Pokrycie dachu – czym się kierować przy jego wyborze?

Pokrycie dachu – czym się kierować przy jego wyborze?

Pokrycie dachowe to jeden z najważniejszych i głównych elementów konstrukcji domu. Dach ma służyć przez wiele długich lat bez konieczności remontu, a jednocześnie powinien stanowić estetyczną wizytówkę budynku. Czytaj dalej

 

Rynek dekarski proponuje wiele nowoczesnych i solidnych rozwiązań. Jednak nie każde z nich może być idealnym rozwiązaniem dla każdego domu. To, czy wybrana zostanie dachówka ceramiczna, blacha płaska lub blachodachówka, będzie zależało od wielu czynników (http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036577&title=Najlepszy-material-na-dach&wid=15435223&smqbzticaid=11283c).

 

 

Czytaj również: Modny kształt dachówek

 

Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego?

 Klienci zazwyczaj kierują się względami estetycznymi, wybierając materiał na nową konstrukcję dachu budowanego domu lub już zmieniając istniejące już poszycie dachowe. W tym wypadku trzeba wiedzieć, że wybrany materiał będzie miał znaczący wpływ na estetykę i czas użytkowania samego dachu. Gdy buduje się dom z poddaszem użytkowym z gotowego projektu, to wybór jest dowolny. Zazwyczaj takie projekty posiadają standardową konstrukcję więźby dachowej dostosowanej pod dachówkę. W tym wypadku można zdecydować się na dachówkę lub blachodachówkę. W domach z poddaszem nieużytkowym rozstaw i przekroje elementów konstrukcyjnych są zazwyczaj dopasowane do konkretnego pokrycia dachowego. Zatem pierwszą sprawą jest sprawdzenie, pod jakie pokrycie dachowe została zaprojektowana więźba konstrukcyjna naszego dachu. Nie stanowi to żadnego problemu, gdy chcemy wybrać materiał lekki jak np. blachodachówkę. Tego typu budulec nadaje się na każdą konstrukcję dachową. Jednak nie wszystkie materiały możemy zakwalifikować do konstrukcji lekkich. Nie tylko ze względu na ich wagę, lecz także na sposób układania, np. na sztywnym poszyciu, które wymaga zastosowania dodatkowych elementów, oraz przygotowania konstrukcji dachu pod dany materiał.

 

Czytaj również: Ceramiczne dachówki

 

Podkład pod poszycie dachowe może dodać naszej konstrukcji dachu około 11-16 kg/m2. Należą do niej m.in. wszystkie nawierzchniowe i podkładowe papy i płaskie blachy. Pomimo że sam materiał wykończeniowy może być lekki, to razem z całą konstrukcją poszycia może ważyć nawet ponad 15 kg/m2. Ważnym elementem jest również kąt nachylenia dachu. Dachy płaskie w odróżnieniu od dachów skośnych wymagają innych materiałów. Warto poradzić się doświadczonego specjalisty, który na podstawie projektu dachu zaproponuje optymalne rozwiązanie lub kilka rozwiązań dostosowanych do konstrukcji zadaszenia. Szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych na dachy oraz fachowe doradztwo można znaleźć na stronie www.top-dach.com.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17910 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >