Czy opłaca się budować energooszczędny dom? Energooszczędny dom formą oszczędzania.

Czy opłaca się budować energooszczędny dom? Energooszczędny dom formą oszczędzania.

Budowa domu energooszczędnego przestała być fanaberią dla bogatych. Wręcz przeciwnie to decyzja dla tych, którzy liczą się z pieniędzmi i nie chcą ich marnować przez długie lata. Czytaj dalej

Energooszczędność się opłaca

Budowanie domów energooszczędnych jest popularne w Europie Zachodniej od lat. Również w Polsce ten trend zdobywa coraz większą popularność. Wiele pracowni architektonicznych ma w swojej ofercie tego typu domy, a znani producenci materiałów budowlanych promują energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Do tego wzrasta także świadomość społeczna faktu, że przystosowanie budynku do oszczędzania energii powinno być standardem, a nie luksusem.

Dom energooszczędny

- To budynek, który jest dobrze ocieplony, odpowiednim systemem termoizolacyjnym – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit – Do tego dochodzi odpowiedni sposób wentylacji obiektu, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu.

Ważną kwestią w przypadku budowy domu energooszczędnego są również okna, które powinny być wykonane w technologii pozwalającej przeniknąć promieniom słonecznym do wnętrza domu. Nie bez znaczenia jest także sama bryła budynku, likwidacja mostków termicznych, szczelność konstrukcji i stała kontrola powietrza, które napływa i wypływa z budynku. Wszystkie te elementy współgrające ze sobą pozwalają znacznie zredukować zapotrzebowanie domu na energię. Dla przykładu standardowy dom w Polsce (150 -200m) rocznie zużywa od 120 – 160Kwh/m2, natomiast dom energooszczędny pozwala ograniczyć straty do poziomu 40 – 70Kwh/m2.

Ile to kosztuje?

Koszt bodowy domu energooszczędnego, w zależności od wybranych rozwiązań, wynosi na ogół od kilku do ok. 12% kosztów obiektu standardowego.  Wpływ na to ma: wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca.

W domu jednorodzinnym o powierzchni 150 -200m można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000zł oszczędności w zależności od wykorzystywanego paliwa.

Energooszczędność na kredyt

Nowością na polskim rynku kredytowym są specjalne pożyczki energooszczędne inwestycje. Bank Ochrony Środowiska udzieli nam tańszego kredytu, jeśli przeznaczymy go na energooszczędny dom lub mieszkanie, auto albo sprzęt RTV i AGD. Za tzw. ekologiczny kredyt hipoteczny, bank pobiera niemal trzy razy mniejszą marżę niż w przypadku standardowych pożyczek mieszkaniowych. Pieniądze od banku dostaniemy w przypadku zakupu domu lub mieszkania wyposażonego w kolektory słoneczne, pompę ciepła czy rekuperator.

 

Argumenty na rzecz budownictwa energooszczędnego

1.Redukcja comiesięcznych kosztów poprzez ograniczenie zużycia energii.
2.Budynek tani w utrzymaniu. Płacimy tylko za to co zużywamy i czego potrzebujemy, a nie za to co zostanie zmarnowane.
3.Wykorzystanie energii odnawialnej uniezależnia nas od podwyżek cen energii.
4.Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku. Emituje mniejszą ilość trujących gazów do atmosfery.
5.Możliwość uzyskania w niektórych bankach korzystnego kredytu hipotecznego na taki dom.
6.W świetle nowej ustawy o systemie oceny energetycznej budynków, taki dom otrzyma wysoką klasę energetyczną, co wpłynie korzystnie na jego wartość rynkową.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >