Czym charakteryzuje się technologia Roto Patio? Wielogabarytowe okna

Czym charakteryzuje się technologia Roto Patio? Wielogabarytowe okna

Komfortowo, bezpiecznie, z widokiem na ogród lub las, w stałym kontakcie z naturą.To marzenia osób, które planują budowę własnego domu. Czytaj dalej

Z myślą o nich firma Roto zaprojektowała okucia do wielkogabarytowych okien, które zastępują ściany i zwiększają optycznie przestrzeń, wpuszczają więcej światła i odsłaniają widok na sielski krajobraz. Wielkopowierzchniowe okna na całą wysokość pomieszczenia stosowane są zazwyczaj w salonach, gdzie pełnią również funkcję drzwi na taras lub balkon. Jedną z ich zalet jest zwiększenie ilości naturalnego światła w domu, szczególnie zimą, gdy niedostatek słońca wpływa niekorzystnie na samopoczucie domowników. Wbrew obiegowej opinii, że przez duże okna straty ciepła są proporcjonalnie większe, można je z powodzeniem stosować także w budynkach niskoenergetycznych. Takie możliwości stwarzają okucia Roto odpowiedzialne między innymi za nośność i siłę docisku skrzydła do ramy. Latem duże drzwi tarasowe nie tylko rozjaśniają wnętrza, ale także dają możliwość prawie całkowitego połączenia ich z ogrodem lub tarasem.

 

Przesuwne drzwi tarasowe Roto Patio Life:

przeszklona „ruchoma” ściana o szerokości światła na przejście do 6 metrów

Foto: Roto

 

"Zastępując ściany wielkopowierzchniowymi oknami z okuciami przesuwnymi (Roto Patio Life), uchylno-przesuwnymi (Roto Patio S, Roto Patio Z) czy harmonijkowymi (Roto Patio 6080) możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, która całkowicie zmieni wygląd salonu. Mając na względzie potrzeby naszych klientów zaprojektowaliśmy szereg rozwiązań do okien wielkogabarytowych tak, by były one całkowicie bezpieczne dla domowników, chroniły ich przed intruzami, by były proste w obsłudze i – co bardzo ważne – energooszczędne" – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okiennych i drzwiowych z Roto Frank.

 

Andrzej Wróblewski: ekspert ds. technologii okiennych i drzwiowych z Roto Frank

Foto: Roto

 

Lekkojezdne, na wysokość pomieszczenia – Roto Patio Life

To jedyne okucie przesuwne na rynku, dostosowane do bardzo dużej masy skrzydeł, nawet 400 kg, które podczas otwierania i zamykania nie podnosi skrzydła, dzięki czemu użytkownik nie musi używać siły, by je obsłużyć. Lekki przesuw zapewnia drzwiom mechanizm (sterowany klamką), który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości.

 

Obsługa Roto Patio Life jest intuicyjna, taka sama jak w tradycyjnym oknie RU: gdy klamka znajduje się w położeniu środkowym, skrzydło jest w pozycji jezdnej. Uszczelki zostały przyciągnięte do skrzydła.

Foto: Roto 

 

Okucie Roto Patio Life umożliwia dodatkowo bezpieczną mikrowentylację przy zaryglowanych drzwiach. Szczelina wentylacyjna ponad górną krawędzią skrzydła, którą świeże powietrze dostaje się do środka, jest niewidoczna z zewnątrz i niedostępna dla owadów. Bardzo ważne w zakresie bezpieczeństwa jest to, że skrzydło podczas otwierania nie jest unoszone – w związku z tym nie ma ponad nim na tyle miejsca, żeby można je było podważyć.

 

Klamka u góry: Roto Patio Life znajduje się w pozycji bezpiecznej mikrowentylacji, skrzydło jest zaryglowane, a górna uszczelka przyciągnięta do skrzydła. Ustawienia klamki takie jak w zwykłym oknie eliminują błędy obsługi i zmniejszają ryzyko niezamierzonych usterek.

Foto: Roto 

 

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest niski próg, szczególnie gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, które mogłyby łatwo się o niego potknąć. W podobny sposób zlicowane są wszystkie trzpienie i elementy ryglujące, wystające w konkurencyjnych rozwiązaniach tego typu na wysokości głowy dziecka. Zapobiegają tym samym zranieniom.

 

 

Roto Patio Life – niski próg i zlicowane elementy ryglujące to bardzo cenne rozwiązania, gdy mieszkańcami domu są dzieci lub osoby starsze.

Foto: Roto

 

Lekkie i bezpieczne – Roto Patio S i Roto Patio Z


Okucia te przeznaczone są do dużych i ciężkich (do 200 kg) uchylno–przesuwnych drzwi balkonowych i tarasowych. To rozwiązanie zapewnia największą szczelność drzwi dzięki okuciu i punktom ryglowania na całym obwodzie skrzydła. Roto Patio Z ma największe na rynku odstawienie skrzydła od ramy, co umożliwia stosowanie masywnych profili do 122 mm grubości i potrójnych pakietów szybowych, takich jak w budynkach niskoenergetycznych.

 

 

Z okuciami Roto Patio S i Z można wykonać drzwi balkonowe o maksymalnej wysokości skrzydła 2,70 m, szerokości – 2 m oraz masie 200 kg. To dzięki odstawieniu skrzydła od ramy 125 mm, umożliwiającemu stosowanie masywnych profili i potrójnych pakietów szybowych.

Foto: Roto

 

Wersja Roto Patio Z wyposażona została w mechanizm centralnego sterowania okuciem z możliwością zamknięcia klamki na klucz. Wyróżnia je lekka obsługa dzięki nowym wózkom o dużej średnicy kółek – 28 mm. Zarówno duże kółka, jak i zintegrowane szczotki podnoszą żywotność wózków i poprawiają własności jezdne drzwi tarasowych. Poza tym nowe, podwójne wózki Patio Z w fabrycznie zmontowanej obudowie redukują zagrożenie wygięcia profilu, a tym samym możliwość obwieszenia skrzydła. Patio Z ma także nową osłonkę o delikatnym kształcie, dostępną w wielu wariantach kolorystycznych, przez co drzwi dyskretnie wkomponowują się w koncepcję wnętrza.

 

Delikatny kształt osłonki drzwi tarasowych Roto Patio Z .
Foto: Roto

 

Z drewna, na wysokość pomieszczenia – Roto NT PowerHinge

Okucia z tej serii na pewno ucieszą miłośników ekologii lub naturalnych elementów wnętrz. Są dostosowane do otwieranych tradycyjnie, w sposób rozwierno-uchylny, okien i drzwi balkonowych o masie skrzydeł do 300 kg. Zostały zaprojektowane specjalnie do okien z profili drewnianych i drewniano-aluminiowych z możliwością indywidualnego wyboru koloru zawiasów.

 

Okno rozwierne z drewna z zawiasami Roto PowerHinge na wysokość całego pomieszczenia. Maksymalna masa 200 kg, wysokość 3 m i szerokość 1,6 m.

Foto: Roto

 

Z nutką fantazji – Roto Patio 6080

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym często w kawiarniach, restauracjach i salach konferencyjnych są drzwi harmonijkowe. Ich otwarcie jest proste, ale niezwykle efektowne: polega na zsunięciu wszystkich elementów na bok. Okucie umożliwia otwarcie przestrzeni o pokaźnej szerokości – do 6 metrów, co jest szczególnie wygodne, gdy chcemy na przykład odsłonić zimowy ogród. Wersja z niezależnym od ciągu harmonijki skrzydłem rozwierno-uchylnym, otwieranym na drugi bok, ułatwia wietrzenie pomieszczeń bez otwierania całego okna. Komfortowy, niski próg okna ułatwia bezpieczne poruszanie się, szczególnie dzieciom lub osobom niepełnosprawnym.

 

Okno harmonijkowe Roto Patio 6080, umożliwiające wyjście na patio kawiarni o szerokości nawet 6 metrów.

Foto: Roto

 

Wszystkie okucia Roto Patio, współpracują z czujnikami otwarcia i zamknięcia okna Roto MVS, można je również podłączyć do systemów monitorujących i alarmowych, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo domowników. Opłaca się mądrze projektować! Jak pokazują projekty poniżej, miejsce zarezerwowane na drzwi wchodzące do wewnątrz podczas otwierania i zamykania można efektywnie wykorzystać. Zastosowanie drzwi przesuwnych jest doskonałym sposobem zwiększenia wartości użytkowej wnętrz.
W projektach architekt zwrócił uwagę na zagospodarowanie salonu i sypialni. Za tę powierzchnię zapłaciliśmy!

 

Drzwi balkonowe rozwierne i drzwi balkonowe przesuwne w sypialni:

 

 

 

 

Drzwi balkonowe rozwierne i drzwi balkonowe przesuwne w salonie:

 

 

 

 

 

 

Możliwości projektowe z Roto Patio Life:

 

 

 

 

 

Możliwości projektowe Roto Patio S/Z:

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 480 Grupa: Budowa i re... Z własnego doświadczenia polecam usługi firmy http://www.koptech.com.pl/ Zajmują się oni nie tylko pracami ziemnymi ale również wynajmowaniem maszyn budowlanyc...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 71 Grupa: Budowa i re... Tak dobry produkt zawsze się obroni a bezpieczeństwo pracownika jest najważniejsze dlatego polecam odwiedzić tą witrynę https://www.glovex.com.pl/buty-robocze-o ...
  • Własna firma Liczba postów: 133 Grupa: Firmy budow... Szukając przede wszystkim wysokiej jakości, jeśli chodzi o takie elementy jak meble metalowe do magazynu oraz warsztatu i biura to serdecznie zapraszamy do zapo...
  • Malowanie Liczba postów: 57 Grupa: Moja budowa Szanowni Państwo, Przed malowaniem warto odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono równe, stabilne, oczyszczone i pozbawione ubytków. Do gruntowania rekomen...
  • Materiały uszczelniające i narzędzia budowlane Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Narzędzia i maszyny są niezbędne podczas renowacji, aby uprościć pracę. Na przykład zacieraczka ręczna może być używana do wyrównywania powierzchni betonowych i...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18523 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >