Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła

Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła

Przemyślany wybór pompy ciepła sprawi, że Twoje nowe urządzenie będzie idealnie dostosowane do potrzeb domowników i całego budynku. Odpowiednia pompa pozwoli także zapewnić korzystne koszty inwestycji i eksploatacji – bez zbędnego przepłacania. Na co zwrócić uwagę w trakcie przeglądania ofert z pompami ciepła? Czytaj dalej

 

 

Sprawdź dokładnie kilka najważniejszych parametrów istotnych dla Twojego domu, dzięki którym zakup energooszczędnego urządzenia grzewczego nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Zobacz, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła w kliku prostych krokach.

 

Krok 1: Sprawdź możliwość zastosowania pompy ciepła w swoim budynku

Jeśli przygotowujesz się do budowy domu lub jesteś na jednym z etapów stawiania swojego wymarzonego budynku, możesz od razu rozważyć montaż pompy ciepła. Gdy jednak Twój budynek powstał kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, najpierw musisz sprawdzić, czy jest on prawidłowo zaizolowany. Stary dom bez prawidłowego ocieplenia będzie bowiem wykazywał bardzo duże straty energii, nawet jeśli zostanie w nim zainstalowana pompa ciepła najnowszej generacji. W takim wypadku pompa musiałaby zużywać bardzo dużo energii w porównaniu do pompy zainstalowanej w domu zmodernizowanym.


Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła

 

Czytaj również: Porównujemy koszty eksploatacji systemów grzewczych - jakie ogrzewanie jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze pompy ciepła, upewnij się, że Twój dom jest dobrze ocieplony. Montaż urządzenia grzewczego to jeden z ostatnich etapów termomodernizacji, który musi zostać poprzedzony dociepleniem przegród zewnętrznych (ścian, stropów, dachów), a także sprawdzenia okien i drzwi.

 

Krok 2: Określ współczynniki mocy cieplnej w budynku

Jak duża musi być pompa ciepła? Czy może pracować samodzielnie, czy jej praca musi zostać zintegrowana z działaniem np. kotła grzewczego? Na te pytania jesteś w stanie odpowiedzieć, jeśli określisz, ile może wynosić strata ciepła dla Twojego domu.

 

Nowy budynek powinien posiadać dokumentację projektową ze starannie wykonanymi obliczeniami cieplnymi. Zwróć w nich uwagę na dwa współczynniki:

 

 • Htr [W/K] – współczynnik strat mocy cieplnej przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne,

 • Hv [W/K] – współczynnik strat mocy cieplnej przez wentylację.

Informację o tych współczynnikach opracowują zazwyczaj biura przygotowujące projekty domów i udostępniające charakterystykę energetyczną. Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć takiej dokumentacji, to najlepiej jeśli zlecisz wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu określisz straty ciepła w budynku. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik strat mocy cieplnej, tym wyższej mocy pompę ciepła trzeba zastosować.

 

Krok 3: Uwzględnij potrzeby cieplne dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Czy wiesz, że udział podgrzewania CWU w bilansie całkowitym może w nowych, energooszczędnych budynkach sięgać nawet 30–40%? Dlatego jeśli chcesz, aby pompa mogła skutecznie ogrzewać ciepłą wodę, zwróć uwagę, jak wysokie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w Twoim domu.  Przykładowo dla 3-4 osobowej rodziny do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wystarczy pompa ciepła powietrze/woda typu SPLIT z centralą uniTOWER z podgrzewaczem wody 188 litrów. Jeśli jednak 188 litrów wody to za mało dla Twojej rodziny bez problemu możesz zastosować dodatkowy zasobnik na wodę i zwiększyć tym samym pojemność podgrzewanej wody nawet do 500 litrów.

 

Aby wyliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę możesz przyjąć założenie, że – zgodnie z normami – przeciętne zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym w ciągu doby wynosi 140–160 dm3 (dotyczy mieszkań podłączonych do wodociągu, z ubikacją, łazienką i dostawami ciepłej wody). Pamiętaj też, że moc szczytowa dla CWU może być różna nie tylko ze względu na ilość zużytej wody, ale m.in. też liczbę punktów ciepłej wody (kranów) oraz ich przepustowości.

 

Krok 4: Skorzystaj z wygodnego konfiguratora wyboru pompy ciepła

Gdy masz już bazę informacji na temat zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, możesz zająć się dalszymi obliczeniami, które mogą dotyczyć m.in. ewentualnego naddatku energetycznego ogrzewania. Obawiasz się jednak, że jest to zbyt skomplikowane?

 

Bez obaw. Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie musi być trudnym zadaniem. Abyś łatwiej podjął decyzję, włącz konfigurator pomp ciepła Vaillant. Dzięki temu narzędziu ustalisz, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze, na podstawie kilku najważniejszych parametrów. Są to:

 

 • typ domu – nowy energooszczędny, nowy aktualnie budowany lub starszy modernizowany,

 • grupa urządzeń, które chcesz wybrać – pompy powietrze lub pompy gruntowe,

 • rodzaj instalacji – ogrzewanie podłogowe, grzejniki lub ogrzewanie podłogowe i grzejniki,

 • powierzchnia domu – im mniejsza, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną (w porównaniu do budynków o podobnych właściwościach cieplnych),

 • liczba mieszkańców – im większa, tym większe zużycie ciepłej wody i tym samym większe zapotrzebowanie na ogrzewanie CWU.

 

Konfigurator pomp ciepła Vaillant zajmuje się szczegółowymi obliczeniami, a Ty dostajesz gotowy wynik i rekomendację systemu dla Ciebie. Na dalszym etapie możesz rozbudować system grzewczy o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperator), system fotowoltaiczny lub system chłodzenia.

 

Krok 5: Znajdź instalatora

Pamiętaj, że o skuteczności działania pompy ciepła decyduje nie tylko wybór odpowiedniego modelu urządzenia, ale także to, jak zostanie on zamontowany. Odpowiednia instalacja pompy pozwala bowiem na poprawne działanie urządzenia – wykorzystywanie jego mocy i sprawności w jak najlepszy sposób.

Zadbaj o to, aby montaż pompy ciepła był wykonany w profesjonalny sposób. Wynajmij specjalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i wcześniej zajmowali się instalacją tego typu urządzeń. Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła Vaillant, przejrzyj bazę rekomendowanych instalatorów. Znajdziesz ją w Konfiguratorze pomp.

 

Po wyborze wykonawcy zostaniesz poproszony o podanie danych kontaktowych. Dzięki nim, a także informacjom z konfiguratora, instalator będzie mógł przesłać Ci szczegółową ofertę.

 

Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła

 

Czytaj również: Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego - system pompy ciepła typu powietrze-woda


Obawiasz się, że zaproponowana oferta jest dla Ciebie zbyt kosztowna? Jeśli skontaktujesz się z autoryzowanym instalatorem Vaillant w najbliższym czasie, możesz otrzymać promocyjną ofertę na pompę ciepła. Dzięki niej zaoszczędzisz na nowym urządzeniu nawet 7 000 zł! Pamiętaj też, że nowoczesna, dobrze dobrana pompa sprawi, że znacznie ograniczysz koszty eksploatacji domu – Twoje rachunki za ogrzewanie wyraźnie się zmniejszą przez kolejne lata użytkowania pompy.

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wykopy pod fundament Liczba postów: 55 Grupa: Budowa i re... Ja współpracowałem z firmą www.wykopy.eu . Świadczą szeroki zakres usług związany z przygotowaniem podłoża pod budowle. Zajęli się wykopami pod fundamenty, wyci...
 • Prawidłowe malowanie elewacji Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Jeżeli będziecie również potrzebowali sprawdzonej ekipy, która będzie w stanie wykonać pełne malowanie elewacji nawet w przypadku wyższych budynków to polecam z...
 • Czy wasze firmy jeżdżą na targi budowlane? Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Owszem, my wyjeżdżamy na takie targi co najmniej dwa razy w roku. Wszelkiego rodzaju materiały na stoisko - rollupy,potykacze, banery itp. zamawiamy zawsze w fi...
 • niesolidni, oszuści i kanciarze - poszukiwani Liczba postów: 1045 Grupa: Firmy budow... Właśnie, czy jest jakaś strona, która gromadzi nieuczciwe firmy czy osoby, które po prostu nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie? Chętnie bym się z....
 • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 322 Grupa: Firmy budow... Właśnie mnie ten temat interesuje i potrzebny głównie jest mi transport morski. NA https://www.znajdzkuriera.pl/aktualnosc/ spedycja-morska-i-lotnicza,166 czytał...

Kalkulator ilości tapety