Skandynawski sposób budowania domów

Skandynawski sposób budowania domów

Budownictwo prefabrykowane w technologii skandynawskiej stanowi propozycję dla osób, które nie chcą tracić czasu na wieloletnie, etapowe wznoszenie domu, ciągłe doglądanie placu budowy i zaopatrywanie go w materiały. Czytaj dalej

 

Gotowe moduły, w całości utworzone w fabryce, stawia się naprzygotowanej wcześniej płycie fundamentowej w ciągu zaledwie kilku dni.

 

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na łączenie cech pozornie wykluczających się. Budownictwo skandynawskie spaja najlepsze elementy technologii murowanej i drewnianej. Skandynawowie od dekad inwestują w budownictwo oparte na naturalnych materiałach, dzięki czemu żyją zdrowiej i oszczędniej. Na fali zainteresowania lekkim, ekologicznym budownictwem, w Polsce rośnie popyt na skandynawską technologię wznoszenia domów. 

 

 

Polacy coraz częściej podpatrują naszych skandynawskich sąsiadów i przyglądająsię stosowanym przez nich rozwiązaniom. Zaczynają doceniać sprawdzoną natamtym gruncie lekką technologię i coraz częściej stawiają na domy prefabrykowanez przygotowanych wcześniej modułów.

 

Czytaj również: Trwają prace nad ukończeniem Domu Modelowego

 

Budynki tego typu powstają szybciej niż domymurowane, będąc jednocześnie tańsze w budowie i utrzymaniu. Mogą przybieraćdowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dlakonwencjonalnego budownictwa - mówi mówi Sylwester Jankowski, prezes zarządufirmy Tektum.

 

Trwały i stabilny fundament

 

W systemie modułowym ważny jest każdy etap prac. W pierwszej fazie należyzadbać o wykonanie stabilnego fundamentu, który jest podstawą domu modułowego.Różnica w poziomie nie może przekraczać 2-3 milimetrów. Po usunięciu warstwy ziemi, która w zależności od grubości humusu może mieć od 40 do 80 cm, wykonujesię podsypkę.

 

Czytaj również: Czy technologia szkieletowa uzyska popularność w Polsce?

 

Następnie, po rozprowadzeniu mediów, układa się dwie warstwyizolacyjnej folii budowlanej, na które nakłada się zbrojenie płyty. Kolejnym krokiemjest wylanie betonu. W celu wyeliminowania powietrza i uniknięcia „gąbczenia” tegoelementu, używane są specjalne wibratory.

 

 

Wokół płyty fundamentowej zostajeułożony drenaż, przykrywany geowłókniną, a następnie zasypany kamieniem.

 

W miejscach powstania ścian zewnętrznych oraz nośnych zostają wypuszczonezbrojenia. Na płycie w dalszej kolejności montowany jest wieniec, czyli betonowapodstawa pod ściany. Płyta fundamentowa jest nieznacznie większa od zarysubudynku, co zapewnia jej trwałość na nacisk.

 

Czytaj również: Dalsze realizacje budynku wg projektu STUDIA ATRIUM

 

Na jej wiązanie potrzeba ok 21 dni.Dzięki solidnie wykonanej płycie fundamentowej, konstrukcja budynku będzieodporna na osiadanie, a jego ciężar zostanie równomiernie rozłożony. Wykonaniefundamentu i w dalszej kolejności całego domu najlepiej zlecić firmie specjalizującejsię w stawianiu tego typu budynków.

 

Tylko w ten sposób można zabezpieczyć sięprzed błędami zagrażającymi trwałości i stabilności lekkiej konstrukcji drewnianej.

 

Prefabrykacja w skandynawskim duchu

 

W procesie przygotowania modułów używanesą komponenty pochodzące głównie zeSkandynawii: drewno, gwoździe, wkręty, klejemontażowe czy płyta podłogowa. Drewnoz północy Europy jest jednym z najbardziejwytrzymałych na świecie.

 

Mroźny klimat,powolny wzrost oraz zaawansowany procesobróbki sprawiają, że materiał jest odporny nazniszczenia oraz ogień.

 

Czytaj również: Domy modułowe wybierane przez klientów indywidualnych

 

Przykładowo, na minutę pożaru znika 0,7 mm, dzięki czemuprzy 60 minutach spala się 4,2 cm z konstrukcji o rozmiarze 14,5 cm lub 19,5 cm.Wszystkie ściany zewnętrzne i nośne są wykonywane w fabryce, co czyni procesprodukcji bardzo dokładnym.

 

Po przygotowaniu specjalnych rysunków montażowychi projektu roboczego dostosowanego do technologii, przystępuje się do montażuścian na wielkopowierzchniowym stole.

 

 

Ściany są wentylowane dzięki zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej. Dodatkowopodwójna izolacja z wysokiej jakości wełny mineralnej sprawia, że cała konstrukcjama wysokie parametry energetyczne. Dzięki temu budynek może utrzymać swojewłaściwości przez ok. 300 lat - mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmieTektum.

 

Montaż gotowych elementów

 

Na przygotowanejwcześniej płycie fundamentowej, po okresie wiązania, wykonujesię izolację poziomą na wieńcu w postaci papytermozgrzewalnej lub izolacji murarskiej.Następnie montowana jest podwalina, zakotwionado płyty, na środku której mocuje się łatęwyznaczającą środek ścian.

 

Powstałe w fabryceściany, posiadające specjalne gniazda połączone z łatami, stawiane są na płycie zapomocą dźwigu. Po ich usadowieniu „na łatach” dokładnie sprawdza się wymiaryoraz piony.

 

Kolejnym etapem jest montaż stropu z drewnianych elementówkonstrukcyjnych. Do zbijania konstrukcji używane są atestowane gwoździepierścieniowe oraz łączniki metalowe. Przy większych odległościach ścian używanesą metalowe HEBy.

 

Na przygotowanym stropie układane są wodoszczelne płyty.Całość jest bardzo odporna na hałas i charakteryzuje się dźwiękoszczelnością napoziomie 54dB. System montażu podłogi eliminuje dodatkowo ryzyko skrzypień.

 

Czytaj również: Budowa prefabrykowanych obiektów biurowych

 

Piętro wykonuje się analogicznie do parteru. Ostatnim etapem jest budowadachu. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji, ten element może byćw różnym stopniu prefabrykowany lub zrealizowany bezpośrednio na budowie.

 

Pozamknięciu dachu wykonuje się elewację, a wewnątrz domu układa się̨instalacje, bez obaw o naruszanie konstrukcji.

 

Dom na całe życie

 

Wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną dom w technologii skandynawskiej możebyć trwałym obiektem mieszkalnym na długie lata. O powodzeniu tego rozwiązaniadecyduje przede wszystkim doświadczenie i umiejętności firmy budowlanej.

 

Wybierając tego typu dom, montowany z prefabrykowanych elementów, możnaotrzymać trwały, niedrogi w budowie i eksploatacji, ekologiczny dom na całe życie.

 

 

Źródło: Publicon / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wymiana okien Liczba postów: 130 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 411 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...
  • Własna firma Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wesele w plenerze Liczba postów: 214 Grupa: Firmy budow... Ja osobiście uważam, że to super sprawa, ale nie w polskich warunkach. Tutaj o to bardzo ciężko ;)
  • Wykopy pod fundament Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... Dzięki za wszystkie porady. Dla mnie wykopy pod fundamenty wykonała firma https://www.honest.com.pl/. Posiadają doświadczonych operatorów oraz nowoczesne maszyn...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17299 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 231

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >