O czym warto pamiętać wybierając projekt domu?

O czym warto pamiętać wybierając projekt domu?

Każdy, kto marzył o domu poza miastem i podjął już decyzję o budowie, przed rozpoczęciem prac musi mieć dokładny plan, prezentujący układ wyśnionych czterech kątów. Można go stworzyć wspólnie z architektem, ale zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na budowę nowego domu? Czytaj dalej

 

Postawienie własnego budynku to inwestycja na lata. Wszystkie decyzje, które zostaną podjęte przed budową i w jej trakcie, będą miały wpływ na przyszłość mieszkańców i następnych pokoleń bliskich. Warto przygotować się do tego przedsięwzięcia i dowiedzieć się, jak wybrać najlepiej dopasowany projekt. Wystarczy wykonać kilka czynności:


1. Sprawdzić warunki zabudowy

Na początku należy się zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w gminie, w której znajduje się wybrana działka. Jeśli takiego dokumentu nie ma, trzeba złożyć wniosek do urzędu o wydanie decyzji o zabudowie.

W obu przypadkach dowiesz się, jakie są wymagania dotyczące planowanego budynku. Może się okazać, że w planie lub decyzji o warunkach zabudowy umieszczono wytyczne dotyczące np. maksymalnych gabarytów domu, geometrii dachu czy zasad związanych z dojazdem.


2. Określić, ile osób będzie korzystało z domu

Od odpowiedzi na pytanie o liczbę użytkowników nowego domu zależy wiele decyzji. Jeśli rodzina składa się z maksymalnie czterech członków, najlepiej zdecydować się na projekt parterowego domu. W wypadku gdy mieszkańców będzie więcej, warto pomyśleć o domu piętrowym. Dobrze uwzględnić to, że budynek, który teraz ma pomieścić tylko kilku domowników, w przyszłości może być przeznaczony dla więcej niż jednej rodziny.


 3. Zastanowić się, jakie indywidualne potrzeby będą mieli mieszkańcy

Przed kupnem projektu domu trzeba przemyśleć, czego przyszli domownicy oczekują od nowego domu. Istotną rolę odgrywa tu prowadzony styl życia, zwyczaje i tradycje rodzinne.

Jeśli mieszkańcy często planują przyjęcia, opłaca się kupić projekt z dużym salonem. Dla pracujących z domu przydatny okaże się osobny gabinet. Jeśli posłuży do przyjmowania klientów, pomieszczenie powinno być zlokalizowane tak, by odwiedzający nie przechodzili przez część dzienną budynku. W wypadku gdy w mieszkaniu będzie przebywać osoba starsza, jej sypialnia powinna się znajdować na parterze.

 

Czytaj również: Budowa domu, czy kupno mieszkania?


o cZym warto pamiętać przed zakupem projektu domu

4. Wybrać rodzaj dachu

Pokrycia spadkowe czy nowoczesne dachy płaskie? Liczy się funkcjonalność wybranego modelu. Stropodach w przeciwieństwie do dachu spodkowego pozwala na zagospodarowanie całej powierzchni poddasza. Z drugiej strony minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnego odśnieżania.

Warto pamiętać, że geometrię dachu nierzadko dyktuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dlatego trzeba się zapoznać z tymi informacjami wcześniej.


5. Zaplanować rozmieszczenie pokojów

Wybierając projekt domu, należy zwrócić uwagę na lokalizację pomieszczeń w odniesieniu do stron świata. Okna pokoju dziennego i kuchni powinny wychodzić na południe, natomiast garaż czy pomieszczenie gospodarcze – znajdować się od strony północnej. Takie rozmieszczenie pozwoli nie tylko na odpowiednie nasłonecznienie, ale także na minimalizację strat energii.


6. Zapewnić  dobry podjazd

Osoby zmotoryzowane powinny się upewnić, czy projekt domu oferuje wystarczająco przestronny garaż. Dla posiadających więcej niż jedno auto niektóre pracownie proponują garaże dwustanowiskowe.

Jeśli przy działce leży droga asfaltowa z przewidzianymi wjazdami, to należy dostosować do niej układ domu, garażu i bramy. W wypadku gdy do Twojej działki prowadzi droga gruntowa, warto się dowiedzieć w urzędzie gminy, jakie są plany odnośnie do wjazdów.


7. Możliwości finansowe

Ostatni, ale równie ważny czynnik wpływający na wybór projektu domu to kwota, którą można na niego przeznaczyć. Im większa powierzchnia użytkowa i bardziej skomplikowana kubatura budynku, tym projekt będzie droższy. Cena zależy także od typu dachu (płaskie są zwykle tańsze), rodzaju okien, elewacji i orynnowania.

 

Czytaj również: Jak trafnie wybrać gotowy projekt domu?


Porady zebrała pracowania projektowa Dobredomy.pl.


Źródło: TheyPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 271

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >