Okna bezpieczne dla dziecka

Okna bezpieczne dla dziecka

Elektrycznie sterowane szyby w samochodzie można zablokować przed otwarciem przez dzieci jednym przyciskiem. Warto podobne rozwiązanie zastosować także w oknach zamontowanych w dziecięcych pokojach. Zwłaszcza, gdy znajdują się one na piętrze. Czytaj dalej

 

 

Nie trzeba zamykać okien na cztery spusty, by pokój dziecka był bezpieczny. Okno z okuciem TiltFirst zawsze można uchylić, ale dziecko nie jest w stanie samodzielnie go otworzyć.

 

Czytaj również: Idealna izolacja termiczna stolarki okiennej

 

Małe dzieci są ruchliwe i żywo zainteresowane wszystkim, co je otacza. Niestety, nie są świadome istniejących zagrożeń i często ta ich ciekawość stwarza ryzykowne sytuacje. Wystarczy chwila nieuwagi dorosłego, aby maluch wdrapał się na parapet lub – jeśli nie sięga klamki – podstawił sobie krzesełko i samodzielnie otworzył okno… Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków wśród kilkulatków. Ale zamiast zabraniać małym odkrywcom podchodzenia w okolice okien, lepiej je dobrze zabezpieczyć.

 

Czytaj również: Okno zespolone z osłoną przeciwsłoneczną 

 

Okno z mechanizmem TiltFirst:
1. obrót klamki o 900 – uchył
2. obrót o 1800 i przekręcenie klucza pozwalają otworzyć okno

 

 


Uchylanie przed otwieraniem

Okna w pokoju dziecięcym najlepiej wyposażyć w mechanizm zabezpieczający Roto „TiltFirst”, który powoduje, że najpierw skrzydło jest uchylane, a nie otwierane. To zupełnie odwrotnie niż w zwykłych okuciach rozwierno-uchylnych. Dodatkowo, specjalna klamka uruchamiająca ten mechanizm jest wyposażona w zamek. Po jej przekręceniu o 90° okno można tylko uchylić, ale nie da się go otworzyć. Dopiero przekręcenie klucza w zamku zwalnia blokadę i pozwala na ustawienie klamki do góry, a tym samym na otwarcie skrzydła. Mechanizm blokujący uruchamia się automatycznie po zamknięciu okna i ponownym przekręceniu klamki do pozycji uchylenia.

 

Mechanizm TiltFirst nadaje się do wszystkich typów okien (z PVC, drewna, drewna-aluminium), także tych już zamontowanych. Gdy dziecko będzie starsze lub zmieni się przeznaczenie pokoju, w łatwy sposób można przekuć okno na rozwierno-uchylne.

 


Czujnik Roto MTS automa-tycznie odcina dopływ ciepłej wody do kaloryfera w chwili otwarcia okna. 

 

Czytaj również: Szkło przeciwsłoneczne w różnych kolorach

 

Sterowanie ogrzewaniem

Gdy otwieramy okno, pamię-tajmy o zamknięciu termos-tatu przy kaloryferze. To ograniczy straty ciepła.

 

Często dzieci bawią się nie tylko zabawkami, ale też przedmiotami codziennego użytku. Lubią podpatrywać dorosłych i ich naśladować. Gdy więc nasza pociecha odkryje, że odkręcamy lub zakręcamy termostat grzejnika, jest więcej niż pewne, że sama tego spróbuje. Może się wtedy okazać, że ogrzewanie będzie działać przy otwartym oknie. Trudno w takiej sytuacji oszczędzać energię. Aby nie płacić wysokich rachunków, warto zamówić okno z magnetycznym czujnikiem Roto
E-Tec MTS sterującym ogrzewaniem. Jest on zintegrowany z okuciem ukrytym we wrębie okiennym i połączony ze sterowanym elektrycznie termostatem. Każde otwarcie okna powoduje wyłączenie ogrzewania, a zamknięcie – ponowne jego uruchomienie.

 

Czytaj również: Matowe czy przezroczyste okna? Zdecyduj sam!

 

Klamka z kluczem

Klamka RotoSwing w specjalnej wersji TiltFirst do bezpiecznych okien do pokoju dziecka, zamykana na klucz.

 

Wystrój i wyposażenie pokoju dziecka zmienia się wraz z wiekiem i zainteresowaniami. Dlatego warto, aby jedyna widoczna część okucia – klamka – była estetyczna i miała nowoczesny design. Doskonale sprawdzi się tu klamka RotoSwing o łagodnie wygiętym, ergonomicznym kształcie. Jest ona dostępna w kilku kolorach standardowych. Możliwe jest również łączenie różnych odcieni z palety RAL i specjalnych. Klamka nie musi być jednobarwna. Każdy jej element – rozetka, podstawa, sama klamka i element dekoracyjny – może mieć inny kolor. Warto jednak spośród kilku wersji RotoSwing wybrać tę specjalną, TiltFirst do pokoju dziecka, zamykaną na klucz.

Źródło: FlyPr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17077 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >