Czyścimy wykładziny dywanowe i elastyczne

Czyścimy wykładziny dywanowe i elastyczne

Stosunkowo łatwe w utrzymaniu są płytki ceramiczne. Do równie niekonfliktowych, jeśli chodzi o sprzątanie, należą wykładziny elastyczne. Te, które wykonane są z tworzyw sztucznych zwykle wymagają okresowego przetarcia powierzchni przy pomocy ściereczki zwilżonej w wodzie z rozpuszczonym detergentem. Czytaj dalej


Środki do pielęgnacji wykładzin zwykle zawierają mieszaninę preparatów myjących jak i konserwujących, zapewniających podłodze anystatyczność, antypoślizgowość oraz połysk i zabezpieczających powierzchnię przez zabrudzeniami. Nakładane mogą być ręcznie, z wykorzystaniem mopa czy gąbki, a w przypadku dużych powierzchni o silnym natężeniu ruchu skorzystać można ze specjalnych maszyn, które spryskują posadzkę roztworem środka. Zwykle takie preparaty są przyjazne dla środowiska. Stosować je można na wszystkich powierzchniach, które są wodoodporne.

Wykładziny dywanowe, ze względu na ich włóknistą strukturę, są bardziej skomplikowane w utrzymaniu. Regularne odkurzanie oraz pranie zabezpiecza je oczywiście przed wnikaniem kurzu czy powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, jednak niekoniecznie pozwala uniknąć zaplamień. Do usuwania trwałych zabrudzeń zwykle stosuje się preparaty używane miejscowo. Przykładowo, dostępne są specjalne aerozole do usuwania resztek gumy do żucia. Spryskiwany środek zamraża zabrudzenie umożliwiając mechaniczne usunięcie plamy. Do plam tłustych stosuje się rozpuszczalniki. Ponadto oferta rynkowa bogata jest w środki do poszczególnego rodzaju zaplamień: organicznych, na bazie pary wodnej, chemicznych z podziałem na preparaty do czyszczenia wstępnego i właściwego. I tak w sklepach można znaleźć środki do czyszczenia ekstrakcyjnego, szampony, suche piany, dezodoranty oraz wszelkiego rodzaju odplamiacze. Zanim jednak zaczniemy eksperymentować z różnymi środkami warto zapoznać się z ich instrukcją użytkowania.

Różnorodność dostępnych preparatów oraz duża konkurencja sprawia, iż klient zwykle kuszony jest całymi liniami środków czyszczących, kilkustopniowych programów odnowy wykładziny. Ich zaletą niewątpliwie jest rozpoznawalność środków i przewidywalność efektów – przywiązanie do jednego, sprawdzonego producenta sprawia, iż właściciel podłogi bezpiecznie może stosować swoje ulubione preparaty przez długi okres czasu. Ponadto odpowiednia dobrana linia do rodzaju posadzki sprawia, iż zarówno w przypadku regularnej pielęgnacji jak i okresowego, głębokiego czyszczenia, środki czyszczące są łatwo dostępne. A sama wykładzina, sprzątana i chroniona przed kurzem, pozbawiona nieprzyjemnych zapachów i plam dłużej zdobi podłogę.

Pranie dywanów czy wykładzin dywanowych obecnie nie urasta do rangi kilkudniowego przedsięwzięcia. Skoncentrowane preparaty umożliwiają okresowe czyszczenie, na mokro lub sucho, rozległych powierzchni w bardzo krótkim okresie czasu. Mieszaniny wysoko pieniących się związków powierzchniowo czynnych szybko i skutecznie pozwalają usuwać zabrudzenia, roztocza i kurz. Resztki preparatu są likwidowane przy pomocy zwykłego odkurzacza a powierzchnia wykładziny pozostaje zabezpieczona na działanie kurzu.

Warto wspomnieć o nowatorskich sposobach oczyszczania wykładzin. Metoda suchych wiórków pozwala na usuwanie stosunkowo trudno usuwalnych plam, ale wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu wcierającego wiórki (proszek lub gąbki) w powierzchnię wykładziny. W przypadku wykładzin supełkowych coraz popularniejsza jest metoda bonnet polegająca na spryskaniu podłogi specjalistycznym środkiem, a po kilku minutach wyczyszczeniu jej jednodyskową maszyną używającą bonnetu – rodzaju bawełnianego mopa. Takie sposoby czyszczenia wykorzystywane są w biurowcach, zazwyczaj przez profesjonalne ekipy sprzątające.

Najbardziej skuteczną i najprostszą metodą do stosowania w domu pozwalającą na utrzymanie wykładziny w czystości jest zwykłe… odkurzanie. W przypadku dywanu, odkurzanie umożliwia rozczesywanie ugniecionego runa a zarazem dokładniejsze czyszczenie przedłużając żywotność takiej podłogi. To właśnie regularne odkurzanie pomaga pozbyć się większości zabrudzeń, nierozpuszczalnych w wodzie czy w środkach chemicznych.. Stosowanie odkurzaczy wodnych pozwala na usunięcie kurzu bez ponownego rozpylania go po oczyszczonej powierzchni.

Tak jak w przypadku utrzymywania w czystości każdej innej powierzchni najważniejsza jest częstotliwość. Zaniedbywanej przez miesiące wykładziny nie uratuje nawet najnowocześniejszy sprzęt i stosowanie najdroższych preparatów. Stąd warto regularnie odkurzać podłogę, nawet jeśli na jej powierzchni nie pojawiają się widoczne zabrudzenia.

Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17195 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 286

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >