Metody ocieplania budynku - metoda bezspoinowa

Metody ocieplania budynku - metoda bezspoinowa

Najpopularniejszą metodą ocieplania budynków jest technologia bezspoinowego systemu ociepleń (BSO), zaś najczęściej stosowanym materiałem termoizolacyjnym są płyty styropianowe. Nic dziwnego, bo ocieplanie styropianem w technologii BSO to ekonomiczny, szybki i łatwy w realizacji sposób na ciepły dom. Czytaj dalej

To także bogactwo możliwości kształtowania wyglądu elewacji. BOLIX, pionier rynku dociepleń w Polsce, stworzył jeden z pierwszych zestawów do ocieplania budynków - system BOLIX.

System można stosować zarówno do ocieplania budynków już istniejących, jak i nowowznoszonych. Zastosowanie systemu polega na przymocowaniu płyt styropianowych do ścian zaprawą klejącą i łącznikami mechanicznymi (jeśli przewiduje to projekt), wykonaniu warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego oraz wykończeniu całości cienkowarstwową akrylową lub mineralną wyprawą tynkarską.

 

System BOLIX, z uwagi na niski koszt realizacji i prostotę technologii, jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań ociepleniowych w Polsce. Decydującym czynnikiem są w tym wypadku również szybkość realizacji i niższy niż w przypadku wełny mineralnej koszt robocizny. System BOLIX to idealne rozwiązanie dla budynków, których ściany zostały wzniesione z lekkiego materiału - ocieplenie ze styropianu nie obciąża zbyt mocno ich konstrukcji. Ponieważ w systemie dopuszcza się zastosowanie styropianu klasy EPS 70 o maksymalnej grubości 20 cm, rozwiązanie to nadaje się do ocieplania ścian nawet o wyjątkowo niskiej izolacyjności termicznej.

 

To także jeden z pierwszych w Polsce systemów BSO, który oferuje kilka możliwości wykonania wyprawy tynkarskiej. Elewację  wykańczać możemy tynkami akrylowymi lub tynkami mineralnymi, a następnie pomalować ją farbami akrylową, silikatową lub silikonową.

Najwięcej możliwości kształtowania wyglądu elewacji stwarza zastosowanie akrylowych wypraw tynkarskich. Tynki akrylowe marki BOLIX dostępne są dwóch fakturach (kasza i kornik) o różnej granulacji grysu i w 108 najpopularniejszych na rynku kolorach. Warstwę tynku akrylowego można malować w celu odświeżenia farbami akrylowymi lub silikonowymi.

Jeszcze bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykończenie elewacji tynkiem mineralnym. BOLIX produkuje mineralne wyprawy tynkarskie w dwóch odmianach - białej i szarej, przeznaczonej do malowania. Ten ostatni rodzaj tynku można malować farbami elewacyjnymi w celu uzyskania jeszcze lepszej ochrony fasady i polepszenia jej walorów estetycznych.

Jeżeli budynek mieści się np. przy ruchliwej ulicy lub jego elewacja jest narażona na intensywne zabrudzenie, warto zastosować silikatową farbę elewacyjną BOLIX SZ. Zapewni ona elewacji optymalną ochronę przed zabrudzeniami. Natomiast, gdy powierzchnia elewacji jest zagrożona porastaniem mchami i glonami, polecamy pomalowanie jej akrylową farbą BOLIX AZ Complex z powłokowym zabezpieczeniem przed skażeniem mikrobiologicznym.

 

Czytaj również: Mostki, przez które ucieka ciepło

 

Elementy systemu BOLIX:
• Kleje BOLIX Z lub BOLIX U do przyklejania styropianu*;
• Uniwersalny klej BOLIX U do wykonania warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego*;
• Podkład tynkarski BOLIX OP lub BOLIX OP Kolor (zgodny z kolorystyką tynku);
• Cienkowarstwowe tynki akrylowe: BOLIX KA, BOLIX KA 1.5, BOLIX KA 1, BOLIX R, BOLIX RS, BOLIX TU;
• Cienkowarstwowe tynki akrylowe z zabezpieczeniem przed agresją mikrobiologiczną BOLIX Complex;
• Mineralne wyprawy tynkarskie: BOLIX MP KA15, BOLIX MP KA20, BOLIX MP KA30, BOLIX MP R25;
• Mineralne wyprawy tynkarskie do malowania: BOLIX MP KA15, BOLIX MP R25;
• Farby akrylowe BOLIX AZ lub BOLIX AZ Complex (z zabezpieczeniem przed skażeniem mikrobiologicznym)
• Farba silikatowa BOLIX SZ
• Farba silikonowa BOLIX SIL

*) zgodnie z Aprobatą Techniczną, alternatywnie można użyć zimowych klejów do systemów ociepleń na styropianie BOLIX UZ i BOLIX UZB (biały)

 

 

Szybkie i dokładne obliczanie kosztów materiału i robocizny umożliwia nowy program Kosztorys BOLIX, dostępny na stronie www.bolix.pl w zakładce programy interaktywne. To sprawdzone przez najlepszych projektantów i kosztorysantów narzędzie, działające w oparciu o platformę obliczeniową Rodos 6.0, udostępniamy nieodpłatnie!

 

Czytaj również: Jakie ocieplenie wybrać?


Źródło: Bolix / budnet.pl
Autor: Bolix/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 401

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >