Jak prawidłowo wybudować nadproża? Nadproża w systemie YTONG

Jak prawidłowo wybudować nadproża? Nadproża w systemie YTONG

Nadproża są elementami nośnymi lub samonośnymi służącymi do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. YTONG proponuje kilka rozwiązań. Czytaj dalej

 

Pierwszym rozwiązaniem są prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN, czyli gotowe nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego. Są samodzielnymi elementami nośnymi przeznaczonymi do przekrywania otworów o szerokości do 175 cm.

 

 

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem. Minimalne oparcie wynosi 20 lub 25 cm na ścianie i jest uzależnione od rozpiętości przekrywanego otworu. Gotowe nadproże nie wymaga docieplenia.

 

 

Montaż nadproży YTONG jest szybki, zajmuje dwóm pracownikom kilkanaście minut.
Zastosowanie gotowego nadproża gwarantuje gładką i równą powierzchnię ściany, co ułatwia jej tynkowanie.

To ci pomoże

 

 

Podczas montowania gotowych belek nadprożowych YTONG zwróćmy uwagę, czy są one prawidłowo umieszczane - napis YTONG na belce nie może być odwrócony.

 

 

Nadproża mogą być wykonane bezpośrednio na budowie. W tym celu stosuje się kształtki U

 

 

Kształtki U układa się na wcześniej przygotowanej podporze montażowej. Funkcję tę znakomicie spełni deska zlicowana z górną powierzchnią warstwy bloczków. W przypadku otworów o większej rozpiętości deskę należy podeprzeć np. stemplami, tak, aby wylewane nadproże nie uległo ugięciu.

 

 

Na tak przygotowanym pomoście kształtki U YTONG muruje się na styk, a spoiny pionowe między nimi wypełnia się cienkowarstwową zaprawą murarską YTONG.

 

 

Wnętrze tak przygotowanego szalunku należy oczyścić i przed betonowaniem zwilżyć wodą.

 

 

Wewnątrz kształtek U umieszczamy warstwę izolacji cieplnej z wełny mineralnej lub styropianu. Należy pamiętać, aby izolację cieplną umieścić bliżej strony zewnętrznej.

W przypadku wysokości nadproża innej niż 20 lub 25 cm, kształtki U nadmurowuje się bloczkami YTONG o grubości 7,5 cm do wymaganego wymiaru.

 

 

Następnie układamy w nim zbrojenie i całość wypełniamy betonem

Źródło: www.xella.pl / budnet.pl
Autor: Xella - Polska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 779

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >