Z czego wybudować fundamenty?

Z czego wybudować fundamenty?

Podstawą domu są fundamenty. To na nich wznosi się cała budowla. Muszą więc stanowić solidną podstawę domu. Fundamenty to pozioma ława oraz ściana fundamentowa. Fundamenty można wznieść na kilka sposobów. Który jednak okaże się najlepszy? Czytaj dalej

 

Najczęściej spotykany jest fundament monolityczny. Jak on wygląda? Składa się z szalunków, które układa się w wykopie. Pomiędzy szalunkami układa się zbrojenia ze stali. Wszystko zostaje ostatecznie zalane betonem.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć osuwiska?

 

Wykop fundamentów powinien być odpowiedniej głębokości. Jest to bardzo ważne. Głębokość zależy od regionu Polski. Dlaczego? Ponieważ strefa przemarzania gleby wszędzie jest inna, a to właśnie ten parametr ma największy wpływ na głębokość wykopu pod fundamenty.

 

 

Następnym zabiegiem jest deskowanie. Dzięki temu nasz fundament otrzyma odpowiednią formę. Szalunek jest bardzo ważny i składa się z poziomych desek, które wkłada się pomiędzy wbitymi w grunt słupkami. Dodatkowo deski trzeba rozeprzeć dodatkowymi deskami. Trzeba pamiętać, aby podeprzeć deskowanie za pomocą zastrzałów – musi ono być stabilne! Następnie w szalunku trzeba umieścić zbrojenie – najczęściej stalowe.

 

Czytaj również: Jak estetycznie wykończyć podmurówkę domu?

 

Najszybciej wznosi się jednak fundament z cegieł lub bloczków. Taki fundament muruje się w następujący sposób: cegły trzeba układać na przemian warstwami – dłuższy bok a następnie krótszy wzdłuż ściany. Kolejne warstwy powinny być przesunięte o około 25% długości cegłówki. Dzięki temu wiązanie będzie zdecydowanie lepsze.

 

 

Bloczki betonowe są większe od cegieł. Murowanie fundamentów przy ich użyciu wygląda bardzo podobnie. Trzeba jednak zastosować grubszą spoinę.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć fundamenty przed mrozem?

 

Fundamenty można także wykonać z pustaków. Przy ich pomocy trzeba wymurować ściany – oczywiście bezspoinowo. Gdy wykonaliśmy ściany w wykopie powinniśmy zalać wszystko betonem. Ostatecznie trzeba wykonać wieniec, który będzie spinał całość budowli – podobną czynność należy wykonać także w przypadku pierwszego rodzaju fundamentów. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 76

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >