Budowanie pasywne coraz modniejsze w Polsce

Budowanie pasywne coraz modniejsze w Polsce

Pierwszy w Europie kościół i pierwsza w Polsce sportowa hala z najwyższymi standardami budownictwa energooszczędnego zdały egzamin tej zimy. Zaoszczędzone w sezonie grzewczym pieniądze liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych.

 

Słomnicka hala i nowotarski kościół  powstały w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym  Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Zużywające na cele grzewcze tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku nowoczesne budynki to nie tylko wizytówki miast i budownictwa pasywnego, to przede wszystkim estetyczne i ekonomiczne budynki ograniczające zużycie energii nawet do 90%.

 

Energooszczędna świątynia

Tegoroczna zima potwierdziła wyśrubowane założenia projektowe budownictwa pasywnego, zastosowana technologia pozwoliła właścicielom budynków zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Opłaty za ogrzewanie w naszym kościele są wielokrotnie niższe w porównaniu do konwencjonalnych kościołów o podobnej lub nawet mniejszej kubaturze usytuowanych w tym samym regionie – mówi Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, inicjator budowy kościoła - Całościowe koszty ogrzewania i prądu nowotarskiego kościoła od października do marca wyniosły zaledwie 4,5 tysiąca złotych. Opłaty za samo ogrzewanie w konwencjonalnych kościołach tej samej wielkości to koszt ok. 7,5 tysiąca złotych za miesiąc (!)

 

Czytaj również: Jaki będzie dom przyszłości

 

Warto zaznaczyć, że mimo zastosowania nowoczesnych technologii kościół idealnie komponuje się z otoczeniem. To efekt połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu obiektów architektonicznych. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego zostały wykorzystane  rozwiązania technologiczne i materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano  srebrnoszary styropian Termo Organiki.

 

 

Pierwsza sportowa hala pasywna

Koncepcja architektoniczna hali w Słomnikach poza uzyskaniem standardu pasywności budynku uwzględnia ważne czynniki użytkowe. Wnętrze hali zapewnia poza imprezami sportowymi  organizowanie innych imprez publicznych potrzebnych lokalnej społeczności.  Arena sportowa to boisko 22x44m z trybunami dla ok.240 widzów i 30 zawodników rezerwowych.  Słomnicka gmina, właściciele tej jedynej w kraju pasywnej hali sportowej również po zimowym sezonie grzewczym mają powody do zadowolenia.
Całoroczne wydatki  na ogrzanie sportowej hali o powierzchni 1750m2 to niecałe 5 tysięcy złotych - mówi Tomasz Durbas kierownik hali – Ogrzanie konwencjonalnej hali sportowej o takiej samej powierzchni i kubaturze wynosi mniej więcej 37 tysięcy.

 

Wyjątkową energooszczędność hali  gwarantuje: otwarcie budynku na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, system wentylacji z odzyskiem ciepła m.in. rekuperatory o sprawności ponad 85%,  ogrzewanie podłogowe,  rolety zewnętrzne i wewnętrzne,  energooszczędne okna oraz perfekcyjne ocieplenie budynku grubą warstwą srebrnoszarego styropianu Termo Organiki.

 

Czytaj również: Energooszczędny dom kluczem do sukcesu


Co to jest hala pasywna, co to jest kościół pasywny?

Hala sportowa i kościół tak samo jak każdy inny dom pasywny, to bardzo dobrze izolowane budynki z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu.W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia obiektu sportowego czy sakralnego to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

 

 

Jak to wszystko możliwe?

Zarówno dom pasywny, jak i hala sportowa czy kościół, muszą posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę izolacji cieplnej – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

 

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

 

 

Źródło: Aimcomms / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 90 Grupa: Nowości ara... Użytkownik Gość: monika1980 napisał: swietne oswietlenie dla dzieci jest tu www.puchatkolandia.pl/oswietlenie/#wc Body Bardzo ładne :) Jakby ktoś szukał artyku...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 28 Grupa: Stawiamy śc... [quote=domi.nika]odgrzybianie to dobra sprawa a znacie dobre srodki na to? https://www.kz-walbrzych.pl/swe dzace-stopy-pr oblem-podologiczny Znam y i polec...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 211 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1015 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 78 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...
  • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza W takim razie jeżeli jesteście teraz na etapie poszukiwań ciekawych propozycji w zakresie baterii umywalkowych, kabin prysznicowych, czy wanien to koniecznie zw...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17306 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 373

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >