Obróbka wpustu przy kładzeniu papy termozgrzewalnej

Obróbka wpustu przy kładzeniu papy termozgrzewalnej

Największy kłopot w wykonaniu izolacji dachu płaskiego sprawiają obróbki detali (attyki, ściany, kominy, dylatacje, wywietrzniki itp.). Są to też miejsca, w których najczęściej dochodzi do przecieków i w których najczęściej popełniane są błędy wykonawcze. Prawidłowe wykonanie obróbek detali rzutuje na całość prac hydroizolacyjnych. Czytaj dalej

Obróbka wpustu

Wpust dachowy jest elementem odpowiedzialnym za odprowadzenie wody z połaci dachowej. Z tego właśnie powodu stanowi on newralgiczny punkt całego pokrycia dachowego.

 

Poniżej przedstawionych zostało kilka uwag dotyczących planowania pokryć dachowych z odprowadzeniem wody do wpustów dachowych:

- minimalny spadek połaci dachowej powinien wynosić 1 % (zalecany minimalny spadek tp 2%);
- wpusty dachowe umieszcza się w najniżej położonym punkcie pokrycia dachowego;
- spadki połaci dachowej należy wyprofilować w taki sposób aby woda z każdego jej punktu mogła bez przeszkód dostać się do wpustu (profilowanie może odbywać się z zastosowaniem np. klinów styropianowych);
- należy projektować przynajmniej 2 wpusty dachowe na połaci,
- w przypadku gdy obrys połaci zamknięty jest attyką (ogniomurem) należy zaprojektować awaryjne przelewy przez attykę (w przypadku zatkania wpustu dachowego lub przy gwałtownych opadach);
- należy rozważyć celowość zastosowania wpustów ogrzewanych (zabezpiecza to wpust przed zamarznięciem);
- w przypadku dużych połaci dachowych można zastosować podciśnieniowy system odprowadzania wody (zapewnia on szybsze odprowadzenie wody z większych powierzchni);
- wpusty powinny być bezwarunkowo zabezpieczone kratkami ochronnymi (zabezpieczają one przed dostawaniem się liści i zanieczyszczeń do rur spustowych co grozi zatkaniem całego systemu;
- drożność rur spustowych powinna być okresowo kontrolowana.

 

Czytaj również: Jak samodzielnie uszczelnić dach?

 

obróbka wpustu przy kładzeniu papy termozgrzewalnej

 

Na podłożu montowana jest dolna część wpustu dachowego. Następnie zgrzewamy warstwę paroizolacji do podłoża (papa termozgrzewalna). Należy przy tym pamiętać o tym, żeby podłoże, do którego będziemy zgrzewać papę było  odpowiednio przygotowane oraz zagruntowane preparatem gruntującym.

Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni. Zagruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem do niej wody opadowej. 

 

montaż papy termozgrzewalnej do podłoża

 

Do tak przygotowanej warstwy montujemy izolację termiczną – BITERM lub BITERM ROLLBAHN (płyty styropianowe laminowane papą). Należy pamiętać o tym, że wokół miejsca osadzenia wpustu dachowego (w promieniu około 30 cm) należy zmniejszyć grubość warstwy styropianu o około 3 cm. Dzięki temu zabiegowi zabezpieczymy się przed powstawaniem w tym miejscu zastoin wody. 

Następnie układamy górną część wpustu dachowego (w przypadku kołnierza z papy przygrzewamy kołnierz do papy podkładowej stanowiącej płyty warstwowej).

Kolejnym etapem jest zgrzanie na całej połaci dachu papy podkładowej np. CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV200 S40 oraz papy nawierzchniowej np. CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV250 S52H. Kończącą czynnością jest założenie kratki ochronnej.

 

Czytaj również: Jak wykonać dwuwarstwową izolację dachu płaskiego?


Źródło: SWISSPOR POLSKA, KLAXON COMMUNICATIONS / budnet.pl
Autor: mgr inż. Marcin Bernaś, Swisspor Polska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >