Każdy szczegół ma znaczenie- parapety okienne

Każdy szczegół ma znaczenie- parapety okienne

Podczas aranżacji pomieszczeń w domu zwracamy uwagę na detale nadające niepowtarzalny charakter całości. Odpowiedni dobór poduszek, zasłon czy dywanów staje się niezwykle istotny, gdyż to właśnie detale grają główną rolę w procesie aranżacyjnym. Istotnym elementem, o którym należy pamiętać, realizując swoje koncepcje designerskie jest także parapet okienny.

 

Niejednokrotnie wybór tego niezwykle istotnego (wbrew w pozorom) elementu okna jest bagatelizowany. Skupiamy się głównie na doborze odpowiednich parametrów okien. Dbamy o to, aby stolarka okienna miała oczekiwany kształt, kolor, a także by była wykonana z odpowiedniego materiału. Pamiętać jednak należy, że dobrze dobrany parapet jest dopełnieniem całości. Stąd też rada, aby zastanowić się dłużej przy wyborze tego elementu stolarki.

 

Czytaj również: Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

 

 

Najbardziej prestiżową propozycją są parapety wykonane z marmuru, bądź granitu, czyli z naturalnego kamienia. Jest to także jedna z droższych opcji. Marmurowe parapety zachowują połysk przez wiele lat, granitowe natomiast są niezwykle wytrzymałe. Firma Bertrand, wiodący producent stolarki otworowej, posiada w swojej ofercie także parapety trawertynowe. Trawertyn to skała osadowa powstała w skorupie ziemskiej na skutek nagromadzenia osadów. Trawertyny tworzyły się tam, gdzie występowały masywy wapienne infiltrowane przez wody podziemne. Charakterystyczną cechą tych skał jest porowatość, której przyczyną jest uchodzący z wody dwutlenek węgla. Zróżnicowanie kolorystyczne pozwoli na zastosowanie tego rodzaju parapetów w niemal każdym pomieszczeniu.

 

 

Drewno jest bez wątpienia materiałem wybieranym przez osoby ceniące naturalne piękno. Różnorodne frezowanie oferowane przez firmę Bertrand sprawia, iż idealnie dopasowują się one do każdego pomieszczenia. Wachlarz kolorystyczny pozwala na dobranie odpowiedniej barwy współgrającej z całością pomieszczenia. Parapety drewniane mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Najbardziej popularnym wyborem wśród klientów firmy Bertrand jest sosna, dąb i meranti. Wykonywane są także parapety z innych gatunków, w zależności od zamówienia.

 

Czytaj również: Czy duże okna są praktyczne?

 

 

Istnieją także tańsze rozwiązania wykonane z PVC. Wybarwienie jest jednak bardzo ograniczone. Mimo niskiej ceny nie cieszą się one popularnością. Jako alternatywę korzystną cenowo oferuje się paraperty wykonane z płyty HDF(wzmocniona, wodoodporna płyta MDF). W tym przypadku także jesteśmy ograniczeni paletą kolorystyczną.

 

Czytaj również: Zabezpieczenie domu przed włamaniem

 

Decydując się na którekolwiek z powyższych rozwiązań pamiętajmy, iż jedną z ról parapetów okiennych jest współgranie z designem pomieszczeń. Nie ograniczajmy się zatem do wyboru najprostszych, ale wybierajmy te, które spełnią nasze oczekiwania pod każdym względem.

 

Źródło: Bertrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17077 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >