Audytor energetyczny - nowy zawód

Audytor energetyczny - nowy zawód

Certyfikację może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego audytor energetyczny. Z powodu konieczności wyszkolenia kilku tysięcy takich specjalistów w nowelizacji ustawy zapisano, że wchodzi ona w życie dopiero za kilkanaście miesięcy.

 

Nowy zawód

Dzisiaj w Polsce nie ma ludzi mogących przeprowadzać masowo certyfikacje. Masowo, bo wg różnych źródeł w naszym kraju przeprowadzane jest rocznie kilkaset tysięcy transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a te są jak wiadomo włączone do obowiązku certyfikacji. Środowiska budowlane już wcześniej sygnalizowały Ministerstwu budownictwa konieczność jak najszybszego określenia zasad szkolenia przyszłych audytorów energetycznych, tak aby był czas na przeprowadzenia kursów i egzaminów.

 

W październiku zostały opisane zasady przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, lokali mieszkalnych oraz części budynku stanowiących samodzielną część techniczno-użytkową i opublikowane w Dz. U. 191 poz 1373. Rozporządzenie określa sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień do wykonywania oceny energetycznej i sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Również sposób przeprowadzenia dwustopniowego postępowania kwalifikacyjnego przed specjalną komisją o nadanie uprawnień (egzamin).

 

Audytor energetyczny wydający certyfikat energetyczny budynku to ważna osoba, której rzetelność i jakość wykonanej pracy będzie rzutowała na wartość ocenianego domu, budynku, mieszkania.  Dlatego Rozporządzenie ustala również koszt szkolenia i egzaminu, wzory  zaświadczeń o ukończeniu szkolenia, wzór świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, wzór kwestionariusza osobowego kandydata o nadanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Każdy audytor energetyczny otrzyma – po pomyślnie zdanym egzaminie – zaświadczenie oraz świadectwo nadania uprawnień do wydawania certyfikatów energetycznych budynków.

 

 

Co na kursie


Na podstawie zapisów, które znalazły się w Rozporządzeniu MB  wiadomo, że kurs musi składać się co najmniej z 50 godzin zajęć, na których uczestnicy będą poznawać nie tylko podstawy prawne certyfikacji ale i praktycznie certyfikować budynek, opracować dla niego świadectwo oraz wystawić szkoleniowe świadectwa. Takie ćwiczenia to integralny element szkolenia, w którym musza znaleźć się również informacje o sposobach oceny stanu ochrony cieplnej budynku, sposobów oceny systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą  wodę, systemu wentylacji i klimatyzacji z uwzględnieniem wymagań ochrony przeciwpożarowej i akustycznej i metod oceny instalacji oświetleniowej w certyfikowanym budynku.


Egzamin i co dalej?


Szkolenia dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków przeprowadzane są na koszt samych zainteresowanych a ustawodawca określa, że nie mogą być one wyższe niż 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym przeprowadzenie szkolenia (dzisiaj to byłoby ok. 1800 zł) oraz opłata za dwustopniowy egzamin kwalifikacyjny na audytora energetycznego w wysokości maksymalnie do 1450 zł (październik 2007 rok).

 

Dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzać komisja powołana przez Ministra budownictwa. Ma ona obowiązek zbierać się przynajmniej raz na pół roku. Opłatę za kurs pobierają instytucje szkolące natomiast opłata za egzamin kwalifikacyjny (oba stopnie) wpłacana jest na wskazane konto departamentu Ministerstwa budownictwa. W rozporządzeniu ustalono, że samo szkolenie powinno składać się z części teoretycznej oraz praktycznej a czas trwania szkolenia nie może być krótszy niż 50 godzin, przy czym w części praktycznej nie mniej niż 8 godzin i kończyć się egzaminem sprawdzeniem umiejętności sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.

 

Rejestr audytorów


Dla ułatwienia dostępu do bazy audytorów i kontroli ich pracy, osoby, którym nadano uprawnienia do sporządzania  świadectw charakterystyki energetycznej budynków znajdą się w spisie zwanym „rejestrem audytorów energetycznych”. Rejestr będzie poprowadzony przez odpowiedni departament w Ministerstwie budownictwa. Do rejestru uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, mogą bez szkolenia i egzaminu być inżynierowie budownictwa z uprawnieniami projektowymi a taki wpisu dokonywany będzie na pisemny wniosek własny tej osoby.

 

Wdrożenie europejskiej Dyrektywy EPBD stało się faktem. Co prawda, z ponad półtorarocznym opóźnieniem ale powstała nowelizacja Prawa budowlanego zawierająca zapisy o obowiązkowej certyfikacji budynków, domów i mieszkań a od października 2007 roku znane są już zasady zdobywania uprawnień do przeprowadzania certyfikacji. Rok 2008 to będzie rok kursów dających uprawnienia do certyfikowania energetycznego budynków. 

 

Źródło: EPBD / budnet.pl
Autor: Piotr Rogalski

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 794 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >