Wszystko o lukarnach

Wszystko o lukarnach

Podstawowe zadanie lukarny jest dość proste – chodzi o zapewnienie użytkownikom poddasza kontaktu wzrokowego ze światem zewnętrznym. Czytaj dalej

 

Okna połaciowe, mimo że znakomicie doświetlające przestrzeń, do tej funkcji nadają się bardzo słabo. (Nieco lepiej lub nieco gorzej w zależności od kąta nachylenia dachu). Realizacja tego zadania możliwa jest jednak na bardzo wiele sposobów, od najprostszych i najtańszych (jak prezentowany na poniższych ilustracjach), przez nieco bardziej skomplikowane aż do tzw. wolich oczu – niezwykle efektownych, ale również ogromnie skomplikowanych wykonawczo i konstrukcyjnie.

 

Czytaj również: Nowa linia okien

 

Ze względu na swoją konstrukcję lukarna jest z reguły niezależnym elementem połączonym z konstrukcją dachu. W tym wypadku elementami wspólnymi dla konstrukcji połaci dachowej i lukarny jest płatew na której opiera się dach lukarny i murłata stanowiąca jednocześnie podwalinę pod jej ścianę frontową.

 

 

1 - Murłata

2 - Płatew

3 - Krokwie połaci dachowej

4 - Krokwie lukarny

5 - Główne słupki lukarny

6 - Słupki stanowiące konstrukcję ścian bocznych

7 - Oczep

8 - Dodatkowe krokwie stanowiące podstawę ścian bocznych lukarny. Zdwojenie krokwi jest niezbędne aby zapewnić podparcie skraju połaci dachu.

 

Czytaj również: Stolarka systemowa

 

Po wykonaniu ścian lukarny można przystąpić do wykonania pokrycia dachu.

 

 

1 - Ściany boczne wykonane w technologii szkieletowej 

2 - Pełne pokrycie połaci dachowej z płyty MFP 

3 - Izolacja termiczna dachu – należy zadbać o zachowanie ciągłości między ociepleniem połaci dachowej i ścian lukarny.

4 - Widoczne końcówki oczepu.

5 - Sposób rozwiązania połaci dachu poniżej lukarny zależy wyłącznie od preferencji estetycznych inwestora i projektanta.

 

Czytaj również: Szkło nowej generacji

 

Newralgicznymi punktami każdej lukarny są obróbki blacharskie gwarantujące szczelność w miejscach załamywania się połaci, na okapach, gzymsach i przy rynnach. Na ich wykonanie należy zwrócić szczególną uwagę.

 

 

1 - Wiatrownice zapewniające szczelność bocznych krawędzi połaci

2 - Obróbki pasa rynnowego

3 - Wykończenie kalenicy

4 - Załamanie połaci

5 - Rzygacz – przy niewielkiej powierzchni daszku nad lukarną może się okazać, że do odprowadzenia z niego wody opadowej nie są potrzebne dodatkowe rury spustowe, a jedynie tzw. rzygacze odprowadzające ją na połać dachową poniżej.

6 - Deskowanie okapu

7 - Od wewnątrz poddasze również może być wykończone za pomocą płyty MFP 


Płyta budowlana MFP jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu, od szalowania fundamentów po... zabawki dla dzieci. Opisy licznych przykładów jej wykorzystania w inżynierskim opracowaniu można znaleźć na blogu www.designerer.com w zakładce dodatek specjalny: budownictwo. 

Źródło: nota bene / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 298

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >