Czy drewniane drzwi pasują do nowoczesnych budynków?

Czy drewniane drzwi pasują do nowoczesnych budynków?

Na przestrzeni lat polski rynek stolarki drzwiowej zasypany został licznymi modelami skrzydeł fornirowanych, z PVC czy ze stali. Wciąż jednak za najbardziej szlachetne i solidne uważa się drzwi drewniane.

 

Wykonane z naturalnego surowca skrzydła chętnie wykorzystywane są w budynkach zarówno tradycyjnych w formie, jak i tych modernistycznych. Drzwi drewniane to dla wielu osób synonim szyku i klasycznego stylu. Dzięki nowoczesnym detalom i ekskluzywnej kolorystce istnieje jednak możliwość wykorzystywania ich również w budynkach utrzymanych w stylu modernistycznym. Połączenie naturalnego surowca ze szkłem czy metalem daje bowiem wyjątkowo ciekawy efekt aranżacyjny. Porad z zakresu doboru drewnianych drzwi do nowoczesnych w formie budynków udziela ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL oraz architekt.

 

Czytaj również: Drzwi wewnętrzne o barwnym designie

 

Dlaczego drewno?

- "Drewno to naturalny, ekologiczny materiał, którego liczne zalety wpływają na wysoką jakość wykonanych z niego drzwi. Drzwi drewniane odznaczają się wyjątkową trwałością. Wybierając je, zyskujemy gwarancję wieloletniej stabilności ich kształtu i wyglądu. Wynika to z właściwości drewna – jego sprężystości, wytrzymałości mechanicznej oraz dobrej odporności na różnice temperatur czy wilgotności otoczenia" – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Drzwi wykonane z drewna mają również tę zaletę, że łatwo je konserwować, uzupełnić ubytki czy nawet ponownie pomalować. Najbardziej pożądane przez kupujących są drzwi wykonane z litego drewna ,przy produkcji których powstają niewielkie ilości odpadów ,przeznaczone one są do wytworzenia ekologicznej energii cieplnej w zakładowej kotłowni.

 

Takie drewniane drzwi doskonale komponują się z nowoczesnymi budynkami. Na zdjęciu: model Hińcza z Kolekcji Rycerskiej CAL
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

 

Nowoczesny czyli ciepły

W budownictwie mieszkaniowym dominującym trendem jest utrzymanie jak największej ciepłoty domu. Związane jest to po pierwsze z racjonalnym korzystaniem z zasobów energetycznych, a po drugie z ograniczeniem kosztów przeznaczonych na ogrzewanie budynków. Dlatego też zarówno mury, jak i pozostałe elementy konstrukcji budowlanych, w tym stolarka otworowa, muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące termoizolacyjności. – "Coraz więcej osób budujących domy dąży do tego, aby niemal każdy element budynku spełniał wymogi energooszczędności. Dla wielu budujących dużym zaskoczeniem jest fakt, iż drewniane drzwi cechują doskonałe parametry termoizolacyjności, które spełniają normy energooszczędności. Najcieplejsze są zdecydowanie drzwi sosnowe – wśród modeli skrzydeł drzwiowych dostępnych w Kolekcji Arktycznej firmy CAL odnaleźć można takie, które z powodzeniem montować można nie tylko w przypadku domów energooszczędnych, ale nawet pasywnych" – mówi ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

 

Czytaj również: Drzwi o secesyjnym motywie

 

Jakie detale?

- "Przy projektowaniu budynków konsekwencja powinna być podstawą. Kiedy architekt decyduje się na minimalistyczną w formie bryłę, to takie też dobiera do niej detale. Jeśli w widocznych miejscach elewacji dominuje konkretny motyw, np. owal czy koło, można go powtórzyć w kształcie drzwi czy okien. Przy wyborze drzwi drewnianych warto ponadto zastosować drewnianą stolarkę okienną, najlepiej w takim samym albo podobnym kolorze" – mówi Anna Tarłowska, architekt z Warszawy. Prosta forma budynków nie determinuje jednak konieczności doboru drzwi całkowicie pozbawionych elementów dekoracyjnych. – Wśród modnych detali stolarki drzwiowej na szczególną uwagę zasługują przeszklenia oraz stalowe aplikacje. Ich proste, geometryczne kształty świetnie komponują się z modernistycznymi obiektami, a jednocześnie nadają budynkom wyjątkową klasę – mówi Anna Tarłowska.

 


Proste, stalowe aplikacje i przeszklenia  to modne dodatki do drewnianych drzwi.
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 70

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >