Kolektory słoneczne z Polski

Kolektory słoneczne z Polski

Dzięki wykorzystaniu zwierciadeł skupiających z anodyzowanego aluminium, innowacyjny system rurowo-próżniowy kolektor słoneczny osiąga większą do 30% produkcję energii, niż podobne urządzenia tego typu. Nowy kolektor charakteryzuje się zwiększoną odpornością na korozję, kurz i inne czynniki zewnętrzne, co zapewnia jego dłuższą żywotność na obszarach o niekorzystnej pogodzie. Czytaj dalej

 

Jest to jedyna tego typu konstrukcja chroniona patentem w skali europejskiej.


Planujący zakup instalacji solarnej mogą wybierać spośród pokaźnej liczby urządzeń dostępnych na rynku. Do najpopularniejszych należą kolektory płaskie i rurowo-próżniowe. Obydwa mają swoje wady i zalety. Zasadniczo kolektory próżniowe skuteczniej podgrzewają wodę i wspomagają system centralnego ogrzewania w skali całego roku, natomiast kolektory płaskie w miesiącach letnich. Jednak na tym możliwości wyboru się nie kończą. Firma CALDORIS Polska z Bielska-Białej właśnie wprowadziła do sprzedaży nowy słoneczny kolektor rurowo-próżniowy, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych chronionych patentem rozwiązań odznacza się zwiększoną efektywnością w stosunku do typowych urządzeń solarnych.

 

 

Produkcja energetyczna +30%


W odróżnieniu od tradycyjnych kolektorów rurowo-próżniowych, kolektor CALDORIS CPC został wyposażony w dodatkowe, specjalnie profilowane lustra aluminiowe pokryte unikalną powłoką MIRO-SUN. Dzięki niej promienie słoneczne padające na przestrzeń między rurami kolektora odbijają się od zwierciadła CPC i wracają na powierzchnię absorbera, znacząco zwiększając wydajność urządzenia. Bez względu na kierunek padania promieni, lustra skupiające całkowicie odbijają światło na rurach próżniowych, dzięki czemu kolektor jest w stanie osiągnąć produkcję energetyczną nawet o 30% większą, niż standardowy próżniowy system solarny.

 

Czytaj również: Ogrzewanie konwekcyjne


Więcej mocy z mniejszej powierzchni


Poprzez zamontowanie pod rurami luster parabolicznych udało się zwiększyć powierzchnię apertury o 197% przy zachowaniu kompaktowego rozmiaru urządzenia - pojedynczy moduł ma wysokość 1 917 mm oraz głębokość 180 mm. W zależności od liczby rur wchodzących w skład zestawu konstrukcja może mieć szerokość 1 350 mm (12 rur) lub 1 790 mm (16 rur). W ten sposób kolektor CALDORIS CPC o mniejszej powierzchni brutto jest w stanie wyprodukować więcej energii niż tradycyjne systemy konkurencji.

 

 

Skrojony na polską aurę


Dzięki anodyzowanej aluminium warstwie lustra konstrukcja jest bardziej odporna na korozję, kurz i inne czynniki atmosferyczne, więc eliminuje wady typowych luster ze stali nierdzewnej często montowanych w kolektorach. Tym samym zapewnia dłuższą żywotność produktu na obszarach o niekorzystnej pogodzie. Dodatkowo, w konstrukcji urządzenia zastosowano chroniony patentem system anti-freeze, który skutecznie rozwiązuje problem zamarzania czynnika chłodzącego w kolektorze.

 

Oszczędność i niezależność


Dobrze dobrany i prawidłowo zainstalowany zestaw solarny CALDORIS CPC w słonecznych miesiącach jest w stanie pokryć niemal w całości zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W związku z tym, w skali roku, rachunki za ogrzewanie mogą się zmniejszyć nawet o 70%. W przypadku zestawu dedykowanego 3-osobowej rodzinie używającej do podgrzania wody energii elektrycznej, oszczędność może wynieść nawet 1 700 zł w skali roku. Dla gazu płynnego i oleju opałowego będzie to blisko 1 100 zł. Nawet przy konwersji z węgla kamiennego lub drewna opałowego oszczędność możliwa do uzyskania wynosi ponad 300 zł. Dodatkowym benefitem wynikającym z zainstalowania zestawu solarnego jest możliwość częściowego uniezależnienia się od wzrostu cen energii i wysokoemisyjnych źródeł opału.

 

Korzystne dofinansowanie z NFOŚiGW


Model CPC można korzystnie nabyć w ramach programu NFOŚiGW dopłat 45% do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych, a już niebawem także za pośrednictwem programu „Prosument”, który w latach 2014-2020, będzie wspierał zakup mikroinstalacji produkujących energię elektryczną i cieplną. W okresie pilotażowym dotacja do instalacji produkujących ciepło wyniesie 20% kosztu kwalifikowanego. Pozostała część inwestycji zostanie pokryta w ramach preferencyjnego kredytu oprocentowanego na 1%, udzielanego na okres do 15 lat.

 

 

Czytaj również: Zaoszczędź na ogrzewaniu, wymień instalację!

 

Bezobsługowa eksploatacja


Warto dodać, że kolektor CALDORIS CPC jest jednostką bezobsługową. Zarówno konserwacja jak i naprawy przebiegają bez wstrzymywania jego pracy.O Caldoris Polska


Caldoris Polska to polski producent kolektorów słonecznych i wiodący dostawca systemów rozproszonej energetyki odnawialnej, w tym innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania energii słonecznej do generowania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania. Firma powstała w 2010 roku, podejmując wyzwanie popularyzacji rozproszonej energetyki odnawialnej w Polsce. W ciągu dwóch lat stała się liderem rynku kolektorów słonecznych. Już ponad 10 000 gospodarstw domowych korzysta z jej systemów solarnych, generując liczone łącznie w milionach złotych oszczędności dla domowych budżetów i istotnie przyczyniając się do redukcji emisji CO2. Caldoris współpracuje z ponad 150 operatorami – profesjonalnymi firmami handlowo-instalacyjnymi, oferującymi wysokiej jakości usługi w zakresie fachowego doradztwa, pozyskiwania dofinansowań, doboru instalacji oraz serwisu systemów rozproszonej energetyki odnawialnej dla odbiorców indywidualnych i małych firm. W 2012 r. Instytut Energetyki Odnawialnej przyznał firmie prestiżowy tytuł najszybciej rozwijającego się przedsiębiorstwa na rynku kolektorów słonecznych.

Źródło: Caldoris / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 257

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >