Ile wynoszą koszta ogrzewania domu?

Ile wynoszą koszta ogrzewania domu?

Jeśli przeciętne gospodarstwo domowe ma powierzchnię blisko 75m2*, to jego ogrzanie pochłania rocznie od 1,5-3 tys. złotych, co stanowi równowartość nawet dwóch pensji minimalnych.

 

Koszt ogrzewania zależy oczywiście od stosowanego rodzaju opału. Wciąż najtańszym nośnikiem energii pozostaje węgiel. Jak pokazuje analiza zapytań ofertowych dotyczących paliw stałych składanych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących towarów i usług wraz z ich dostawcami, największym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek (blisko 35% zapytań) i drewno, o które pyta 30% użytkowników. Wciąż popularne są także inne rodzaje węgla, takie jak miał czy koks – poszukuje ich co piąty użytkownik (18%). O wyborze rodzaju opału często decyduje rodzaj zainstalowanego pieca lub posiadana w domu instalacja. Ale jak pokazuje analiza zapytań w serwisie Oferteo.pl - coraz istotniejsza staje się także wygoda, jaką daje ogrzewanie danym opałem.

 

„Ekogroszek jest popularny, ponieważ jest to najmniej pracochłonny opał spośród paliw stałych, a specjalne piece do niego są proste w utrzymaniu. Wyposażone są one w duże podajniki, które mieszczą wsad zapewniający ogrzewanie przez minimum 5 dni” – mówi Beata Henike z firmy „EKOGROSZEK CENTRUM” oferującej różne rodzaje węgla.

 

Czytaj również: Jak zadbać o grzejniki przed sezonem grzewczym?

 

Ważnym kryterium wyboru paliwa wciąż jest cena. Zamawiający zwykle decydują się na zakup 2 – 4 ton opału, co przekłada się na wydatek ok. 1 600 – 3 200 zł w przypadku najpopularniejszego ekogroszku, którego cena za tonę wynosi ok. 800 zł. Bardzo znaczące różnice w cenach daje się zauważyć w przypadku koksu, gdzie cena za tonę może wynosić od około 895 do 1 968 zł**. Nie inaczej jest także w przypadku węgla brunatnego - w zależności od wyboru dostawcy jego koszt waha się od 68 aż do 559 zł za tonę**. Nieco mniejsze różnice w cenie zauważalne są przy węglu kamiennym – cena za tonę tego opału waha się od 269 do 389 zł**.

 

Przy tak znaczących różnicach cen oferowanych przez różnych dostawców z pomocą przychodzą rozwiązania takie jak Oferteo.pl, pozwalające porównać oferty różnych dostawców w odpowiedzi na złożone zapytanie ofertowe.

 

Czytaj również: Ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą

 

„Za pomocą Internetu można nie tylko porównywać ceny, ale również dokonywać zakupów takich artykułów i usług, które dawniej wymagały osobistej wizyty w sklepie czy składzie” - zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. „Widoczne jest to chociażby na przykładzie węgla czy drewna opałowego, gdyż zapytania o różnego rodzaju nośniki energii pojawiają się w naszym serwisie przez cały rok.”

 

*Źródło: Raport „Sytuacja gospodarstw domowych w 2011 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”, GUS, 31.05.2012

 

**Ceny opału zostały oszacowane na podstawie ubiegłorocznych danych z raportu „Gospodarka paliwowo-energetyczna w latach 2010, 2011”, GUS, 8.11.2012 z uwzględnieniem inflacji

 

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 11 500 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące opału.

 


Źródło: Oferteo.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17756 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >