Jak zapobiec korozji drewna?

Jak zapobiec korozji drewna?

Poszarzałe drewno, korozja, grzyby i algi to tylko jedne z wielu zagrożeń jakie mogą zaszkodzić powierzchniom drewnianym. Skutecznym sposobem na ich ochronę może okazać się wykorzystanie nowoczesnych impregnatów z serii Sadolin.

 

Drewno to materiał wykorzystywany do budowy całych domów lub ich poszczególnych elementów. Świetnie izoluje, choć jednocześnie pozwala ścianom oddychać, dzięki czemu w zimie zatrzymuje ciepło, a w lecie – przynosi kojący chłód.

 

 

Niestety drewno, choć bardzo estetyczne, nieodpowiednio chronione szybko ulega zniszczeniu i traci pierwotny urok oraz właściwości. Dlatego tak ważne jest jego profesjonalne zabezpieczenie.

 

Czytaj również: Lakierowanie powierzchni drewnianych

 

Niezabezpieczone drewno wystawione na działanie słońca po kilku miesiącach zaczyna szarzeć. Dzieje się tak ponieważ promieniowanie UV niszczy ligninę – składnik łączący komórki drewna.

 

 

Aby temu przeciwdziałać w pierwszej kolejności powierzchnię należy przeszlifować, potem zaś możemy przejść do aplikacji preparatów zabezpieczających.

 

– „Konserwację drewna należy rozpocząć od naniesienia impregnatu technicznego np. Sadolin Base, który zabezpieczy drewno przed atakiem grzybów i owadów” – mówi Marcin Stankiewicz, Senior Brand Manager, ekspert marki Sadolin.

 

 

– „Następnie musimy zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi: promieniowaniem UV i wodą. Do tego celu należy użyć preparatu ochronno-dekoracyjnego np. impregnatu lub lakierobejcy, który nie tylko odpowiednio zabezpieczy drewno, ale również nada mu pożądany kolor i efekt dekoracyjny” – radzi Stankiewicz.

 

Czytaj również: Czym mocować elementy przenoszące wysokie obciążenia?

 

W przypadku impregnatu drewno zostanie zabezpieczone jedynie od wewnątrz, ale dzięki temu pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Dodatkowo koszt takiego rozwiązania jest niższy niż w przypadku zastosowania lakierobejcy. Należy jednak pamiętać, że trwałość takiego zabezpieczenia wynosi z reguły tylko kilka lat.

 

 

Dlatego jeśli zależy nam na ochronie drewna zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, a także chcemy wydłużyć okres ochronny naszych powierzchni drewnianych, warto zastosować jedną z nowoczesnych lakierobejc takich jak Sadolin Tinova, dzięki której trwałość zabezpieczenia sięga nawet 12 lat! To przełom na rynku – produkt oferuje najtrwalszy efekt, bez negatywnego wpływu na środowisko.

 

Czytaj również: Elewacja jak nowa - jak pozbyć się zabrudzeń i odpowiednio zabezpieczyć fasadę?

 

– „Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnej barwy drewna powinniśmy zastosować lakier Sadolin Yacht. Gdy chcemy nadać drewnu inny kolor powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący (Sadolin Classic) lub lakierobejcę (Sadolin Tinova, Sadolin Extra)” – mówi Stankiewicz. „W pierwszym przypadku preparat wsiąknie w drewno i zabezpieczy je od wewnątrz. Zabezpieczone w ten sposób drewno pozostanie matowe i naturalne w dotyku” – podkreśla.


Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie drewna powinniśmy sięgnąć po lakierobejcę.

 

Wrogami drewna są wszelkiego rodzaju grzyby i algi. Walkę z nimi należy rozpocząć od usunięcia z powierzchni wykwitów i narośli. W warunkach domowych możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy polega na zeskrobaniu przy pomocy szpachelki. Drugi – usunięciu wodą pod ciśnieniem. Trzeci – usunięciu przy pomocy szczoteczki o twardym włosiu i wody z detergentem.

 

 

Jeżeli zdecydujemy się zastosować wodę musimy odczekać min. 1 dzień, aż drewno wyschnie. Kolejnym krokiem jest szlifowanie, które wykonujemy w standardowy sposób, aż do dotarcia do surowego i niezainfekowanego drewna. Uwaga: w przypadku usuwania grzybni należy bezwzględnie używać masek zabezpieczających, ponieważ grzybnie wydzielają toksyny bardzo niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych.

 

Czytaj również: Jak ochronić drewniane elementy?

 

Należy pamiętać, że nie wszystkie grzyby atakujące drewno prowadzą do jego rozkładu. Niektóre z nich powodują jedynie jego przebarwienie czyli siniznę, która objawia się niebiesko-szarymi plamami. Renowacja powierzchni nią zainfekowanych jest trudna, ponieważ bardzo często sięga ona w głąb drewna.

 

 

Jeżeli je szlifujemy i widzimy, że plamy nadal się utrzymują, oznacza to, że nie pozostaje nam nic innego jak tylko zastosować impregnat techniczny (np. Sadolin Base), a następnie wykończyć powierzchnię barwnym preparatem, który zamaskuje niedoskonałości drewna.

Źródło: Ciszewski PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Remont mieszkania i zalegający gruz? Liczba postów: 85 Grupa: Moja budowa Przy remoncie domu skupiliśmy się najbardziej na położeniu nowych podłóg i wyrównaniu ścian. Z mebli wybraliśmy tanie meble ze strony https://meblownia.pl/, gdy...
 • Remont mieszkania Liczba postów: 198 Grupa: Moja budowa Przy remoncie domu skupiliśmy się najbardziej na położeniu nowych podłóg i wyrównaniu ścian. Z mebli wybraliśmy [URL="https://meblownia.pl/"]tanie meble[/URL],....
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 765 Grupa: Budowa i re... Oczywiście, że nie da się wprost powiedzieć, ile kosztuje budowa domu. Sądzę, że wiele zależy choćby od technologii.
 • Jakie zawory instalacyjne wybrać? Przepustnice wod... Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Zaraz po oszczędnościach energetycznych warto wymienić inne benefity finansowe: grzejnik aluminiowy jest po prostu tańszy niż odpowiadające mu rozmiarowo grzejn...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 186 Grupa: Firmy budow... Ja ostatnio musiałem zamówić worki na gruz i potrzebowałem bardzo mocnych worków. Mój znajomy polecił mi tą stronę https://ekoplastiksystem.pl/product-cate gory...

Ostatnio na forum

 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 186 Grupa: Firmy budow... Ja ostatnio musiałem zamówić worki na gruz i potrzebowałem bardzo mocnych worków. Mój znajomy polecił mi tą stronę https://ekoplastiksystem.pl/product-cate gory...
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 478 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 120 Grupa: Robimy dach Mi dużo bardziej podobają się blachodachówki panelowe, warto sprawdzić bo pod względem jakość cena świetnych propozycji nie brakuje m.in u braas.
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 166 Grupa: Nowości ara... Tez uważam, że tapety albo naklejki na ściany to bardzo dobry pomysł - bardzo ożywiają wnętrza
 • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17013 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >