
Pompy ciepła coraz popularniejsze
Powietrzne pompy ciepła typu split to urządzenia pozwalające na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Szczególne zastosowanie znajdują one właśnie teraz, w okresie jesiennym, gdy póki co stale mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami.
Czytaj dalej
W ostatnim czasie splitowe pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż montaż tego typu systemów jest zarówno łatwy, jak i szybki. Wykorzystuje się je głównie do ogrzewania (lub chłodzenia) budynków, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
- Budowa pomp opiera się o zastosowanie dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które łączone są obiegiem chłodniczym – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.
I dodaje: Dzięki takiemu rozwiązaniu główne źródła hałasu w postaci sprężarki i wentylatora przeniesione zostają poza obręb budynku, zapewniając cichą i bezproblemową pracę.
Czytaj również: Jak przechować ciepło i zaoszczędzić?
Niskie koszty
Dość istotnym argumentem przemawiającym za wyborem pompy typu split są także koszty instalacji. W tym wypadku pozyskanie powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła ciepła wiąże się bowiem ze stosunkowo niskim nakładem środków finansowych.
- Dzięki temu możemy liczyć na szybki zwrot z inwestycji – zwłaszcza w sytuacji, gdy pompa ciepła zastąpi nam ogrzewanie elektryczne czy przy wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii, takich, jak chociażby węgiel – opisuje przedstawiciel Soleo.
Ponadto splitowe pompy ciepła charakteryzują się również wysoką bezawaryjnością i dość długą żywotnością oraz generują niewielkie koszty eksploatacyjne.
Czytaj również: Nowy zbiornik buforowy dla pomp ciepła
Łatwa współpraca
Co istotne, urządzenia tego typu pracują w dwóch trybach: monowalentnym oraz biwalentnym. W praktyce oznacza to, że mogą one służyć zarówno do wspomagania ogrzewania, jak i być samodzielnym urządzeniem grzewczym.
- Innymi słowy pomp typu split używa się tak w pracy monoenergetycznej (czyli samodzielnej), jak i we współpracy z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Najczęściej jest nim chociażby kocioł grzewczy – wyjaśnia Paweł Sokół.
A dodatkowo, dzięki wykorzystaniu uniwersalnego podgrzewacza, możliwe jest także połączenie pompy z instalacją solarną, kominkiem z płaszczem wodnym czy innymi tego typu rozwiązaniami.
- Na koniec zaś warto wspomnieć o możliwości aktywnego chłodzenia pomieszczeń przy użyciu pompy ciepła, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania oddzielnych klimatyzatorów. Obniżanie temperatury może być jednak realizowane dopiero po spełnieniu określonych warunków przez układ grzewczy, chłodnicę powietrza lub klimakonwektory – dodaje przedstawiciel Soleo.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Równe i gładkie ściany Liczba postów: 27 Grupa: Budowa i re... Jeśli zależy Ci na trwałym i estetycznym wykończeniu, warto rozważyć produkty od MasterMas. Mają w ofercie różne rodzaje gładzi, które można dopasować do konkre...
- Elektronika Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Ostatnio kompletowałem sprzęt do nowego warsztatu i trafiłem na https://www.zasilacze-meanwell.pl Nie spodziewałem się, że znajdę tak dobrze przygotowaną stronę...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
- Czy domy modułowe to przyszłość budownictwa? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Co na elewację domu - może drewno? Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... to interesujące