Rozmieszczenie okien w domu

Rozmieszczenie okien w domu

Odpowiednie ulokowanie domu na działce oraz przemyślany układ pomieszczeń to pierwszy krok w kierunku aktywnego czerpania z dobrodziejstw słońca i ograniczenia strat ciepła, wynikających ze złego zagospodarowania przestrzeni. Czytaj dalej

 

Jak prawidlowo rozmieścić okna w domu jednorodzinnym?


O tym, jak zaplanować układ funkcjonalny i rozmieścić przeszklenia, aby w pełni wykorzystać możliwości architektury słonecznej opowiadają architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Przemysław Walczak, ekspert ds. systemów roletowych z firmy BeClever.

 

Lokalizacja pomieszczeń


Projektując położenie domu na działce, warto rozplanować układ wnętrz, w sposób uwzględniający ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni oraz strefowanie temperaturowe. Z tego względu, pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia– salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dziecięce – najkorzystniej jest ulokować w miejscach, które mają stały dostęp do światła słonecznego – po stronie południowej i zachodniej. Natomiast słabo doświetlona część północna to idealne miejsce dla garażu, pomieszczeń gospodarczych, kotłowni lub składzików. Oddzielną kwestię stanowi lokalizacja kuchni – ze względu na panujące tam wysokie temperatury, które powstają wskutek gotowania, najkorzystniej będzie uchronić ją przed napływem południowych i wieczornych promieni słonecznych. Przygotowanie ciepłego posiłku w pełnej gorącego słońca kuchni, może okazać się sporym wyzwaniem. Istotnym zagadnieniem jest również lokalizacja tarasu – najlepiej jest go umieścić po stronie południowej, wówczas będzie nasłoneczniony przez większość dnia. Jeśli domownicy cenią sobie spożywanie śniadań w blasku porannych promieni słonecznych, warto przedłużyć przestrzeń tarasu i po wschodniej stronie zaplanować zaciszną jadalnię na świeżym powietrzu. Pokoje do spania najkorzystniej jest ulokować w sposób uwzględniający indywidualne preferencje domowników – sypialnie przeznaczone dla osób lubiących rozpoczynać dzień wcześnie rano dobrze jest umieścić od wschodu, z kolei osoby, które lubią dłużej pospać z pewnością ucieszą się z sypialni z oknami skierowanymi na zachód – podpowiada architekt Wojciech Szczepański.

 

 

 

 

Czytaj również: Jak w domu ochronić się przed upałem?

 

Układ okien


Ogromne znaczenie ma również optymalny układ przeszkleń. Największe okna warto zaplanować w elewacji południowej i zachodniej, mniejsze w ścianie wschodniej, a najmniejsze w północnej. Jeżeli jest taka możliwość, można zupełnie zrezygnować z okien wychodzących na północ. Dzięki tym zabiegom, słońce będzie swobodnie przenikać do wnętrza przez szerokie przeszklenia, napełniając pomieszczenia ciepłem i słoneczną energią – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Z kolei ograniczenie okien od strony północnej, pozwoli zatrzymać zyski energetyczne wewnątrz domu. Jest to szczególnie wartościowe w czasie zimy, gdy ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie budynku. Jednak w upalne dni duża ilość powierzchni przeszklonych może doprowadzić do przegrzewania niektórych pomieszczeń i w konsekwencji spowodować dyskomfort użytkowania domu. Z tego względu, już na etapie projektowania, warto pomyśleć o odpowiednich przesłonach słonecznych, z których najbardziej funkcjonalne są rolety zewnętrzne.

 

Skuteczna osłona


Problem przegrzewania może występować latem w domach, w których duże powierzchnie przeszklone skierowane są na południe i akumulują ciepło, którego ciężko jest się pozbyć ze względu na szczelne ściany i okna. Rozwiązaniem tego problemu są rolety zewnętrzne, które – w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych – skutecznie odbijają promienie słoneczne przed szybą, nie przepuszczając gorących promieni do wnętrza domu. Pozwalają na pełną kontrolę naturalnego światła w pomieszczeniach, gwarantując zachowanie optymalnej temperatury i wysokiego komfortu użytkowania. Zastosowanie rolet zewnętrznych latem to również korzyści ekonomiczne – ograniczenie wydatków na energię związaną z utrzymaniem przyjemnego chłodu w pomieszczeniach – podsumowuje Przemysław Walczak, ekspert ds. systemów roletowych firmy BeClever.

 

Czytaj również: Bezpieczne rolety w pokoju dziecięcym

 

Źródło: archipelag.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17329 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >