Podwyższony poziom wilgoci w budynku - jak temu zaradzić

Podwyższony poziom wilgoci w budynku - jak temu zaradzić

Jeśli widzisz parę osiadającą na oknach lub kątach pokoju albo zauważysz, że mokra podłoga lub ręczniki w łazience długo schną, to najprawdopodobniej w Twoim mieszkaniu gromadzi się zbyt dużo wilgoci. Problem ten pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie dochodzi do odpowiedniego przepływu powietrza w budynku. Eksperci radzą, jak zapobiec nagromadzaniu się wilgoci w budynku mieszkalnym – zarówno na etapie budowy, jak i w już zamieszkałym domu. Czytaj dalej

 

Do podwyższonego poziomu wilgoci dochodzi najczęściej z powodu braku przepływu powietrza w budynku. Brak odpowiedniej wentylacji może również skutkować syndromem chorego budynku – czyli sytuacją, w której domownicy skarżą się na powracające dolegliwości tj. ból i zawroty głowy, omdlenia, przemęczenie, podrażnienie górnych dróg oddechowych czy oczu.

 

Prawidłowy poziom wilgoci w budynku

Optymalny poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz domu zimą powinien wynosić około 40-60%. Wyższy poziom może powodować powstawanie pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci jest szczególnie ważne w domach alergików.


Wilgoć w budynku – jak temu zapobiec?

 

 

Czytaj również: Prawidłowa wentylacja pomieszczeń - jak uzyskać satysfakcjonujący efekt

 

O obecności wilgoci w pomieszczeniu może świadczyć para osadzająca się na szybach lub w rogach pokoju, zbyt długie schniecie podłogi po umyciu albo długo utrzymujące się zawilgocenie i zapach stęchlizny w łazience. Aby sprawdzić poziom wilgotności, możesz skorzystać z prostego urządzenia – higrometru.   

 

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci na etapie budowy lub modernizacji budynku?

Według wytycznych w budynkach mieszkalnych w ciągu godziny powinna być wymieniana ilość powietrza równa wielkości lokum lub wynosząca min. 30 m3 na każdą osobę mieszkającą w danym budynku. Jeśli do takiej wymiany nie dochodzi, gromadzi się wilgoć. Aby zapobiec potencjalnemu zawilgoceniu pomieszczeń, na etapie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które pomogą w lepszej regulacji przepływu powietrza:

 

 • Kratki wentylacyjne – powinny znaleźć się w najbardziej narażonych na wilgoć pomieszczeniach, tj. kuchnia, łazienka oraz wnętrza pozbawione okien. Warto też rozważyć umieszczenie ich w pozostałych pomieszczeniach w domu.

 • Nawiewniki okienne – rozwiązanie, które pozwala regulować obieg powietrza bez niepotrzebnego wychłodzenia pomieszczenia.

 • Okna z mikrowentylacją – mikrowentylacja pozwala na rozszczelnienie okna i ledwo odczuwalny przepływ powietrza wewnątrz budynku.

 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rozwiązanie pozwalające na regularne dostarczanie do budynku odpowiedniej ilości powietrza oraz usuwanie zużytego na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna również filtruje powietrze, co jest korzystne w ochronie przed smogiem.

 

Na etapie budowy domu warto też przyjrzeć się uważniej materiałom budowlanym. Eksperci z Pracowni Projektowej Dobre Domy przestrzegają przed materiałami o niskiej paroprzepuszczalności, które tak uszczelniają ściany budynku, że zawilgocone powietrze nie jest w stanie wydostać się przez tę barierę. Na szczególną uwagę zasługują:

 

 • materiały izolacyjne wykorzystane do ocieplenia budynku – lepsze właściwości paroprzepuszczalne ma wełna mineralna niż styropian,

 • wszystkie farby – np. akrylowe mają niską paroprzepuszczalność.

 

Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

Kiedy zauważysz w swoim domu pierwsze oznaki zawilgocenia, możesz podjąć pewne kroki, dzięki którym zminimalizujesz ilość wilgoci:

 

 • Częste wietrzenie pomieszczeń – w okresie zimowym powinno się wietrzyć budynek co 2 godziny przez około 5 minut.

 • Zainwestuj w osuszacz powietrza – urządzenie pochłaniające wilgoć. Szczególnie poleca się osuszacz do łazienki, w której nie ma wentylacji naturalnej.

 • Oczyść kratkę wentylacyjną lub cały system wentylacji mechanicznej (jeśli taki posiadasz) – zanieczyszczone kratki i wentylacja mogą nie pracować efektywnie.

 

Czytaj również: Czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

 

Jeśli mimo wprowadzenia tych zmian wilgoć nie znika, sprawdź mostki termiczne (w nich najczęściej dochodzi do zawilgocenia) i rozważ termomodernizację budynku.


Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Remonty Warszawa, cennik Liczba postów: 14087 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o takie usługi jak remonty warszawa to moim zdaniem warto jest sprawdzić ofertę firmy complete home. Na prawdę znają się na rzeczy i są moim zdanie...
 • poszukiwania firm Liczba postów: 72 Grupa: Firmy budow... Jeżeli szukasz sprawdzonej kwiaciarni to polecam E-kwiaty . Najlepsze usługi w niskich cenach. Kontakt z klientem również na wysokim poziomie.
 • Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczeg... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Prawidłowa izolacja – mniejsze koszty ogrzewania. Prawda stara jak świat
 • Asortyment drogowy Liczba postów: 9 Grupa: Firmy budow... To jeden z najważniejszych elementów każdej budowy. Musimy zadbać o odpowiednią organizację ruchu, aby zapewnić swobodę ruchu i bezpieczeństwo osobom spoza budo...
 • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 166 Grupa: Firmy budow... Możesz sprawdzić także ofertę firmy www.geomapa.info. Korzystałem z ich usług w ubiegłym roku. Wykonywali dla mnie pomiary przemieszczeń rurociągów. Posiadają d...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19208 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >