Czy można mieć balkon w domu pasywnym?  Balkonowy łącznik termoizolacyjny.

Czy można mieć balkon w domu pasywnym? Balkonowy łącznik termoizolacyjny.

Mało kto wie, że balkony mogą zwiększać zapotrzebowanie budynku na energię cieplną aż o 30%. Z tego względu, przez długi okres czasu, były one niemożliwe do zrealizowania w budownictwie pasywnym. Czytaj dalej

Rozwiązanie problemu przyniósł balkonowy łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT. Otrzymał on od niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) certyfikat „Konstrukcji o zredukowanej ilości mostków termicznych”, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany także w balkonach domów pasywnych.

Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność polega na zastosowaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, ekologicznych technologii i materiałów budowlanych, które pozwolą na redukcję zapotrzebowania na ciepło do minimum. Do ogrzania domu pasywnego  potrzeba osiem razy mniej energii niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

 

Ze względu na konieczność redukcji zapotrzebowania na energię do minimum przez długi okres czasu balkony były praktycznie niemożliwe do zrealizowania w budownictwie pasywnym. Brakowało odpowiednich, certyfikowanych rozwiązań budowlanych gwarantujących ich skuteczną izolację termiczną. Tymczasem balkony mogą powodować dotkliwe straty ciepła, zwiększając zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 30%.

Dzieje się tak, gdyż jako wystające elementy obiektu są one szczególnie narażone na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących m.in. niekontrolowaną ucieczkę ciepła z budynku. Rozwiązanie problemu stanowi nośny element izolacji - łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT. Zastosowano w nim nowy materiał izolacyjny Neopor, którego przewodność  cieplna wynosi zaledwie 0,031 W/m/K.

Działanie łącznika balkonowego polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych. Jednocześnie Schöck Isokorb XT pełnieni rolę elementu nośnego budowli. Dzięki tym funkcjom jego zastosowanie w balkonach zwiększa komfort mieszkania i pozwala na uniknięcie takich strat budowlanych, jak:
- niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,
- zawilgocone i zagrzybione ściany,
- rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.

 

Balkony izolowane przy pomocy Isokorbu XT, według rygorystycznych kryteriów Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, uchodzą za „Konstrukcję o niewielkiej ilości mostków cieplnych“. W budownictwie pasywnym, dzięki zastosowaniu łącznika możliwa jest prosta realizacja zarówno balkonów wspornikowych, jak również balkonów podpartych na słupach.

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 879

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >