Tynki wewnętrzne - jak zabezpieczyć wznoszony budynek przed zimą?

Tynki wewnętrzne - jak zabezpieczyć wznoszony budynek przed zimą?

Choć tegoroczna aura jest łaskawa dla wykonawców i prac budowlanych, to już teraz trzeba pomyśleć, jakie prace wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów. By nie narazić się na niepotrzebne straty i komplikacje, konieczne jest zabezpieczenie budynku będącego w budowie. Od tego zależy, czy wysiłek włożony w budowę nie pójdzie na marne. Czytaj dalej


Tynkować, czy nie tynkować – odwieczny dylemat

 
Zakładamy, że budynek ma wymurowane ściany nośne, jest pokryty dachem i nie ma wstawionych okien. W tym momencie pojawia się pytanie, czy budynek należy tynkować, czy nie? Jak wiadomo, warstwa tynku ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ma zabezpieczać ścianę przed warunkami atmosferycznymi. Nasuwa się zatem wniosek, że dobrze będzie, jak się go otynkuje. Kiedyś cykl budowy nie był tak krótki jak obecnie i budowa trwała kilka sezonów. Popularne było sezonowanie budynków, czyli pozostawianie budynków niewykończonych tak, aby wilgoć technologiczna mogła swobodnie z niego ujść.

 

tynki wewnętrzne - jak zabezpieczyć wznoszony budynek przed zimą

 

Czytaj również: Jak najprościej wykonać ściankę działową samodzielnie

 

„Nadmierna zawartość wilgoci w przegrodach budowlanych negatywnie wpływa na ich izolacyjność cieplną i trwałość, a także na zdrowie mieszkańców budynków – wyjaśnia Tomasz Rybarczyk, ekspert firmy SOLBET. Wszystkie elementy budynku powinny móc wysychać z ewentualnego zawilgocenia początkowego i nie ulegać narastającemu zawilgoceniu w warunkach eksploatacji. Dlatego głównym zadaniem w pierwszych trzech latach eksploatacji jest jak najsprawniejsze pozbycie się tej wilgoci”.

 

Nie ma przeciwwskazań, żeby zostawić budynek bez otynkowania. Ważne jest jednak zadbanie o kilka szczegółów. Najważniejsze jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Nie chodzi tu o wilgoć powstałą na skutek opadów. Deszcz lub śnieg padający na ściany nie jest groźny i nie jest w stanie w znaczny sposób podnieść wilgotności ścian. Najgroźniejsza jest woda spływająca z dachu. Należy sobie uzmysłowić, że spadzista powierzchnia dachu i intensywne opady powodują, że ściekająca z niego woda ma siłę sporego potoku. Ważne jest zamontowanie orynnowania i rur spustowych tak, aby skutecznie odprowadzały wodę opadową.

 

Co można jeszcze zrobić?

 
Jeśli nie wstawiliśmy stolarki, dobrze jest zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe przed nieproszonymi gośćmi. Jeśli decydujemy się na wstawienie okien, to należy zostawić je przez zimę w pozycji rozszczelnionej. Jeśli deskujemy otwory, to zróbmy to w taki sposób, aby pomiędzy deskami powstały szczeliny umożliwiające swobodny przepływ powietrza.

Najlepszym rozwiązaniem jest częściowe wykonywanie prac wewnątrz budynku. Ekipa budowlana, pracująca w okresie zimowym nad wykonaniem instalacji lub docieplenia poddasza, ogrzewa wnętrze budynku za pomocą pieca gazowego lub kozy. Utrzymanie kilkunastostopniowej temperatury zimą jest korzystne dla budynku. Taka temperatura umożliwi kontynuację powolnego wysychania budynku z wilgoci technologicznej, by wiosną był gotowy do dalszych prac.

Z doświadczeń wielu inwestorów wynika niestety smutna prawda, że bardziej destrukcyjny wpływ na budynek zimą mają szabrownicy niż natura.

 

Czytaj również: Przygotowanie i wybór materiałów do tynkowania elewacji


Źródło: budnet.pl
Autor: KU-NIA PR/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety