Oszczędność ciepła nowym standardem ekologicznym w Polsce

Oszczędność ciepła nowym standardem ekologicznym w Polsce

W 2006 roku mają wejść w życie europejskie zalecenia dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej zobowiązana będzie do poprawy jakości energetycznej budynków. Czytaj dalej

Dyrektywa europejska ma się odnosić do prawie wszystkich rodzajów nowowznoszonych budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. Polskie przepisy dotyczące ochrony cieplnej nie były zmieniane od 1997 roku, dlatego w niedługim czasie należy się spodziewać ich zaostrzenia. Decydując o wyborze materiału na budowę ścian, warto zadbać o to, aby wznoszony dom charakteryzował się izolacyjnością cieplną wyższą, niż obecnie wymagana. Dzięki temu unikniemy kosztów ponoszonych na dodatkowe docieplenie związane z nowymi standardami energetycznymi.

Wychodzac na przeciw nowym przepisom należy pomyśleć o mniejszych stratach ciepła przez ściany i dach a co za tym idzie o niższym koszcie ogrzewania budynku. Przez ściany zewnętrzne ucieka najwięcej ciepła - aż do 35%. Aby temu zapobiec należy projektować domy ze ścianami zewnętrznymi o wysokiej izolacyjności i o dużej pojemności cieplnej, co ograniczy emisję ciepła na zewnątrz w okresie zimowym i umożliwi utrzymanie stałej temperatury latem. Jedną z propozycji jest budowa ściany jednowarstwowej z bloczków YTONG, które mają lepsze współczynniki przenikania ciepła U niż obecnie wymagane w polskich normach. Oprócz doskonałych parametrów ochrony cieplnej bloczki te charakteryzują się wyjątkową zdolnością akumulacji ciepła oraz czterokrotnie dłuższym niż w tradycyjnych materiałach ściennych procesem przekazywania ciepła z jednej strony ściany na drugą, czyli ucieczki ciepła na zewnątrz.

 

 

(dla przypomnienia współczynnik U: dla najcieplejszych bloczków YTONG PP1,5/0,35 o grubości 40 cm wynosi 0,23 W/(m2K), dla najpopularniejszych bloczków YTONG PP2/0,4 o grubości 36,5 cm wynosi 0,29 W/(m2K). Im niższa jest wartość współczynnika U, tym cieplejsza jest ściana). Prawidłowa izolacja ścian zewnętrznych to nie wszystko. Bardzo ważne jest unikanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka z domu ciepło. Starty ciepła spowodowane mostkami termicznymi można ograniczyć do minimum poprzez unikanie łączenia różnych materiałów budowlanych, staranne projektowanie budynków (projektowanie w jednym materiale czy projektowanie w systemie) oraz sumienne wykonawstwo. Przy ścianie jednowarstwowej nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych ani też miejsc, w których byłoby możliwe wykraplanie się pary wodnej na skutek ograniczenia jej przepływu (np. izolacją ze styropianu). Taka ściana jest przegrodą idealną. Domy wykonane w technologii ściany jednowarstwowej YTONG nie wymagają docieplenia, albowiem najważniejszą właściwością systemu jest izolacja cieplna. Ale ciepło ucieka nie tylko przez powierzchnię cegły, czy bloczka. Mostki termiczne tworzy też zaprawa. Im grubsza jest zaprawa, tym więcej ucieka ciepła.

 

 


Na zdjęciu termowizyjnym - dom wykonany w systemie dwuwarstwowym - z dociepleniem, murowany na tradycyjną zaprawę. Dokładnie widać wszystkie spoiny poziome i pionowe, przez które ucieka ciepło. W systemie YTONG bloczki murowane są na cienką zaprawę klejową, o grubości do 3 mm. Nie ma tu spoin pionowych - zastępuje je system pióro-wpust. Dzięki temu bloczki ściśle do siebie przylegają, a ciepło pozostaje w domu. Takie murowanie umożliwia bardzo duża dokładność wymiarowa bloczków YTONG (+- 1 mm). Na zdjęciu wyraźnie widać, że powierzchnia ściany jest jednolita - nie ucieka nią ciepło. Nawet tak trudne miejsca, jak nadproża, są ciepłe i dobrze zaizolowane, a różnice w temperaturze między poszczególnymi fragmentami ścian są niewielkie. To oznacza, że dom z YTONGa jest ciepły, dzięki czemu koszty ogrzewania kształtują się na niskim poziomie. W krajach skandynawskich, pomimo chłodnego klimatu, budynki wykazują najniższe straty ciepła ze wszystkich krajów europejskich. Coż.... budują z YTONG-a, który pochodzi ze skandynawii.

 

 

 
Źródło: Xella / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >