Wybór rodzajów drenażu

Wybór rodzajów drenażu

Drenaż to jeden z najlepszych sposobów pozbycia się grzyba i wilgoci. Czytaj dalej

 

Zasada ta tyczy się to nie tylko starych, ale również nowo wybudowanych domów, położonych w miejscu wysokiego poziomu wód gruntowych lub w stojących na stokach gór czy pagórków, ponieważ spływająca woda może się zwyczajnie zatrzymywać na ścianach, tworząc wilgoć lub nawet zalewając piwnicę.


Z tych właśnie powodów drenaż powinny w miarę możliwości zawierać wszystkie projekty domów. Powinien też zostać uwzględniony w naszym planie zagospodarowania działki, ponieważ jego wykonanie wymaga głębokiego rozkopania terenu wokół budynku.


Drenaż domu zewnętrzny


Pierwszy rodzaj drenażu, który stosowany jest zazwyczaj w już istniejących domach to drenaż zewnętrzny, który może być wykonany w dwóch opcjach. Drenaż przyścienny charakteryzuje się tym, że rury drenarskie położone są bezpośrednio przy ławach fundamentu, natomiast drenaż odsunięty, w którym rury mogą być położone nawet do kilku metrów od fundamentu. Najważniejszą rzeczą w obu przedstawionych opcjach jest, jednak ustawienie rur na odpowiedniej głębokości, ponieważ osadzone zbyt głęboko mogą przyczynić się do podmywania fundamentów domu. Optymalnym miejscem jest niewątpliwie położenie ich kilkadziesiąt centymetrów pod górnym krańcem ławy fundamentowej.


Drenaż budynku wewnętrzny


Kolejnym rodzajem, wygodniejszym w montowaniu jeszcze w momencie budowy domu jest drenaż wewnętrzny, który charakteryzuje się ułożeniem rur zaraz pod wylewką. Z tego właśnie powodu trudno przeprowadzić go w już istniejących domach. Co prawda ułożenie rur na piwnicznej podłodze nie jest wykluczone, jednak wiąże się z zabraniem kilku centymetrów z i tak dość niskiego pomieszczenia. Istnieje również rozwiązanie w postaci usunięcia podłogi lub przynajmniej tych jej części, gdzie należy ułożyć rury. Ten rodzaj drenażu używany jest zazwyczaj w miejscach gdzie nie ma możliwości opasania domu rurami jak na przykład w przypadku zabudowy szeregowej.

 

Czytaj również: Jak uzdatnić wodę z własnego ujęcia?

 

 

Czytaj również: Niezawodny system rurowy do instalacji grzewczych, sanitarnych i sprężonego powietrza.

 


Drenaż francuski


Ostatnią opcja, jaką mają do wyboru osoby borykające się z problemem wilgoci jest tak zwany drenaż francuski. Jest to dość innowacyjna technologia, jednak z czasem zyskuje coraz większa ilość zwolenników. W tego rodzaju rozwiązaniu nie używamy zwykłych rur drenarskich. Stosowana jest mata wykonana z geowłókniny posiadające wysokie parametry filtracyjne zasypana kruszywem mineralnym. Najważniejszymi rzeczami, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na drenaż francuski jest szerokość owej maty oraz głębokość jej ułożenia w gruncie. Aby zapobiec przesuwaniu się materiału, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych szpilek wykonanych ze stalowych prętów.Do najważniejszych zalet charakteryzujących tę opcję jest odporność na zamulanie i zapychanie się. Są to problemy dotyczące tradycyjnych form drenarskich. Do niemożliwych należy również zarośnięcie materiału korzeniami roślin oraz pękanie czy jakiekolwiek rozszczelnienie, ponieważ budowa owego materiału to wyklucza. Kluczowym elementem jest również niepotrzebny spadek grawitacyjny, który sprawia najwięcej problemów zazwyczaj w drenażu zewnętrznym.


Kiedy warto kłaść drenaż?


Można, więc powiedzieć, że założenie drenażu jeszcze w czasie budowy domu jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ może on znacznie uprościć nam dalsze funkcjonowanie. Na przesiąkanie wody najczęściej narażone są budynki z głęboko położonymi piwnicami, jednak nie jest to regułą, ponieważ sytuacja ta zależy do poziomu wód gruntowych. W niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy wilgoć pojawia się dopiero po kilku latach z powodu podniesienia się ich poziomu. Z tych właśnie powodów najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie drenażu już na początku lub zasięgnięcie opinii geotechnika, który zbada naszą działkę z najwyższą dokładnością i poda nam możliwy maksymalny oraz obecny poziom wód gruntowych.



MG Projekt Pracownia Architektoniczna s. c.

Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w przygotowywaniu dokumentacji budowlanej. Zobacz gotowe projekty domów i rezydencji MGProjekt na http://www.mgprojekt.com.pl

Źródło: MG Projekt / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >