Izolacje budowlane – lista artykułów

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela. Odpowiednio dobrane rozwiązania izolacyjne skutecznie redukują straty ciepła, a energia wygenerowana przez system grzewczy zatrzymuje się we wnętrzu budynku, nie uciekając na zewnątrz. Jak zatem zaizolować instalację grzewczą i tym samym znacznie odciążyć domowy budżet?

Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?

Żyjemy w czasach, w których koszty ogrzewania budynków stale rosną. Jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest panująca obecnie na świecie sytuacja geopolityczna, przekładająca się na konieczność szukania alternatyw w źródłach dostarczania energii. Właściciele domów i mieszkań muszą więc zacząć odpowiednio się zabezpieczać, ażeby kiedyś w okresie zimowym koszty ogrzewania nie zrównały się bądź nie przerosły generowanych dochodów. Na ten moment sprawa nie wydaje się aż do takiego stopnia poważna – ostatnie lata zdołały nas już jednak przyzwyczaić do nieprzewidzianych wydarzeń, niekoniecznie korzystnych dla zwykłego mieszkańca.

Ocieplenie domu - jakie dofinansowania do termoizolacji są dostępne w 2023 r.

Optymalna dla zdrowia i komfortu życia temperatura we wnętrzu w ekstremalne upalne dni jest osiągalna nawet bez konieczności instalowania klimatyzacji. Fundamentalną rolę odgrywa tu odpowiednia termoizolacja budynku. Co więcej, korzystając z szeroko dostępnych programów rządowych i ulg, można liczyć na zwrot zainwestowanych środków własnych w termomodernizację w relatywnie krótkim okresie.

Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców?

Izolacja akustyczna i akustyka pomieszczeń to istotne cechy jakościowe budynków, bardzo ważne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia ich użytkowników. Jaki wpływ na nie mają materiały, z jakich są one zbudowane? Która technologia wznoszenia ścian zapewnia najlepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym?

Termomodernizacja popularnych domów z czasów PRL typu kostka i stodoła - jak duże oszczędności przyniesie?

Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu „kostka” może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych – wynika z analizy przykładowego obiektu tego typu. Takich budynków wybudowano w Polsce dziesiątki tysięcy, podobnie jak dwukondygnacyjnych domów z dachami dwuspadowymi, które również wzięli pod lupę autorzy opracowania. Jak twierdzą eksperci, ich termomodernizacja – szczególnie w czasach, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie – to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki.

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

Głównym zadaniem izolacji HVAC jest ograniczenie i kontrolowanie strat ciepła w rurociągach tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów. Ale to nie wszystko. W określonych warunkach konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej, a niekiedy również akustycznej. Jak tego dokonać, nie mnożąc ponad miarę stosowanych rozwiązań izolacyjnych?

Jak skutecznie zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody i wilgoci?

Balkon to funkcjonalne rozwiązanie i przedłużenie przestrzeni użytkowej mieszkania. Jednocześnie jest to wymagający pod względem konstrukcyjnym element budynku, narażony na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jednym z największych wyzwań jest więc wykonanie prawidłowej hydroizolacji balkonu.

Jaka jest przewaga styropianu nad innymi materiałami stosowanymi do termoizolacji?

Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych. To materiał trwały, lekki i łatwy w montażu. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę domu bez styropianu i to nie tylko z powodu wymagań, jakie wynikają z przepisów budowlanych.

Czy ocieplanie budynków w okresie zimowym ma sens?

Czy można ocieplać zewnętrzne ściany budynku jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy termometry wskazują niskie temperatury, a wilgotność powietrza jest wysoka? To zależy. Od czego? Kiedy jest to możliwe, a kiedy lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.

Jak najlepiej wykorzystać dotacje z programu „Czyste Powietrze”, który w 2023 roku będzie obowiązywał na nowych zasadach

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które wejdą w życie od 2023 roku. Zostaną m.in. zwiększone poziomy dotacji, które pokryją nawet 100 proc. inwestycji związanych z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Jak powiedziała minister Anna Moskwa, od stycznia 2023 roku beneficjenci będą mogli liczyć na dofinansowania w kwocie nawet 135 tysięcy złotych. To o ponad 50 tysięcy złotych więcej niż obecnie. – Sięgnijmy po te środki i wykorzystajmy je mądrze – apelują eksperci firmy ISOVER, która realizuje właśnie zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną dotyczącą finansowych i ekologicznych korzyści wynikających z ocieplenia budynków jednorodzinnych.


Stron: 74 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >