Coraz więcej montaży klimatyzatorów w domach

Coraz więcej montaży klimatyzatorów w domach

Najczęściej wybieranym typem klimatyzatora do domu lub mieszkania jest klimatyzator przenośny, choć nie jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Czytaj dalej

 

 A powierzchnia, którą chcemy chłodzić najczęściej obejmuje do 25 m2 - wynika z analizy danych udostępnionych przez www.oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

 

Czytaj również: Ekskluzywne wentylatory panoramiczne

 

Klimatyzatory do domów i mieszkań – jakie systemy wybieramy?

 W ciągu ostatnich kilku lat ceny klimatyzatorów spadły na tyle, że ich montaż w mieszkaniach i domach stał się osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego. Oferteo.pl przeanalizował zapytania związane z klimatyzatorami. Wynika z nich, że spośród kilku dostępnych na rynku systemów klimatyzacji, najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne (chce je kupić 52% osób składających zapytania w serwisie). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory montowane na ścianie (38% zapytań). O klimatyzatory podsufitowe, zwane także kasetonowymi, pyta natomiast tylko 10 procent zainteresowanych klimatyzowaniem prywatnych powierzchni mieszkalnych.

 

 

„Najlepszym rozwiązaniem do małych mieszkań są klimatyzatory ścienne lub sufitowe z jednostką zewnętrzną, połączone instalacją freonową” – mówi Piotr Jędral, właściciel firmy FRIGUS, profesjonalnie zajmującej się dostarczaniem klimatyzacji. „Wysokie parametry energetyczne (współczynnik EER i COP), niski poziom hałasu, wbudowane filtry, jonizacja czy oczyszczanie powietrza to dodatkowe elementy oferowane przez producentów klimatyzatorów, które wpływają na komfort i niskie koszty ich eksploatacji” – wyjaśnia ekspert.

 

Czytaj również: Nowoczesne systemy klimatyzacji


W porównaniu do tych urządzeń, klimatyzatory przenośne mają pewne ograniczenia. „Przy ich montażu zachodzi konieczność wyprowadzenia dużej rury na zewnątrz pomieszczenia. Powodują większy hałas, charakteryzują się wąskim zakresem pracy (16-35° C). Mają również niższe parametry energetyczne niż wspomniane urządzenia ścienne lub sufitowe” – dodaje Jędral. 

 

Jakie powierzchnie obejmujemy klimatyzacją w mieszkaniach?

 Analiza danych z serwisu Oferteo.pl pokazuje, że Polacy najchętniej kupują klimatyzatory do małych pomieszczeń czy mieszkań - najczęściej do 25 metrów kwadratowych (40% odpowiedzi), od 26 do 40 m2 (27%) i od 41 do 55 m2 (18% odpowiedzi). Znacznie rzadziej klienci deklarowali potrzebę klimatyzowania powierzchni do 100 m2 (11%) i ponad 100 m2 (4%).

 

 

Jak zmieniają się te statystyki biorąc pod uwagę rodzaj klimatyzatorów dobierany w zależności od wielkości pomieszczenia, które ma być chłodzone? Do mniejszych powierzchni (do 40 metrów kwadratowych) najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne, rzadziej montowane na ścianie, a w znikomej ilości klimatyzatory podsufitowe. Dla pomieszczeń o większych powierzchniach (od 41 do 100 m2) zapytania dotyczą równie często klimatyzatorów przenośnych, jak i montowanych na ścianie. Klimatyzatory podsufitowe wybierane są rzadziej, co wynika z braku podwieszanych sufitów w mieszkaniach.\

 

Czytaj również: Ogrzewanie nadmuchowe idealne rozwiązanie dla obiektów wielkokubaturowych


Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

 

Kupując klimatyzator do domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę:

- parametry energetyczne urządzenia, czyli współczynniki EER i COP mówiące o efektywności pracy i zużyciu prądu,

 

- poziom hałasu podczas pracy,

 

- dodatkowe funkcje i rozwiązania, takie jak jonizacja, wbudowane filtry, czujnik ruchu, pilot z LCD,

 

- gwarancję – niektórzy producenci przedłużają gwarancję na urządzenia nawet do 5 lat, warunkiem jest tylko regularne serwisowanie i czyszczenie (raz na 6 miesięcy),

 

- zastosowaną technologię ON/OFF lub INVERTER (technologia INVERTER gwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej, choć jest kosztowniejszym rozwiązaniem).

 

 

Przedstawione dane pochodzą z analizy 300 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące zakup klimatyzatora do swojego domu lub mieszkania. 

 

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy produktów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów. Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

 

Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17301 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >