Technologia robót rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych

Technologia robót rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych

Elementy konstrukcyjne w obiekcie mogą podlegać rozbiórce podczas robót rozbiórkowych części budynku lub dla wstępnego osłabienia konstrukcji. Przyjęcie metody robót rozbiórkowych zależy od rodzaju konstrukcji oraz jego otoczenia. Czytaj dalej


Elementy konstrukcyjne w obiekcie mogą podlegać rozbiórce podczas robót rozbiórkowych części budynku lub dla wstępnego osłabienia konstrukcji. Przyjęcie metody robót rozbiórkowych zależy od rodzaju konstrukcji oraz jego otoczenia.

 

rozbiórka elementów liniowych, do których zaliczamy belki, podciągi, dźwigary, słupy, pale, pręty i liny. Wstępną czynnością jest rozłączenie tych elementów od konstrukcji obiektu. Rozłączenie może być wykonane metodą wybuchową w miejscach zakotwienia lub podparcia. W trakcie robót  strzałowych rozbierany element powinien być utrzymany w  dotychczasowym położeniu za pomocą urządzenia dźwigowego. W elementach żelbetowych ładunki wybuchowe powinny być tak dobrane, aby spowodowały wykruszenie betonu w całym przekroju poprzecznym. Po przecięciu prętów zbrojenia element można opuścić na poziom  terenu i poddać niszczeniu. W elementach metalowych odcięcie konstrukcji od obiektu można wykonać przy pomocy ładunków kumulacyjnych lub skupionych. Zaleca się stosować ładunki wybuchowe o konsystencji plastycznej. Do przecinania rur zaleca się stosować ładunki pierścieniowe plastyczne. Do cięcia lin stalowych należy stosować ładunki skupione plastyczne. W elementach  drewnianych należy zastosować ładunki wewnętrzne w otworach strzałowych. Szczególnym przypadkiem niszczenia drewna jest karczowanie pni. Materiał wybuchowy w postaci ładunków skupionych umieszcza się pod pniem między korzeniami. Otwór strzałowy wykonuje się ukośnie o takiej długości, aby ładunek znalazł się pod środkiem karpy.



- rozbiórka elementów płytowych zależy od kierunku ich usytuowania w konstrukcji budowli.
Przystępując do robót rozbiórkowych należy dokonać konstrukcyjnego odłączenia elementów płytowych od pozostałej części obiektu. W przypadku ścian betonowych lub żelbetowych poprzez odcięcie metodą wybuchową należy dokonać wykruszenia betonu, a następnie odcięcia prętów zbrojeniowych. W przypadku rozbierania elementów ścian o dużej długości, praktycznie jest podzielić ścianę na mniejsze fragmenty, pionowymi rzędami ładunków. Roboty rozbiórkowe obejmujące elementy ścian należy przeprowadzać poprzez założenie ładunków wybuchowych w otworach strzałowych w poziomych rzędach nad fundamentem.

W przypadku rozbiórki płyt stropowych metodą wybuchów należy stosować tylko w konstrukcjach żelbetowych. Ładunki z materiałami wybuchowymi zakłada się tak, aby nastąpiło wykruszenie betonu umożliwiające przecięcie prętów zbrojenia. W trakcie robót demontażowych płyt stropowych należy zapewnić bezpieczeństwo demontażu np. poprzez zastosowanie żurawi budowlanych. W przypadku demontażu całego stropu, otwory strzałowe rozmieszcza się na całej powierzchni stropu. W przypadku robót rozbiórkowych na dużej powierzchni korzystniejsza jest metoda kombinowana. Polega ona na  rozkruszeniu płyty na mniejsze elementy, aby była możliwość oderwania fragmentów płyty za pomocą sprzętu mechanicznego.



rozbiórka elementów objętościowych, do których zaliczamy np. fundamenty, zależy od objętości. Fundamenty o grubości około 50,0 cm wyburza się za pomocą ładunków wybuchowych układanych w otworach strzałowych wierconych poziomo. Konstrukcję fundamentu należy odkopać z jednej strony. Podczas rozbiórki fundamentów poziomymi warstwami otwory strzałowe wierci się w pionie.

Fundamenty o dużej objętości rozbiera się w mniejszych fragmentach. Należy unikać niszczenia całej objętości jednorazowo. Podstawową metodą jest wykonywanie rozbiórki warstwowo. W konstrukcjach żelbetowych w pierwszej fazie wykonuje się  wykruszenie betonu, a następnie wycięcie odkrytego zbrojenia. Rozbierana warstwa powinna mieć grubość około 50,0 cm. Otwory strzałowe powinny posiadać głębokość równa 0,9 grubości kruszonej warstwy.

 

Czytaj również: Jak nadać nowoczesny wygląd postkomunistycznej "kostce"



W artykule wykorzystano fragmenty publikacji „Poradnik kierownika budowy” wydanej przez Wydawnictwo FORUM


Źródło: Wydawnictwo Forum / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >