Jak zimą przygotować się do budowy domu?

Jak zimą przygotować się do budowy domu?

Przy planowaniu budowy domu warto efektywnie wykorzystać okres zimowy. Aktywność inwestorów w czasie zimy, procentuje wiosną, kiedy mogą szybko i sprawnie rozpocząć prace budowlane.

 

Rozpoczęcie formalności budowlanych

W okresie od grudnia do marca inwestorzy mogą zająć się realizacją kwestii formalnych, aby niemal od razu z początkiem wiosny uzyskać pozwolenie na budowę.

 

– "Zima to dobry czas na załatwienie wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwała, dla przykładu w przypadku braku dla naszej działki miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na same warunki zabudowy czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc warto rozpocząć ją z wyprzedzeniem" – radzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Jakie prace budowlane można wykonać w okresie zimowym?

 

Inwestorzy powinni skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i dopasować inne aspekty związane z budową domu takie jak wybór (i adaptacja) projektu, materiałów i technologii budowlanych oraz ekipy wykonawczej do wiosennego terminarza budowy.

 

SILKA, YTONG

 

Wybór i adaptacja projektu

Zima to także dobra pora na wstępny wybór projektu domu i określenie swoich preferencji związanych z wyglądem i funkcjonalnością domu. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego typu budynku. Wybrany projekt powinien być dopasowany do potrzeb przyszłych domowników, ich możliwości finansowych i warunków działki.

 

– "Jasno sprecyzowane oczekiwania co do przyszłego domu pozwolą na płynne przeprowadzenie procesu adaptacji projektu" – podkreśla Hanna Maćkowiak, doradczyni portalu Domowy.pl.

 

Czytaj również: Jak mieszkać komfortowo

 

Optymalny wybór projektu jest możliwy dzięki uzyskaniu szerokiej wiedzy dotyczącej rozwiązań budowlanych.

 

– "Okres zimowy warto poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi na rynku technologiami. Inwestor może zdecydować, jakie instalacje grzewcze i wentylacyjne chciałby mieć w domu" – podkreśla Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

 

Od sprawnego przebiegu fazy zaadaptowania projektu oraz procesu uzyskania pozwolenia na budowę będzie zależeć, jak szybko inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę wiosną.

 

SILKA, YTONG

 

Wybór materiałów budowlanych

Decyzje dotyczące materiałów budowlanych są bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania pomieszczeń – w znacznej mierze odpowiadają za ciepło w pomieszczeniach oraz przyjazny dla użytkowników mikroklimat.

 

Zimą inwestorzy mogą dobrze poznać właściwości materiałów budowlanych i ocenić je pod kątem kryteriów energooszczędności. Ważnym aspektem dla inwestorów jest zmniejszenie strat energii, które w znacznym stopniu umożliwia odpowiednią izolacyjność termiczna ścian. Warto, aby jeszcze w zimie zdecydować się nie tylko na rodzaj materiałów, ale także na typ ścian – na przykład, czy wybrać ścianę jednowarstwową czy z dociepleniem. Tym bardziej, że ta kwestia wpływa na czas oraz koszt budowy.

 

Czytaj również: Która pora roku będzie najbardziej odpowiednia na wylanie fundamentów?

 

- "Doskonałym przykładem ściany jednowarstwowej jest przegroda z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm o współczynniku przenika ciepła U=0,19 W/(m2K).Taka konstrukcja ma bardzo dobre parametry cieplne, nie wymaga zastosowania docieplenia np. styropianem, a sama budowa trwa krócej i jej koszt jest niższy" – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

 

W okresie zimowym inwestorzy mogą na spokojnie przeprowadzić kalkulację i oszacować koszty zakupu materiałów budowlanych w kontekście całego procesu wznoszenia domu. Często opłaca się zakupić budulec już w zimie. W przypadku braku możliwości składowania zakupionych materiałów budowlanych na działce istnieje możliwość, aby zamówić bloczki w zimie z dostawą bezpośrednio na plac budowy wiosną.

 

SILKA, YTONG

 

Znalezienie ekipy budowlanej

Inwestorzy w czasie zimy mają okazję bez pośpiechu zapoznać się zarówno z szerokim asortymentem budowlanym, jak i wybrać optymalną dla siebie ofertę fachowców.

 

– "Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań do samego procesu budowy, oprócz zakupu materiałów, warto także już w okresie zimowym poszukać ekipy budowlanej" – przekonuje Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Jaką rolę pełni fundament w domach jednorodzinnych?

 

Najlepsze ekipy budowlane mają zazwyczaj terminy zajęte z wyprzedzeniem, więc wcześniejsza rezerwacja ich usług jest wręcz wskazana.

 

– "Istotne jest także przeprowadzenie rozmowy z wykonawcą o wyborze technologii oraz terminarzu prac na budowie. W zimę zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy mają zazwyczaj więcej czasu na tego typu ustalenia i warto to wykorzystać" – zachęca Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Jak poradzić sobie z wodą na budowie?

 

Warto także skorzystać możliwości konsultacji i zasięgnąć opinii ekspertów oraz przejrzeć portale i czasopisma budowlane. Długie zimowe wieczory sprzyjają pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu najdogodniejszych rozwiązań związanych z budową domu. Aktywne działanie zimą pozwoli inwestorom znaleźć i zarezerwować najlepszych fachowców oraz dobrać odpowiednie technologie budowlane.

 

Źródło: Xella Polska / budnet.pl

Tagi

Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17905 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >