Co zrobić, by w mieszkaniu był chłód bez klimatyzacji?

Co zrobić, by w mieszkaniu był chłód bez klimatyzacji?

Gorąco, parno, rozgrzani wracamy do domu, w którym co prawda nie ma basenu i klimatyzacji, ale mimo to odnajdujemy w nim przyjemną, chłodną oazę. Jak to możliwe? Czytaj dalej

 

 To proste, wszystko za sprawą termomodernizacji ścian budynku. Dobrze wykonana gwarantuje optymalną temperaturę mieszkania latem i zimą, nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na niezużytej energii potrzebnej do klimatyzacji lub ogrzewania. Ocieplone ściany zewnętrzne budynku mieszkalnego chronią jego mieszkańców przed uciążliwymi temperaturami lata i zimy. Poza oczywistym komfortem termomodernizacja gwarantuje oszczędność energii, tym samym wpływa pozytywnie na ochronę środowiska oraz portfele właścicieli domów i mieszkań. 

 

Czytaj również: Co zrobić zanim kupimy styropian?

 

Komfort przedwojennej kamienicy

Straty energii w około 50% spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Latem ciepłe powietrze przenika do wewnątrz pomieszczeń, a zimą z niego ucieka. Kto w letni upał miał okazję odwiedzić rodzinę lub przyjaciół  mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany takich budynków ze względu na swoją grubość tworzą pewną warstwę izolacyjną, dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach.

 

 

Na szczęście okazuje się, że również nowoczesne budynki ze zdecydowanie cieńszymi ścianami mogą oprzeć się upałom. Trzeba po prostu „otulić” ściany odpowiednio grubą warstwą izolacji, a wtedy osiągną walory izolacyjne tak jak masywne mury. Na przykład izolacja wykonana z  pomarańczowego styropianu o grubości 12 cm, chroni skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur. 

 

Chłodno bez klimatyzacji

- W ocieplonym domu nie jest tak zimno jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej i przyjemniej, niż w budynku który nie posiada odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Mieszkańcy,  którzy chcą mieć odpowiedni komfort w swoim domu, a nie chcą wydawać  majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

 

Czytaj również: System ociepleń ścian zewnętrznych


Letni sezon budowlany jest  w pełni, dlatego właściciele domów oraz administratorzy budynków mieszkalnych, jeśli chcą wykonać termomodernizacje w tym roku, decyzje muszą  podjąć możliwie szybko.

 

 

Przydatne rady zwiększające komfort mieszkania w upalne dni

 

- ograniczenie nasłonecznienia okien przez żaluzje i specjalne rolety (najlepiej zewnętrzne)

 

- izolacja termiczna stropodachu

 

- wietrzenie pomieszczeń (kontrolowane przeciągi)

 

- tradycyjne wiatraki i….  picie chłodnej wody

Źródło: Aimcomms / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17343 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >