Trwały i zadbany dach przez lata, dzięki tym kilku zabiegom pielęgnacyjnym

Trwały i zadbany dach przez lata, dzięki tym kilku zabiegom pielęgnacyjnym

Dach nieustannie narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania rozmaitych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. Jakie dokładnie czynności wchodzą w jego zakres? Które z nich możemy wykonać samodzielnie, a które powinniśmy zlecić dekarzowi? Czytaj dalej

 

Serwisowane pokrycia dachu wykonanego z dachówki ceramicznej lub cementowej możemy podzielić na kilka czynności o różnym stopniu złożoności. Aby się w nich zorientować, a równocześnie żadnej nie pominąć, warto skorzystać z pomocnych, praktycznych publikacji, takich jak poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”. Opracowany przez ekspertów CREATON Polska e-book zawiera dokładny opis wszystkich niezbędnych działań w tym zakresie: oceny wizualnej, bieżącego zlecania napraw zaobserwowanych nieprawidłowości oraz cyklicznego serwisu dachu dokonywanego przez profesjonalnego dekarza. Publikację tę można pobrać ze strony https://bit.ly/3Rb5C93.

 

Trwały i zadbany dach przez lata dzięki tym kilku zabiegom pielęgnacyjnymNajlepszy termin na kontrolę dachu przypada późną jesienią, kiedy można wykonać prace związane z czyszczeniem pokrycia

 

Ocena wizualna dachu i bieżące przeprowadzanie napraw

Kompetentnej oceny wizualnej dachu może dokonać samodzielnie każdy inwestor – nie są do tego niezbędne żadne specjalistyczne narzędzia. Wiele nieprawidłowości (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku) da się zauważyć w ramach codziennego funkcjonowania. W poradniku „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” znajdziemy przykłady sytuacji, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. Może być to pęknięta dachówka, wyraźnie odstający fragment obróbki blacharskiej lub pojawienie się zacieku na poddaszu. Jeżeli natrafimy na tego typu nieprawidłowości (lub inne niepokojące sytuacje) powinniśmy jak najszybciej zlecić dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli oraz dokonanie wszystkich niezbędnych napraw.

 

Czytaj również: Czy dach może być obrazem?

Trwały i zadbany dach przez lata dzięki tym kilku zabiegom pielęgnacyjnym

Utrzymanie wysokiej funkcjonalności i estetycznego wyglądu dachu wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych

Systematyczny serwis

Nawet, jeżeli w ramach oceny wizualnej nie zauważyliśmy żadnych widocznych problemów i tak powinniśmy przynajmniej raz w roku przeprowadzić dokładną kontrolę stanu pokrycia dachowego. Jest to istotne, między innymi dlatego, że nie wszystkie nieprawidłowości można dostrzec gołym okiem. Zadanie to należy zlecić więc dekarzowi, dysponującemu fachową wiedzą oraz doświadczeniem. Profesjonalnie oceni on stan wszystkich istotnych elementów dachu: pokrycia, więźby, membrany, izolacji termicznej, systemu komunikacji dachowej oraz przeciwśnieżnej, orynnowania, instalacji odgromowej, a także wszystkich zamontowanych na połaci akcesoriów, jak na przykład kominki. Zgodnie z sugestią przygotowanego przez ekspertów CREATON e-booka „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” najlepszy termin na kontrolę przypada późną jesienią, kiedy można wykonać dodatkowe prace związane z czyszczeniem pokrycia z opadłych liści i igliwia.

 

Publikacja ułatwiająca regularne dbanie o dach

Serwisowanie dachu jest czynnością, która wymaga systematyczności. W jej utrzymaniu pomocny będzie dołączony do publikacji CREATON „Rejestr serwisowania dachu”. Pozwala on na wygodne i czytelne prowadzenie zestawienia wszystkich prac konserwacyjnych dachu, co może okazać się przydatne w wielu różnych sytuacjach.

 

Serwisowanie dachu jest niezwykle ważne – dbając o stan całej konstrukcji, znacznie wydłużymy jej trwałość oraz żywotność. Warto w tym celu skorzystać z poradnika przygotowanego przez specjalistów CREATON. Dokładnie i wyczerpująco opisuje on wszystkie niezbędne czynności. Dodatkowo całość materiału uzupełniono pomocnymi opisami oraz poradami eksperckimi, a także przystępnymi grafikami.

 

Trwały i zadbany dach przez lata dzięki tym kilku zabiegom pielęgnacyjnymPoradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” zawiera dokładny opis wszystkich niezbędnych działań serwisowych dachu 

 

Czytaj również: Czym pokryć dach małego domu na zgłoszenie?

 

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

 


Źródło: AFIR Biuro PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18051 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 877

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >