Bloczki SOLBET – beton komórkowy w najlepszym wydaniu

Bloczki SOLBET – beton komórkowy w najlepszym wydaniu

Mówi się, że największym dylematem każdego, kto buduje dom, jest decyzja z jakiego materiału go zbudować – potem wszystko idzie już „z górki”. To oczywiście uproszczenie, niemniej jednak ogromny wybór materiałów ściennych dostępnych na rynku może powodować wątpliwości. Przy tak ważnej decyzji warto wybrać materiał sprawdzony pod względem jakości, o najlepszych parametrach technicznych, a jednocześnie rozsądnej cenie. Taki jest właśnie beton komórkowy – najchętniej kupowany przez Polaków materiał do budowy domów. Czytaj dalej

Beton komórkowy to jeden z najbardziej naturalnych i zdrowych materiałów budowlanych. Do produkcji elementów systemu SOLBET (lider polskiego rynku betonu komórkowego wg danych Stowarzyszenia Producentów Betonów) używane są wyłącznie składniki mineralne naturalnie występujące w przyrodzie: wapień, piasek i woda. Dzięki temu beton komórkowy jest odporny na działanie pleśni i bakterii, a jednocześnie charakteryzuje się minimalnym poziomem naturalnej radiacji. Dla porównania – cegła i wyroby ceramiczne wypadają w tym wypadku zdecydowanie niekorzystnie. Ich poziom naturalnej radiacji jest do pięciu razy wyższy (rys. 1). Inną zaletą jest to, że ściana z betonu komórkowego oddycha (ma mały opór dyfuzyjny), co przyczynia się do tworzenia korzystnego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.

Najważniejszymi jednak argumentami, przemawiającymi za wyborem betonu komórkowego na materiał z którego powstanie wymarzony dom, to ich niska masa (są lekkie) i oszczędność czasu (łatwo i szybko stawia się z nich ściany, gdyż jeden bloczek zastępuje 17 tradycyjnych cegieł), wytrzymałość, a także zdecydowanie najlepsza izolacyjność cieplna wśród wszystkich materiałów stosowanych do murowania ścian.

Co to oznacza? Jednym z ważniejszych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła U, który określa nam, jak dużo ciepła „ucieka” przez konkretną ścianę. Im niższy ten współczynnik – tym lepiej, gdyż mniej ciepła może stracić budynek. Jest to parametr, który najczęściej porównują klienci chcąc dokonać zakupu – sprawdzają zatem jak kształtuje się ten współczynnik przy wyborze np. betonu komórkowego, ceramiki, czy innych materiałów do budowy ścian, a także czy konieczne jest budowanie ściany warstwowej z zastosowaniem dodatkowego ocieplenia (co wiąże się z dodatkowymi kosztami). Wszystko po to aby dom był energooszczędny, a jego ogrzanie zimą nie kosztowało fortuny.
Bloczki betonu komórkowego SOLBET mają najlepszy, bo najniższy na rynku współczynnik przenikania ciepła. Przy jednowarstwowej ścianie o grubości 42 cm współczynnik ten wynosi zaledwie U=0,25 W/m². Niektórzy producenci materiałów do budowy ścian na polskim rynku (np. popularnych pustaków ceramicznych Porotherm) chwalą się współczynnikiem U=0,29 przy ścianie o grubości aż 50 cm, podczas gdy bloczki SOLBET mają ten wynik lepszy już przy ścianie o znacznie cieńszej.    

 

Czytaj również: Samopoziomujący, płynny jastrych cementowy.

 

Szkodliwe mity

Beton komórkowy zaczął być produkowany w Polsce już w latach pięćdziesiątych. Można by się zatem spodziewać, że poziom wiedzy na temat tego materiału budowlanego powinien być duży. Niestety prawda jest taka, że wciąż krąży wiele obiegowych lecz zupełnie niesłusznych, niepotwierdzonych i nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością opinii na temat bloczków betonu komórkowego. 

Mit pierwszy:

”ściany z betonu komórkowego łatwo wchłaniają wilgoć z powietrza”. Nowoczesne bloczki betonu komórkowego wytwarzane są w technologii, dzięki której uzyskują strukturę składającą się z ogromnej ilości zamkniętych porów. Absorbują one śladową ilość wody (głównie z pary wodnej znajdującej się w powietrzu) i łatwo ją „oddają”. Beton komórkowy to materiał oddychający – podobnie jak nowoczesna odzież dla sportowców.


Mit drugi:

„budowanie z betonu komórkowego jest trudne i wymaga dużo większych kwalifikacji, niż murowanie ścian z elementów ceramicznych”. Nieprawda. Wznoszenie ścian w systemie SOLBET (z betonu komórkowego) jest łatwiejsze. Do murowania używa się systemowych narzędzi (np. kielni), które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace murarskie. Bloczki i inne elementy łatwo przyciąć piłą ręczną, a wszystkie elementy systemu są do siebie idealnie dopasowane. Ponadto lekkość elementów
z betonu komórkowego czyni je łatwymi do przenoszenia, układania itp. To tylko niektóre zalety, dzięki którym budowanie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Wykonawcy to potwierdzają

Mit trzeci:

„bloczki betonu komórkowego słabiej trzymają ciepło”. Ten argument pojawia się na szczęście już coraz rzadziej, gdyż jest zupełnie nietrafiony. Co więcej – wszystkie badania wskazują że bloczki betonu komórkowego SOLBET są najlepiej izolującym materiałem budowlanym ze wszystkich dostępnych na rynku. Ma to decydujący wpływ na zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej, potrzebnej do ogrzania domu, w stosunku do innych materiałów do budowy ścian.                 

Znak CE         

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej od 1 kwietnia br. producenci betonu komórkowego w Polsce mają obowiązek oznaczania swoich wyrobów znakiem CE, który oznacza dopuszczenie wyrobów do powszechnego stosowania. Producenci muszą zatem poddać swoje wyroby specjalistycznym badaniom, których pozytywnym wynikiem jest uzyskanie Certyfikatu Zakładowej Kontroli Produkcji (znak CE jest znakiem nadrzędnym
i anuluje obowiązujący dotychczas znak bezpieczeństwa B). Godne podkreślenia jest to, że Grupa Kapitałowa SOLBET poddała swoje wyroby badaniom już w 2005 roku i od tego czasu posiada uprawnienia do oznaczania znakiem CE produkowanych przez swoje zakłady wyrobów z betonu komórkowego. Bloczki Solbet wytwarzane od 1 kwietnia br. oznaczone są  etykietami produktowymi, na których zamieszczony jest znak CE.

Znak CE stanowi deklarację producenta, że wyrób wprowadzany do obrotu spełnia zasadnicze wymagania. Warto podkreślić, że znak CE nie jest handlowym świadectwem jakości, ani nie potwierdza pochodzenia towaru z Unii Europejskiej.

Nie jest on również jedynie certyfikatem bezpieczeństwa. Jego znaczenie jest szersze – oznacza zgodność z wymaganiami, które dotyczą również emisji zakłóceń elektromagnetycznych, hałasu, zużycia energii. W ten sposób konsument, kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie używać w swoim kraju.

 

Czytaj również: Lekki tynk cementowo-wapienny do wnętrz.

Źródło: Kuźnia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 365 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 116 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań profesjonalnego wsparcia w zakresie wyboru dobrej jakości materiałów wyróżniających się zarówno trwałością i...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 153 Grupa: Nowości ara... Warto dać, szczególnie starszemu dziecku, trochę przestrzeni, żeby mogło coś wybrać i dobrze się czuło w tym pomieszczeniu. https://www.instagram.com/decoroom_e...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 98 Grupa: Ekologiczny... Ciężko powiedzieć, wiele oczywiście zależy od budżetu jaki masz na budowę domu. Pozdrawiam i oczywiście dajcie znać jak to ostatecznie wyszło u Was!
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 333 Grupa: Robimy stro... I jak to u Was wyszło, mam nadzieję że temat się rozwinie bo jednak parkiet może naprawdę genialnie się prezentować również w nowoczesnych wnętrzach.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 169 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o wyburzenia i rozbiórki w okolicach Łodzi to mam dla was sprawdzony namiar - SAWO Recykling https://www.sawogruz.pl/wyburzenia-i-roz biorki/ Firm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16528 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 430

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >