![Przyłączamy dom do instalacji gazowej [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/tuy.png)
Przyłączamy dom do instalacji gazowej [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Ogrzewanie domu, podgrzewanie wody i gotowanie – wszystko to umożliwia nam dostęp do sieci gazowej. Choć ceny tego paliwa stale rosną, jego użycie nadal jest bardzo opłacalne, a sam gaz używany jest coraz częściej – dlatego też warto dowiedzieć się, jak podłączyć swój dom do takiej sieci.
Czytaj dalej
Czy możemy podłączyć dom do sieci?
Aby móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje nam dostęp do sieci gazowej, musimy najpierw wystąpić z wnioskiem o przyłączenie do niej naszego domu. Lokalny zakład gazowniczy przed upływem miesiąca od jego złożenia musi udostępnić nam warunki przyłączenia – z tego dokumentu dowiemy się, z czego powinna składać się taka inwestycja.
Żadnych problemów nie powinniśmy mieć, jeśli działka znajduje się w niedaleko miejskiej sieci – w takich przypadkach, aby gaz popłynął do naszego domu wystarczy wykonać przyłącze. Obowiązek połączenia naszej działki z siecią gazową spoczywa na dostawcy paliwa, a my rozliczymy się z tego ryczałtowo, pokrywając około ćwierć kosztów inwestycji. W zakres obowiązków zakładu gazowniczego nie wchodzi jednak montaż instalacji gazowych w domach – o to musimy postarać się sami.
Daleko od sieci – co robić?
Nie zawsze jednak rzeczywistość wygląda tak różowo – na spore trudności muszą bowiem przygotować się właściciele gruntów znajdujących się w sporej odległości od najbliższych odcinków sieci gazowej. Chodzi tu o odległości rzędu kilkuset metrów i większe – wtedy zwykłe przyłącze nie będzie wystarczające i konieczna będzie rozbudowa istniejącej już sieci. Co więc robić w takich sytuacjach?
Niezbędne będzie złożenie wniosku o przedłużenie sieci – pamiętajmy jednak, że dostawca gazu pojedynczy wniosek najprawdopodobniej rozpatrzy negatywnie. Chcąc zwiększyć swoje szanse poszukajmy wsparcia u sąsiadów – jeśli do zakładu gazowniczego wpłynie więcej takich próśb, zwiększy się prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na rozbudowę sieci.
Czytaj również: Systemy kominowe z giętkimi rurami również do celów wentylacyjnych
Czytaj również: Naturalne ciepło z wnętrza Ziemi
Komu zlecić wykonanie instalacji?
Dysponując już przyłączem, powinniśmy poszukać odpowiedniej firmy zajmującej się montażem instalacji gazowych. Wybierając wykonawcę tej inwestycji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na posiadane przez niego certyfikaty i uprawnienia oraz kwalifikacje – stawką są bowiem nie tylko nasze bezpieczeństwo i wygoda, ale też brak ewentualnych problemów z odbiorem instalacji.
Gdzie szukać firm oferujących montaż instalacji gazowych? Najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie rejestru prowadzonego przez zakład gazowniczy – zyskamy dzięki temu pewność, że przy odbiorze instalacji nie spotkają nas żadne nieprzewidziane trudności.
Ile to kosztuje?
Konkretna wycena zależy od miejscowości i cennika danej firmy. Zazwyczaj ułożenie metra rurociągu w wykopie kosztować nas będzie około czterdzieści złotych – a do tych kosztów należy doliczyć także montaż dodatkowych urządzeń, takich jak liczniki i reduktory, który może zwiększyć nasze wydatki nawet o czterysta złotych.
Montaż instalacji gazowych powinien być skończony w terminie przewidzianym w umowie zawartej z zakładem gazowniczym, a za jego niedotrzymanie możemy zostać ukarani finansowo. Jeśli nie uda nam się przesunąć tego terminu, musimy przygotować się na to, że z naszego portfela ubędzie dodatkowych kilkaset złotych.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę NS Corp
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- naprawa komputerów Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Dla osób szukających sprzętu z nieco wyższej półki, ale nadal w rozsądnej cenie – laptopy do 5000 zł to naprawdę mocny wybór. Procesory nowej generacji, lepsze....
- Recykling materiałów budowlanych Liczba postów: 157 Grupa: Budowa i re... Na materiały budowlane często trzeba wykonywać opakowania giętkie wykonane z folii. Tak aby idealnie zabezpieczyć towar w środku przed uszkodzeniami, rozsypanie...
- Klejenie płytek kamionkowych, kamiennych i gresu... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Dla firm, które potrzebują wydajnych systemów do aplikacji klejów termotopliwych, rozwiązanie HB 4000 od Bühnen może być interesujące. To urządzenie przemysłowe...
- Jak wybrać materiały budowlane dobrej jakości? Liczba postów: 22 Grupa: Budowa i re... Przy wyborze jakościowych materiałów budowlanych najważniejszym elementem będzie sklep. Unikaj ogólnych marketów budowlanych, a staraj się kupować w specjalisty...
- Remont mieszkania Liczba postów: 80 Grupa: Firmy budow... Swoją drogą, przeglądałem ostatnio klej polimerowy i wygląda to sensownie – ktoś testował/próbował/używał? Zastanawiam się, jak się sprawdza na różnych powierzc...