucha i pochmurna pogoda najlepiej sprzyja efektywnemu myciu okien.

 

 

ABC mycia okien z PCV

Plastikowe okna należy myć częściej niż z te wykonane z innych materiałów. Ramy z PCV posiadają właściwości elektrostatyczne, dlatego łatwiej przyciągają kurz. Do pielęgnacji tego rodzaju okien najlepiej jest używać delikatnych detergentów (nawet płynu do naczyń), które nie zawierają substancji żrących. Dzięki temu unikniemy zmatowienia ram i uszkodzenia plastiku czy profili aluminiowych. Regularne mycie okien wystarczy, by ramy z PCV zachować w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. 

 

Czytaj również: Technologie okien i drzwi

 

 

Pielęgnacja okien drewnianych

Ten rodzaj ram także należy czyścić regularnie. – Bardzo ważne, by sprawdzać stan lakieru nie rzadziej niż raz na pół roku – podkreśla ekspert Internormu. Pozwoli to ochronić drewno i przedłuży znacznie żywotność i dobry stan okien. Do mycia tego rodzaju ram okiennych należy używać środków, które nie zawierają amoniaku, ponieważ uszkadza on lakier. Drewno należy nie tylko myć, ale i konserwować: używajmy preparatu o konsystencji pasty lub mleczka. Zabezpieczymy w ten sposób lakier oraz ułatwimy sobie czyszczenie ram.

 

 

Pielęgnacja okien na szóstkę

Okna należy czyścić co najmniej 2-3 razy na rok. Jeśli producent okien poleca jakiś środek do konserwacji – warto skorzystać z tej sugestii. Do polerowania szyb używajmy miękkich ściereczek, które nie zostawiają włókien, ręczników papierowych lub zwykłych gazet – farba drukarska doskonale wspomaga polerowanie szyb. Do ściągania wody z detergentem z powierzchni szyb warto użyć gumowej ściągaczki – to znacznie przyspieszy koniec prac. – Podczas mycia okien pamiętajmy o przetarciu także uszczelek okiennych oraz sprawdzeniu stanu zawiasów – podsumowuje Dariusz Olszewski.

 

Źródło: Internorm / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >