Dom z betonu komórkowego, cegły czy szkieletowy drewniany ? - jaką wybrać technologię do budowy domu ?

Dom z betonu komórkowego, cegły czy szkieletowy drewniany ? - jaką wybrać technologię do budowy domu ?

Większość ludzi dąży do posiadania własnego domu. Przechodzimy kolejne etapy na drodze ku wypełnieniu tego planu. Z trudem zdobyliśmy fundusze na realizacje owego marzenia. Przed nami wiele etapów zmierzających do zakończenia inwestycji i osiągnięcia postawionego celu- zamieszkania we własnym domu. Czytaj dalej

 

Kupiliśmy już pięknie położoną działkę, stworzyliśmy wraz z fachowcem idealny projekt funkcjonalnego, komfortowego i wygodnego budynku. Teraz czas na zdobycie pozwolenia na budowę. Należy złożyć wniosek do właściwego organu administracji architektoniczno - budowlanej. Do podania o pozwolenie na budowę należy dołączyć projekt budowlany wraz z wymaganymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami i innymi potrzebnymi dokumentami. To już połowa sukcesu. Teraz, zanim przystąpimy do budowy, musimy podjąć najważniejszą decyzję- jaką technologię wybrać. Możliwości jest wiele. Tradycyjne pustaki ceramiczne, różnego rodzaju cegły, beton komórkowy drewniana konstrukcja szkieletowa czy też domy z bali.

 

W powstającym cyklu artykułów chciałabym przyjrzeć się dokładnie każdej z dostępnych i popularnych metod budowania. Skupię się na materiałach wznoszeniowych stosowanych w kraju. Każda z metod zostanie omówiona szczegółowo, z uwzględnieniem opinii użytkowników, producentów i fachowych firm budowlanych. Moim zamiarem jest stworzenie swoistego „przewodnika”, który da odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące dostępnych w Polsce materiałów wznoszeniowych, z których - jak by nie patrzeć - powstanie nasz własny dom. Każdemu zależy, by był on solidny, wytrzymały i bezpieczny. Na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty i technologie. Ważne, żeby być pewnym czego chcemy użyć do budowy.

 

Dom z betonu komórkowego,cegły czy szkieletowy drewniany ? - jaką wybrać technologię do budowy domu

 

Czytaj również: Prąd na budowie - jak nie przepłacać?

 

W Polsce wciąż najbardziej popularna jest technologia tradycyjna, czyli budowanie domu z pustaka najczęściej z betonu komórkowego. Coraz większa rzesza osób decyduje się jednak na wybór nowoczesnych technik, takich jak szkielet drewniany, stalowy, czy też składanie domu na placu budowy z elementów produkowanych w fabryce. Każdy inwestor marzy o domu solidnym, budowanym dla kilku pokoleń. To argumenty przemawiające za promowaniem i stosowaniem starej i sprawdzonej metody mozolnego wznoszenia ścian z cegły ceramicznej, spoinowanej cementową zaprawą. Dom taki wymaga solidnych fundamentów, dodatkowego ocieplenia, otynkowania, by uwieńczyć go położeniem ciężkiego ceramicznego dachu. Na technologię taką decydują się na ogół inwestorzy, którzy budują dom tzw. sposobem gospodarczym. Korzystają oni z materiałów pochodzących z niewielkich, lokalnych cegielni- w ten sposób ograniczając koszty. Eksperci budowlani szacują, że dom tradycyjny jest w rzeczywistości ok. 15 % droższy od budynku postawionego inną metodą. Wpływ na to kilka rzeczy. Na przykład porównując powierzchnie ścian domu ceglanego i drewnianego, przekonamy się, że przy spełnieniu norm cieplnych, ściany domu drewnianego są o jakieś 15 proc. węższe niż domu z cegły. Powierzchnię mieszkalna zwiększa się więc. Oszczędzać można na wielu rzeczach - warto wiec brać pod uwagę rożne rozwiązania. Szczegółowe informacje na ten temat znajdą się w kolejnych częściach artykułu.

 

Dom tradycyjny, czy drewniany? Wyższość której technologii i materiałów należy uznać? Przeanalizujmy- dom z cegły ma wiele zalet. Jeśli jest budowany fachowo i z dobrych materiałów- jest solidny i trwały, a więc ma szanse przetrwać kilka pokoleń. Za domem szkieletowym przemawia fakt, że jest to szybkie budowanie. Może być on zrobiony w lekkim szkielecie drewnianym - wówczas montowany jest na placu budowy w ciągu trzech, czterech miesięcy. Można też uwzględnić w porównaniu domy prefabrykowane, których ściany, stropy i dach są wytwarzane w fabryce. Zostają one dostarczone w opakowaniu na przygotowany wcześniej plac budowy. Ściany domu przygotowuje się tak, by łatwo je było dostosować do potrzeb, zainstalować niezbędne oprzyrządowanie i instalacje. Dach przyjeżdża od producenta pokryty już dachówką. Okna i drzwi montuje się także w zakładzie produkcyjnym. Taki dom może być ukończony nawet w ciągu miesiąca. Za szybkość jednak musimy zapłacić, i to niekoniecznie samymi pieniędzmi. Zdarza się, że jego jakość i stabilność może budzić zastrzeżenia.

 

Czytaj również: Dom tani w budowie – jak wybrać odpowiedni projekt?

 

Każdy kto decyduje się na budowę domu musi pamiętać, że koszty budowy domu wyliczone przez nas na samym początku inwestycji mogą ulec z czasem znacznej podwyżce. Często pojawiają się nieprzewidziane przez nikogo komplikacje i problemy. Grunt, to zatrudnić odpowiedzialnych, pewnych fachowców i nie oszczędzać na jakości materiałów.

Źródło: budnet.pl
Autor: Magdalena Rzepecka

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 209

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >