Poprawne odśnieżanie dachu

Poprawne odśnieżanie dachu

Śnieg zalegający na dachu to naprawdę niebezpieczny przeciwnik. Im większa warstwa, tym większy ciężar dźwiga strop. Taka sytuacja może doprowadzić do zawalenia się dachu. Zwłaszcza stare budownictwo i płaskie dachy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Dlatego po każdym opadzie śniegu należy odśnieżyć dach swojego domu. Czytaj dalej

 

Śnieg zalegający na dachu wilgotnieje i staje się bardzo ciężki. Niestety nie wszystkie stropy są w stanie udźwignąć tak duży ciężar. Sporo o takich przypadkach słyszy się ostatnio w mediach. Co rusz gdzieś na świecie, pod ciężarem śniegu, zawala się jakiś dach. Dlatego też podpowiadamy Wam, jak poprawnie i bezpiecznie odśnieżyć powierzchnię dachu.

 

Czytaj również: Jak dopasować dachówki?

 


 

Niezbędna będzie drabina i łopata lub inny przyrząd do odśnieżania. Drabinę ustaw w najbezpieczniejszym i najbardziej stabilnym miejscu. Ustaw ją tak, aby za jednym zamachem zrzucić jak największą ilość śniegu i nie zatarasować sobie przejścia. Zanim na nią wejdziesz, ostrożnie zrzuć łopatą wszystkie zwisające z dachu sople. Odśnieżanie rozpocznij w tym miejscu, gdzie zalega najgrubsza warstwa śniegu. Śnieg zacznij ściągać od środka na zawnątrz. Jeśli nie możesz dotrzeć do pewnych obszarów, nie rób tego za wszelką ceną. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Poza tym wystarczy, że usuniesz najgrubsze złogi. Najważniejsze są krawędzie. Nie zeskrobuj z dachu lodu.

 

Czytaj również: Odpowiednia izolacja dachu

 


 

Jeśli obawiasz się wchodzić na drabinę, możesz odśnieżyć dach w inny sposób. Do miotły lub łopaty przywiąż gruby sznurek, mniej więcej w połowie długości trzona. Aby szybciej uporać się z białym puchem, możesz dowiązać drugą łopatę/miotłę, tak aby powierzchnia zamiatająca znajdowała się po drugiej stronie. Zwiąż mocno obie miotły i rzuć na dach, jak najdalej potrafisz. Oczywiście ciagle trzymając w ręku wolny koniec liny. Gdy miotły osiądą na dachu, gwałtownie pociągnij za sznurek. Uważaj, aby śnieg nie spadł na Ciebie! Czynność powtórz tyle razy, ile potrzeba, aby zrzucić największe połacie śniegu. Powodzenia!

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 813

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >