Kilka sposobów murowania ścian

Kilka sposobów murowania ścian

Zaprawa używana podczas murowania ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych. Poprawia ona często izolacyjność termiczną ściany. Na wytrzymałość zaprawy ma często wpływ marka. Zasadą jest, że im wyższa marka, tym zaprawa jest mocniejsza. Czytaj dalej

Najbardziej popularne w Polsce jest budowanie przy użyciu zaprawy cementowej. Jest ona mieszanką cementu, kruszywa mineralnego a także domieszek uplastyczniających i napowietrzających, poprawiających jej właściwości. Taka zaprawa jest odporna na ściskanie (minimum 7-8 MPa). Ma też bardzo dobrą przyczepność do podłoża- jest stworzona do mocno obciążonych ścian. Jest to środek mrozoodporny i wodoodporny. Grubość warstwy może mieć od 6 do 50 mm.

Natomiast zaprawa cementowo- wapienna w swoim składzie zawiera cement, wapno i piasek oraz dodatki mineralne. W odróżnieniu od zaprawy cementowej jest lepiej urabialna i ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Można ją układać warstwą do grubości 30 mm.

Stosuje się także  zaprawę ciepłochronną. Jest to mieszanka cementowa lub cementowo- wapienna z dodatkami mineralnymi, zazwyczaj perlitem lub keramzytem. Oba te składniki podnoszą jej właściwości izolacyjne. Istnieją też zaprawy z granulkami styropianu. Dzięki nim zaprawa jest lekka.  W porównaniu z zaprawami cementowymi i cementowo- wapiennymi mają one mniejszą wytrzymałość. Na tą zaprawę muruje się ściany jednowarstwowe w domach jednorodzinnych.

Można także murować używając zaprawy klejowej, której głównymi składnikami są cement, spoiwa polimerowe, wypełniacze i dodatki. Stosując ten produkt można zrobić spoiny grubości 1-3 lub 2-5 mm. Zaprawa ta może zawierać dodatkowo wapno i środki modyfikujące, dzięki czemu  staje się mrozoodporna i wodoodporna.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Magdalena Rzepecka

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17885 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >