Jakim awariom najczęściej ulegają wózki widłowe?

Jakim awariom najczęściej ulegają wózki widłowe?

Wózki widłowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń technicznych. Mimo że są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, nie są odporne na awarie, które uniemożliwiają kontynuowanie dalszej pracy. Czytaj dalej

 

Najczęściej spotykane awarie

 

Wózek widłowy, jak każde urządzenie techniczne, może nagle odmówić posłuszeństwa. Jedną z częściej spotykanych awarii jest zaprzestanie podnoszenia i opuszczania wideł – przyczyną tego stanu rzeczy zazwyczaj okazuje się uszkodzenie zaworów albo złączy, usterka może też dotknąć połączeń linowych. Maszyna może stracić moc, czy mieć trudności z uzyskaniem odpowiedniej prędkości. Awarie dotykają ponadto skrzyni biegów i układu kierowniczego, nie omijają również jednostek napędowych: można mieć problemy z uruchomieniem silnika, który nagle przestaje pracować albo robi to nierównomiernie. W wyniku awarii możliwe są także wycieki oleju z siłowników hydraulicznych. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest oddanie maszyny do serwisu i wymiana uszkodzonych części na nowe – dalsza eksploatacja wadliwych elementów może być przyczyną poważnego wypadku. Nowe części do wózków widłowych można zamówić na stronie http://wojcikfhu.pl.

 

W przypadku wideł najczęstszymi przyczynami awarii bywają ich wygięcie albo skręcenie, zmęczenie materiału lub niewłaściwie przeprowadzona naprawa. Jeśli chodzi o łańcuchy, to do głównych przyczyn awarii zalicza się korozję, pęknięcia zmęczeniowe i uszkodzenia przeciążeniowe. Nie można też ignorować wskaźników – jeśli ich wskazówki zatrzymują się na czerwonym polu, wózek należy zatrzymać i ochłodzić silnik. Ważny jest także stan opon, które muszą mieć zawsze odpowiednie ciśnienie, a ich bieżnik nie może być płytszy niż wskaźniki zużycia.

 

Właściwa eksploatacja wózka widłowego

 

Za większość awarii odpowiedzialność ponoszą ludzie, ponieważ nie serwisują maszyn albo używają ich niezgodnie z instrukcją obsługi. Na wózkach widłowych mogą pracować tylko osoby z uprawnieniami (http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=246&Itemid=820), a każde urządzenie dopuszczone do użytkowania musi być poddawane okresowym konserwacjom i przeglądom technicznym. Decyzję zezwalającą na dalszą eksploatację wózka wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Podczas badania odbiorczego sprawdzane są stan zużycia opon, wideł i łańcuchów, szczelność układu hydraulicznego, układ kierowniczy i hamulcowy, czas utrzymania ładunku, sygnalizacja dźwiękowa i oświetlenie wózka, miejsce pracy operatora, dokumentacja techniczno-ruchowa. Przeglądy konserwatorskie wykonuje się co 30 dni, chyba że producent zaleci inaczej. Wszystkie przeglądy i naprawy powinny być wpisane do dziennika konserwacji wózka.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 924

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >