Solary sposobem na oszczędność energii

Solary sposobem na oszczędność energii

Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i węgla generują coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domów, co jest szczególnie odczuwalne w trwającym właśnie okresie zimowym. Czytaj dalej

 

Dlatego warto pomyśleć o alternatywnym źródle energii w postaci solarów. Pozwolą one zyskać niezależność od zewnętrznych dostawców standardowych źródeł energii oraz zmniejszyć koszty ogrzewania domu w dłuższej perspektywie. W Polsce zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie z roku na rok. Wiąże się ono nie tylko z chęcią zminimalizowania wydatków na energię, ale także z rosnącą świadomością ekologiczną.

 

Solary to oszczędność

Codziennie na świecie zużywa się ogromne ilości energii, a jej duża część jest marnotrawiona. Oczywiste jest, że w niekorzystny sposób odbija się to zarówno na środowisku naturalnym, jak i naszym domowym budżecie. Dlatego jeśli myślimy o długofalowych oszczędnościach, zastanówmy się nad wyborem kolektorów, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody i pomieszczeń.

 

Czytaj również: Energooszczędne nieruchomości

 

"Warto pomyśleć o instalacji kolektorów zawsze, gdy mamy potrzebę podgrzewu ciepłej wody użytkowej. System solarny pomaga zaoszczędzić rocznie ponad 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Natomiast latem podgrzewa nawet do 100% ciepłej wody zużywanej w domu. Jeśli chodzi zaś o wspomaganie ogrzewania centralnego w budynku jednorodzinnym, to oszczędności mogą sięgnąć około 25%"  - tłumaczy Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar, marki patronującej programowi SUPERDEKARZ.

 

 

Gdzie umieścić kolektory słoneczne?

Wbrew obiegowej opinii, system solarny do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania wcale nie potrzebuje bezchmurnego nieba. Kolektory słoneczne wytwarzają energię nawet wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone, a promieniowanie słoneczne rozproszone. Jednak, aby cały system spełniał swoje zadanie, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

 

"Przede wszystkim zadbajmy, aby wybrać takie miejsce montażu kolektorów, by w trakcie dnia na powierzchnię urządzenia nie padał cień. Dlatego też najlepiej zamontować solary na połaci dachowej. Najwięcej energii kolektory słoneczne wyprodukują, gdy będą zwrócone w kierunku południowym. W Polsce kolektory słoneczne  najczęściej montuje się na dachach skośnych, krytych dachówką, to zapewnia wydajną pracę i bezpieczny  montaż"  – wyjaśnia Łukasz Grzywacz.

 

Czytaj również: Co to jest integracja ogrzewania?

 

Dwa sposoby montażu, czyli połączenie solarów z dachem

Aby cały system solarny działał z najwyższą efektywnością, a także estetycznie wyglądał, musi być prawidłowo połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu.  – "Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Kolektory montuje się na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Pozwala on na instalację solarów równolegle do połaci dachu. Istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem spadku dachu (w przypadku połaci dachowych o małym kącie nachylenia możliwe jest zainstalowanie kolektorów pod optymalnym kątem – w zakresie ok. 30–50 stopni – dla ciepłej wody użytkowej, 45–60 stopni dla wspomagania ogrzewania) . Natomiast montaż w dachu polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Tym sposobem są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem połaci dachowej" – mówi Łukasz Grzywacz.

 

 

Jaki system będzie korzystniejszy?

Popularniejszym typem montażu jest system na dachu, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Jeśli zaś zdecydujemy się na montaż kolektorów w dachu, wówczas konieczne są prace dekarskie.  W tym systemie solary można zamontować zarówno podczas układania pokrycia, jak też później – na gotowym dachu. Wprawdzie ten sposób instalacji jest bardziej pracochłonny, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści.

 

–  "Plusem jest to, że stanowią mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się (ponad kolektorem) podczas zimy śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci" – wylicza Łukasz Grzywacz.

 

Czytaj również: Jak rozwija się rynek biopaliw stałych?

 

Konsekwencje złego montażu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to właśnie od prawidłowego i fachowego montażu zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Jeśli na etapie prac instalacyjnych zostanie popełniony jakiś błąd, możemy ponieść w przyszłości spore koszty. Cały system to kompatybilny układ różnych elementów, które by ze sobą współdziałać muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zainstalowane. Dlatego też nie należy szukać oszczędności w elementach, które powinny służyć przez całe lata. Błędy montażowe mogą spowodować, że nie zostanie pozyskana odpowiednia ilość energii słonecznej, by ogrzać dom i wodę. Zaś nieprawidłowe użycie systemu może skutkować pęknięciami dachówek, zawilgoceniem termoizolacji, a w skrajnych przypadkach zalaniem poddasza.

 

- "Kolektory słoneczne są bezobsługowe i działają samodzielnie. Dlatego, jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane, jesteśmy w stanie naprawdę minimalnym kosztem pozyskiwać energię, nie wspominając już o aspekcie ekologicznym" – mówi Łukasz Grzywacz.

 

Instalacja solarna to spora inwestycja, jednak z pewnością zwróci się z nawiązką na przestrzeni kilku lat. Ten rodzaj ogrzewania jest proekologiczny, a z tego powodu też chętnie dotowany. Obecnie bardzo popularnym systemem wsparcia jest dotacja solarna 45% realizowana przez NFOŚiGW. Bardzo wielu ludzi już skorzystało z tego programu. Program ten pozwala znacząco obniżyć koszty zakupu instalacji, przez co system solarny staje się jeszcze bardziej popularny. 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 338

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >