Podłoże gotowe do prac

Podłoże gotowe do prac

Nierówności, odspojenia, plamy… wykańczanie powierzchni ścian to nie zawsze prosty zabieg malarski, ograniczający się do płynnych pociągnięć pędzlem. Bardzo dużo zależy tu od stanu podłoża, które zamierzamy pokryć tykiem czy farbą. Na co zwracać uwagę, przygotowując je do malowania lub innych czynności remontowych? Czytaj dalej

 

Ocena


Zaczynamy od rzetelnej oceny stanu wykańczanych powierzchni, które powinny być przede wszystkim równe, suche, nośne, oczyszczone z naleciałości, wolne od agresji biologicznej i chemicznej.  Dotyczy to zarówno robót na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W przypadku nowych obiektów najczęściej mamy do czynienia ze świeżym, mocnym podłożem o przewidywalnych właściwościach. Starsze obiekty kryją więcej niespodzianek wynikających m.in. z czasu eksploatacji, charakteru materiałów użytych przed laty czy intensywności dotychczasowego oddziaływania środowiska. I tak, przykładowo przy sezonowych pracach elewacyjnych należy sprawdzić takie czynniki, jak: geometria (odchylenia od pionu i płaszczyzny - nierówności),  stan techniczny, w tym szczególnie wytrzymałość (nośność) podłoża, zabrudzenia, usterki (pęknięcia, zacieki, zawilgocenia itp.), a niejednokrotnie także sposób zamocowania okien, drzwi i instalacji, stan orynnowania i obróbek blacharskich. Bardzo ważne jest precyzyjne zlokalizowanie i oznaczenie instalacji, gdy malowanie/tynkowanie stanowi zaledwie etap poważnego przedsięwzięcia, jakim jest ocieplanie budynku. Zaznaczone miejsca muszą być bowiem uwzględniane przy mechanicznym mocowaniu termoizolacji.

 

 

Czytaj również: Czy dom może oszczędzać energię?

 

Więcej niż rzut okiem


Niektóre niepożądane właściwości podłoża trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Nie oznacza to jednak, że potrzebne będą jakieś skomplikowane procedury badawcze, by zweryfikować ich obecność. – Stopień zakurzenia lub pozostałości wykwitów najprościej ocenić używając… otwartej dłoni lub ewentualnie czarnej, twardej tkaniny. – podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Używając specjalnego, ostrego rylca możemy natomiast sprawdzić zwartość i nośność podłoża oraz stopień przyczepności istniejących powłok. Warto pamiętać, że tego typu próby pozwalają określić jednocześnie odporność powierzchni na skrobanie, zdrapywanie czy ścieranie. Z kolei za pomocą łaty, pionu i poziomicy można przetestować odchyłki ściany od płaszczyzny i jej odchylenie od pionu. Aby wiedzieć „na czym się stoi”, otrzymane wyniki najlepiej porównać z odpowiednimi normami (dotyczącymi np. konstrukcji murowych, tynków zewnętrznych).

 


Czytaj również: Jaki tynk jest najlepszy?

 

Akcja – reakcja


W każdym przypadku ocena aktualnej sytuacji powinna iść w parze z podjęciem odpowiednich działań prewencyjnych – również tu nie zawsze trzeba obawiać się konieczności podjęcia bardzo zaawansowanych prac. Oczywiście skala czynności do zrealizowania zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża oraz charakteru występujących na nim niedoskonałości. To one decydują, jak długa będzie nasza lista zadań. Co może się na niej znaleźć?

 

  1. Nowe mury odpylenie lub mycie; Gładkie żelbetowe elementy należy gruntować specjalnym preparatem.
  2. Słabe i luźno związane tynki – usunięcie poprzez skucie, odpylenie, gruntowanie.
  3. Nośne podłoża pylące – czyszczenie, wydmuchiwanie lub zmycie, gruntowanie.
  4. Nośne podłoża, brudne i zakurzone  mycie wodą pod ciśnieniem z użyciem środka czyszczącego
  5. Miejscowe wykwity solne – czyszczenie szczotką drucianą lub preparatem do usuwania nalotów, gruntowanie.
  6. Skażenie mikrobiologiczne (algi, grzyby, porosty) – likwidacja za pomocą środka grzybobójczego, mycie wodą pod ciśnieniem, gruntowanie. 
  7. Podłoża powierzchniowo osypujące się – czyszczenia szczotką, mycie pod ciśnieniem, gruntowanie odpowiednim preparatem gruntującym.
  8. Nierówności i ubytki – odtworzenie przy użyciu specjalnej zaprawy, np. wyrównawczo-murarskiej
Źródło: pointb / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 336

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >