Dach wytrzymały na wiatr

Dach wytrzymały na wiatr

Wraz z nadchodzącą jesienią zbliża się czas najsilniejszych, porywistych wiatrów. SUPERDEKARZE podpowiadają w jaki sposób wiatr oddziałuje na nasz dach i uspokajają, że jeżeli jest odpowiednio skonstruowany, to przetrwa bez uszczerbku wietrzny sezon. Czytaj dalej

 

Na dach trzeba spojrzeć jak na pewien rodzaj skrzydła. Wiatr potrafi przenieść dach na pole do sąsiada albo przerzucić jedną połać przez kalenicę na przeciwną stronę.  Generalnie rzecz ujmując, dachy mają całkiem niezłe parametry aerodynamiczne i gdyby nie mocowanie krokwi do murłat, a murłat do wieńca i ścian, to całe dachy szybowałyby dość często. Najczęściej dachówki mocuje się wcale nie dlatego, żeby „nie spadły”, lecz żeby „nie odleciały” do sąsiada – tłumaczy SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola. Na szczęście – odpowiednie mocowanie skutecznie uniemożliwia dachom „latanie”, warto więc zadbać o to, by było zaprojektowane zgodnie z odpowiednimi normami.

 

Czytaj również: Jak odpowiednio lakierować drewno? 

 

Projekt a teren budowy

Niezależnie od tego, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy projekt domu z katalogu – niezbędne jest dostosowanie projektu do terenu. Duże znaczenie ma tu położenie domu. Według normy Eurokod - EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części  województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego oraz północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Projektant opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla konkretnego dachu, z konkretną lokalizacją i konkretnym modelem dachówki, znając wytrzymałość klamer wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu.

 

Czytaj również: Siatka zgrzewana do użytku w przemyśle i budownictwie

 

Wybór pokrycia

Według Superdekarza Łukasza Budzyńskiego z firmy „Budzyński”, na terenach narażonych na wiatr najlepiej sprawdza się dachówka. Ma ona mały format i jest ciężka, a więc siła wiatru z trudem ją podnosi. Przy standardowej sile wiatru co najwyżej może dojść do uniesienia lub uszkodzenia kilku dachówek. Tymczasem pokrycie wielkoformatowe może zostać zdjęte całe, niekiedy nawet z więźbą. - Jeśli chodzi o ewentualną naprawę, to dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. W przypadku pokryć wykonanych z materiałów wielkoformatowych (np. blachodachówki), naprawa wiąże się często z wymianą sporej części dachu, a to z kolei skutkuje sporymi wydatkami - twierdzi Superdekarz.

 


Sposób mocowania dachówek

W większości przypadków dachówki na połaciach nie są mocowane. Mocuje się jedynie dachówki szczytowe, w obszarze brzegowym, dachówki cięte w koszach, cięte na grzbietach, cięte przy oknach połaciowych oraz przy kominach. Z kolei na połaciach dachówka utrzymuje się pod wpływem własnego ciężaru.

 

Do mocowania dachówek służą spinki do dachówek oraz klamry do gąsiorów, które stanowią najlepsze zabezpieczenie dachu. Aby było ono skuteczne, trzeba dokładnie zaprojektować ilość oraz rozmieszczenie klamer. Na to wpływ mają: kąt nachylenia połaci, wysokość budynku, fragment połaci oraz rodzaj konstrukcji  dachu. Te parametry bierze pod uwagę projektant przy obliczeniach.

 

Przy dużym nachyleniu dachu (powyżej 65 stopni) należy mocować każdą dachówkę połaciową. Producenci posiadają własne, sprawdzone klamry przeznaczone do poszczególnych rodzajów dachówek. Przy dachówce karpiówce istnieje dylemat – gwoździe czy wkręty? Najczęściej decyduje o tym dekarz, opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy.

 

Czytaj również: Jak wybrać instalację grzewczą? 


Prognozy długoterminowe – będzie wiało

Klimatolodzy ostrzegają, że w kolejnych latach w skutek globalnego ocieplenia może zwiększyć się liczba gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak trąby powietrzne czy wichury. Niezależnie od tego, czy wierzymy w prognozy czy podchodzimy do ostrzeżeń sceptycznie, warto zainwestować w dach odporny na silne wiatry. Wydatek na dobry projekt wykonawczy, klamry zabezpieczające a przede wszystkim na sprawdzonych i dobrych dekarzy jest inwestycją w bezpieczeństwo i spokojny sen w czasie wichur. 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >