
Membrany paroprzepuszczalne
Zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta. Na co dzień wykorzystujemy ją chociażby do ogrzania domu, czy dojeżdżając do pracy. Już od 250 lat głównym źródłem energii są paliwa kopalne, w tym głównie węgiel kamienny, czego przykładem jest Polska.
Czytaj dalej
Tymczasem jak wynika z danych Instytutu Techniki Budowlanej, termomodernizacja istniejących budynków mieszkalnych pozwoliłaby zaoszczędzić rocznie około 10 mln ton węgla czyli 2/3 naszego rocznego krajowego importu tego paliwa. Najlepszym przykładem wykorzystania nowoczesnego systemu budowy jest Stadion Narodowy, który… „oddycha pełną piersią”. Szacuje się, że w związku z rosnącą populacją zużycie energii na świecie do 2035 roku wzrośnie o 36% . Jednakże nowe i rentowne źródła energii pozwalają nie tylko efektywnie ją zużywać, ale również ograniczać poziom strat. Rosnąca świadomość społeczna w połączeniu ze stosownymi regulacjami prawnymi w zakresie ochrony środowiska, dotacjami wspierającymi rozwój czystej energii oraz postęp techniczny to kluczowe czynniki wpływające na poprawę efektywności energetycznej.
Polacy coraz częściej rozumieją potrzebę budowania domów energooszczędnych, widząc w tym nie tylko korzystny wpływ na środowisko naturalne, ale przede wszystkim własne korzyści finansowe. Lepsze systemy izolacji budynków ograniczają zużycie energii zarówno do ogrzewania jaki i chłodzenia domu. W Polsce od 5 lat odnotowuje się dynamiczny wzrost sprzedaży (do 80% w skali roku) membran paroporzepuszczalnych, które eliminują przewiewanie konstrukcji i związane z tym straty ciepła oraz chronią przed wilgocią.
Czytaj również: Jak wybrać wałek malarski?
- "Przez ostatnie dziesięć lat, polski rynek budowlany znacznie się zmienił. Sprzedaż rozwiązań bezpiecznych dla środowiska zwiększa się z roku na rok. Klienci coraz częściej szukają rozwiązań obniżających koszty, a co za tym idzie wybierają materiały energooszczędne. W tej kwestii dużą rolę odgrywa zwiększajaca się świadomość. Nasi klienci rozumieją, że oszczędności, które oferuje firma DuPont są przeliczalne. Nawet, jeśli początkowe koszty wydają się wyższe niż przy budowaniu metodami tradycyjnymi w ostatecznym rozrachunku jest to opłacalne" – mówi Robert Dawidowicz, Dyrektor ds.Innowacji w Budownictwie w Europie Środkowej.
Klaudia Czarska, developer, pionier w budowaniu domów w technologii szkieletu stalowego:
- "Zastosowanie materiałów izolacyjnych, produkowanych przez koncern DuPont, umożliwiło naszej firmie oferownie technologii budowy domów zachowujących wysoką efektywność energetyczną. System oferowanych membran wiatroizolacyjnych, pozwala na dobranie odpowiednich komponentów dla każdej konstrukcji. Wysoka jakość oraz trwałość produktów firmy DuPont, poparta badaniami naukowymi, gwarantuje uzyskanie założonego efektu podczas całego okresu użytkowania budynku w postaci wysokiej sprawności energetycznej i obniżenia kosztów nawet do 50% w porównaniu do technologii tradycyjnej."
Czytaj również: Metal jako materiał wykończeniowy
Do budowy Stadionu Narodowego wykorzystano trzy budowlane i konstrukcyj¬ne produkty firmy DuPont, które mają za zadanie zabezpieczyć stadion przed niszczącymi warunkami pogodowymi oraz lokalnym klimatem. Stadion Narodowy wraz z przynależną do niego infrastrukturą zajmuje obszar 18 ha. Parking stadionu może pomieścić 1 765 samochodów. Na tym obszarze zostało wykorzystane ok. 4 600 m2 geowłókniny DuPont™ Plantex® Geoproma®. Ta mocna, odporna na gnicie geowłóknina, zapewnia optymalną stabilizację podłoża oraz stały drenaż terenu. Jej właściwości filtracyjne zapewniają ciągłe odwadnianie. Dodatkowo geowłóknina DuPont™ Plantex® Geoproma® jest nieszkodliwa dla środowiska. Drugi produkt wykorzystany do budowy Stadionu Narodowego to około 14 tys. m2 materiału DuPont™ AirGuard® Reflective, który pełni rolę ochronną i wzmacniającą termoizolację na stadionie. Jego niska emisyjność zwiększa termoizolacyjność w budynku, chroniąc przed utratą ciepła, co wpływa na zwiększenie komfortu i wydajności energetycznej budynku. Trzecim produktem jest DuPont™ Tyvek® Solid (otwarta dyfuzyjnie membrana), który został zainstalowany jako warstwa ochronna izolacji termicznej lóż oraz innych zamkniętych przestrzeni używanych przez pracowników stadionu i tych dostępnych dla odwiedzających.
Źródło: Fleishman-Hillard / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Elektronika Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Ostatnio kompletowałem sprzęt do nowego warsztatu i trafiłem na https://www.zasilacze-meanwell.pl Nie spodziewałem się, że znajdę tak dobrze przygotowaną stronę...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
- Czy domy modułowe to przyszłość budownictwa? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Co na elewację domu - może drewno? Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... to interesujące
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...